Верховна Рада прийняла в першому читанні Держбюджет-2025
Існує дві речі, які об’єднують українську націю і український народ. Більше 90% українців підтримують їх. Річ перша: наша Перемога і Збройні Сили. Річ друга: інтеграція до Європейського Союзу і НАТО.
Я вже казав, що кожен із нас прокидається, дивлячись сайт DeepState. Вчора цей сайт, уже після мого виступу в парламенті, показав, що наші війська вимушені були залишити Селидове.
Також учора основним повідомленням від наших партнерів був Enlargement Report — звіт щодо розширення, який видає Європейська Комісія.
Маємо дві новини з цього звіту. Новина перша: високо оцінений потенціал парламенту. Ми маємо себе добре проявити.
Новина погана. Зачитую дослівно: Європейська Комісія вперше, звертаю вашу увагу, розкритикувала марафон «єдині новини» у своєму звіті, що є щорічною оцінкою країн-кандидатів на вступ ЄС. У звіті ЄС викликало занепокоєння щодо об’єктивності телемарафону — нам це добре відомо. Його фінансування з державного бюджету.
Брюссель рекомендує відновити різноманітність медіа поступово, не чекаючи завершення війни. І це означає включити опозиційні телеканали. ЄС звернули увагу на діяльність телеканалу «Рада», де зафіксовано невисвітлення опозиційних поглядів. Відсутність трансляції засідань нашого парламенту.
Ми маємо забрати гроші з прокурорів. Бюджет має бути військовим! Ми маємо забрати гроші з телемарафону. Ми маємо змінити функціонування каналу «Рада».
Ми маємо скасувати розпорядження, які обмежують міжнародну парламентську діяльність. Це має бути бюджетом війни з воєнним спецфондом, з максимальною зарплатою у військових на фронті, і з низкою пропозицій, які виклала Європейська Солідарність.
Пане голово, я прошу поставити на голосування поправку, що підписана мною та Ніною Южаніною, яка забирає гроші в прокурорів. І ухвалити бюджет з рекомендаціями, які ви почули.
Народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна під час виступу у парламенті зауважила, що заяви монобільшості про «бюджет порятунку» на 2025 рік не відповідають реальності.
«Коли ви говорите про бюджет порятунку, це означає максимально скоротити всі видатки, бо війна не закінчилася, нічого не змінилося на фронті, що давало б надію, що ми вже на стадії перемоги. Тому, якщо ми говоримо про бюджет порятунку, все мало бути сконцентровано навколо цього», – зазначає Южаніна.
Натомість депутатка констатує, що всі поправки, спрямовані на оптимізацію бюджету, монобільшість проігнорувала. Йдеться, зокрема, про підвищення зарплат силовикам, Рахунковій палаті, Секретаріату ВР та Офісу президента, інші нецільові витрати.
«Мої поправки стосувалися того, щоб привести у відповідність видатки на оплату праці. Вони не можуть бути більшими, ніж в 2024 році. Але ви з року в рік допускаєте зростання видатків на оплату праці і не реагуєте на реальності, які є навколо нас. Ви говорите, що ми всі власні надходження спрямовуємо на забезпечення сектору безпеки і оборони. Вже колега з профільного комітету навів, що не зовсім так», – говорить Южаніна.
«Уряд Сполучених Штатів фінансує нам програму по дотації на забезпечення пенсійних виплат. Що вони зроблять, коли вони почують щодо прокурорів, які призначають собі отакі пенсії, судову систему, правоохоронну систему. Яка буде реакція наших партнерів? Коли ми говоримо про зекономлені гроші, а потім перекидаємо їх, якби куди тільки витратити, – це безумство якесь», – обурилась Южаніна.
«І це все закінчиться тим, що ми будемо мати непоправні наслідки», – застерегла Южаніна.
Бюджет на 2025 рік, який протягнула влада через парламент, є антивоєнним бюджетом, де потреби армії враховані лише частково. Про це заявила народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» Ірина Фріз під час обговорення проєкту державного бюджету на 2025 рік.
«Хочу проінформувати всіх українських громадян, що цей бюджет, як вже неодноразово наголошувалось тут всіма колегами з опозиції, не є бюджетом воюючої країни. Тому що якщо б це був бюджет воюючої країни, то ми сто відсотків виконали ті потреби, про які говорили безпосередні представники сектору безпеки і оборони на засіданні комітету з нацбезпеки», – сказала Фріз.
За її словами, комітет нацбезпеки і оборони підтримав Держбюджет України на 2025 рік виключно за умови збільшення видатків для органів сектору безпеки і оборони.
«Міністерство оборони сьогодні має півтора трильйони. Але ви знаєте, скільки просить Міністерство оборони, щоб їм додали? Ще 6 трильйонів 700 мільйонів. Ось куди потрібно спрямовувати гроші в країні, яка знаходиться у великій війні. А що ми з вами робимо? А ми з вами тут розглагольствуємо стосовно того, чи варто, чи не варто все ж таки піднімати заробітні плати прокурорам», – зазначила народна депутатка.
«Всі шалено радіють одній правці, яку сьогодні ухвалили, але без прив’язки до правки «Європейської солідарності» все рівно прокуратура буде мати додаткових 2,7 мільярда. Для чого ми це робимо? Для того, щоб в черговий раз засвідчити на своїй сторінці, що Верховна Рада зробила щось корисне. Не зробила вона сьогодні нічого корисного, окрім того, що ухвалила антивоєнний бюджет країни», – додала вона.
Народна депутатка наголосила, що пріоритетом фінансування має бути сектор безпеки та оборони.
