Аналіз російських ударів по Україні в жовтні
Олександр Коваленко / Обозреватель
У жовтні 2024 року російські окупанти не завдавали по Україні масованих ракетних ударів, як загалом і у вересні. Але регулярно були поодинокі з частим застосуванням ракет Х-59/69 та 9М723. Нальоти дронами-камікадзе Shahed-136 на перший погляд встановили новий рекорд, хоча тут є свої нюанси. Розберемося у всьому поетапно.
Ракетні удари
Протягом усього жовтня російські окупаційні війська практично щодня завдавали одиночних ударів по території України переважно ракетами Х-59/69 та 9М723/728 ОТРК “Іскандер-М/К”/KN-23, а також Х-31П, Х-38, Х -22 та Х-47М2 “Кинджал”.
Номенклатура та кількість ракет:
Х-59/69 – 38, з яких було збито 13;
9М723/728 ВТРК “Іскандер-М/К” / KN-23 – 22 ракети;
Х-47М2 “Кинджал” – 3/2;
Х-22 – 2;
Х-38 – 3;
Х-31П – 6;
невідомого типу – 8.
Сумарно протягом минулого місяця ворог застосував 84 ракети різного типу, що майже вдвічі менше, ніж у вересні (151). При цьому було перехоплено 15 (проти 48 ракет у вересні).
Такий низький показник перехоплень обумовлений тим, що РОВ завдавали удари по локаціях зі слабкою насиченістю засобами протиповітряної оборони або ракетами (наприклад, 9М723), які засоби ППО, що розміщувалися в тих локаціях, просто не могли перехопити.
Також слід зазначити, що серед ракет невідомого типу можуть бути Х-59/69, Х38, Х-31П та інші, які не вдалося ідентифікувати.
Цікавий момент. Протягом жовтня не було зафіксовано жодного запуску 9М728 ОТРК “Іскандер-К”, тоді як ворог регулярно застосовував 9М723 ОТРК “Іскандер-М/KN-23”. При цьому пуски цих балістичних ракет порівняно з вереснем показали кількісне зниження. Аналогічна ситуація з крилатими ракетами повітряного базування Х-101/555 та морського базування “Калібр”. Але це не означає, що у російських окупаційних військ вони закінчилися, а вказує на їх накопичення.
Протягом жовтня ракетні удари переважно були сконцентровані по Одеській (14 ударів), Дніпропетровській (6), Сумській (5) та Донецькій (5) областях.
Нальоти “Шахедів”, “Гербер” та інших
У жовтні 2024 року вкотре було встановлено абсолютний рекорд застосування армією країни-агресора дронів углиб території України – 2023. Згідно з іншими моніторинговими джерелами цей показник склав 1734, що все одно є рекордним.
При цьому згідно з верифікацією влучень їх було 79, або 4% – якщо враховувати другий статистичний показник.
Важливо розуміти, що не всі з цих дронів саме Shahed-136. Серед цих нальотів є дрони-приманки “Гербера”, “Пародія” та їхні аналоги, дешевші та покликані відволікати увагу ППО. У дронах-приманках окупанти розміщують кустарні “лінзи Люнеберга”, що імітують собою об’єкт, схожий на дрони-камікадзе Shahed-136. А тому у статистиці наявні не лише камікадзе, а й ці приманки, ідентифікувати які оперативно досить складно.
Визначити за кількістю ударів скільки орієнтовно було саме Shahed-136 – також важко, адже якогось усередненого показника немає. Наприклад, у січні 2024 року на 334 дрони-камікадзе Shahed-136 довелося 90 попадань, а в березні на 603 “шахеда” – 87.
З певною впевненістю можна говорити тільки те, що дронів-приманок під час цих нальотів використовується більше, ніж Shahed-136.
Застосування РОВ FPV-дронів
Російські окупаційні війська в жовтні встановили абсолютний рекорд і щодо застосування FPV-дронів – понад 13 тисяч. Нагадаю, що попередній був встановлений у вересні – близько 12 тис.
Крім того, було зафіксовано і рекордне застосування противником FPV-дронів на добу – понад 740. У вересні було трохи менше.
Тенденція до збільшення застосування FPV-дронів російськими окупаційними військами зберігається.
ББ “Ланцет”
Боражуючs боєприпаси “Ланцет” у жовтні показали рекордно низьку інтенсивність застосування. Деякі дні окупанти використовували менше п’яти одиниць на добу! Схожа ситуація була і у вересні.
Висновки
У жовтні російські окупаційні війська продовжили практику терору тилової України поодинокими ракетними ударами певної номенклатури. Це вказує на те, що зараз у РОВ триває процес накопичення ракет (наприклад, Х-101/555 і КРМБ “Калібр”), найімовірніше, для активізації їх застосування в період опалювального сезону. Ті типи ракет, що застосовувалися протягом місяця, показали меншу інтенсивність ударів, ніж у вересні.
Також у терорі ворог активно використовував дрони-камікадзе Shahed-131/136, які встановили абсолютний рекорд у тандемі з дронами-приманками. Поки що проблематично ідентифікувати “Гербери” та інші приманки до їх збиття, а тому верифікація співвідношення ускладнена. Це також свідчить про зростаючу проблему, пов’язану з визначенням потенційно небезпечної цілі і хибної, яка відволікає увагу, викликає на себе вогонь і, відповідно, витрати боєкомплекту.
Проблемою залишається і застосування противником дедалі більшої кількості FPV-дронів. Це може бути обумовлено або наявністю в Росії достатніх запасів цієї продукції для їх інтенсивного застосування, або нарощуванням поставок із країн, які традиційно забезпечували РФ подібною продукцією, незважаючи на нібито обмеження щодо експорту товарів подвійного призначення. У цьому випадку йдеться про Китай.
Матеріал опубліковано в межах спільного проєкту OBOZ.UA та групи “Інформаційний спротив”.
На заставці: Наслідки російського удару по Харкову, розбір завалів і пошуково-рятувальні роботи 31 жовтня. Фото: ДСНС України