«Країна, яка знаходиться у війні, має затягнути свої пояси скрізь. Не підвищувати заробітні плати чиновникам, Рахунковим палатам чи прокурорам, а в першу чергу забезпечити сектор безпеки і оборони. Без того, щоб наші сили оборони мали повну комплектацію, ми не встоїмо», – зазначила вона.
«Подивіться, що відбувається зараз на фронті. Куди ви розписуєте гроші? Завтра або в 2025 році за такої політики влади до військових взагалі не буде державного бюджету. І країни може не бути. Якщо ми не переосмислимо і не зрозуміємо, що все сьогодні має спрямовуватися виключно на забезпечення сектору безпеки і оборони, а не бавитися в ігрища, які потім призведуть до краху держави», – резюмувала Ірина Фріз.
* * *
Верховна Рада України ухвалила бюджет на 2025 рік – 247 «за».
Це бюджет не країни, яка у війні, адже забезпечення сил оборони виконано в ньому лише на 1/4 потреб, зокрема Міноборони!
Це бюджет антисоціальний, адже найбільше не захищені отримають підвищення податків і зменшення доходів!
Це бюджет провалу культурної політики, яка є одним зі стовпів нашої ідентифікації!
Це бюджет знищення наукового потенціалу та освітянського розвитку держави.
Ганьба! Це бюджет прокурорів, міністрів, суддів і чиновників.
Верховна Рада за основу прийняла законопроєкт про Державний бюджет України на 2025 рік №12000.
Його підтримали 247 депутатів. Слуги, ОПЗЖ і частина груп.
«ЄС» не підтримує бюджет в нинішньому вигляді, це не бюджет воюючої країни, не бюджет підтримки ЗСУ.
1. Економічні прогнози:
• ВВП зросте на 2,7% .
• Інфляція очікується на рівні 9,5%.
• Середня зарплата зросте до 24 389 грн.
• Безробіття скоротиться до 17,7%.
• Середньорічний курс долара очікується на рівні 45 грн.
2. Основні показники:
• Мінімальна зарплата залишиться 8 000 грн.
• Прожитковий мінімум:
– загальний – 2 920 грн;
– для осіб, які втратили працездатність, – 2 361 грн;
– для працездатних осіб — 3 028 грн.
3. Бюджетні доходи:
• Очікуються на рівні 2,336 трлн грн (зростання на 9% або на 192 млрд грн). Прирост забезпечать надходження від прямих податків – на 179,8 млрд грн. Зокрема, на 158 млрд грн – від податку на доходи фізосіб і на 21,8 млрд грн – від податку на прибуток.
• Таке зростання доходів забезпечить ще не підписаний Зеленським законопроєкт про підвищення податків, який передбачає збільшення військового збору з доходів фізосіб з 1,5% до 5%.
Також у 2025 році до бюджету продовжуватиме надходити ПДФО з доходів військовослужбовців.
• Крім того, уряд закладає збільшення доходів від ПДВ з виготовлених в Україні товарів та наданих тут послуг – з 289,1 млрд грн до 318 млрд грн; з імпортних товарів та послуг – із 498,9 млрд грн до 593,8 млрд грн.
• Від Нацбанку мають надійти 63,9 млрд грн (38,64 млрд грн у 2024).
• Дефіцит бюджету очікується на рівні 19,4% від ВВП або 1,546 трлн грн.
• Від партнерів планують отримати 1,658 трлн грн. З них 129,39 млрд грн витратить на погашення зовнішнього боргу.
• На внутрішньому ринку уряд планує залучити 579,2 млрд грн, більшу частину яких витратить на погашення розміщених раніше облігацій (561,9 млрд грн). На виплату процентів за зовнішнім боргом уряд витратить 203,5 млрд грн, за внутрішнім – 277,33 млрд грн (разом – 480,8 млрд грн).
4. Видатки на оборону та безпеку:
• Видатки МО становитимуть 1,57 трлн грн.
• Очікується подальше скорочення видатків на купівлю та модернізацію військового обладнання: з 656,7 млрд грн до 487,7 млрд грн.
• Видатки на забезпечення ЗСУ (включають виплати військовослужбовцям) зростуть до 1 трлн грн.
• Зросте бюджет МВС, до якого належать Держприкордонслужба та Нацгвардія – 438,2 млрд грн.
5. Освіта і здоров’я:
• На освіту видатки будуть меншими, ніж у 2024 році: 167 млрд грн. Більша частина з них – понад 103 млрд грн – підуть на оплату праці педагогічним працівникам. Водночас уряд закладає на 2025-й низку додаткових програм: 2,9 млрд грн – на харчування учнів початкових класів, 305 млн грн – на здобуття освіти учнями з особливими освітніми потребами
• На відновлення зруйнованих закладів освіти – 323,9 млн грн. Ще 37,4 млн грн піде на програму “Школа супергероїв” – це освіта дітей, які перебувають на довготривалому лікуванні. Ще 12,6 млн грн планують витратити на освітні послуги для дітей, які перебувають за кордоном.
• На охорону здоров’я видатки збільшаться з 7 млрд грн до 214 млрд грн. Зокрема, на реалізацію програми медичних гарантій мають піти 175 млрд грн.
• 11,75 млрд грн піде на закупівлю препаратів для лікування ВІЛ/СНІД, туберкульозу, онкології, рідкісних орфанних захворювань та серцево-судинних захворювань.
• 939,1 млн грн піде на медичні послуги для захисників, зокрема зубопротезування, а також на збір, кріоконсервацію та зберігання репродуктивних клітин.
6. Соціальні видатки:
• Скорочення соціального захисту на 50 млрд грн до 420,6 млрд грн. Більшість піде на дотацію Пенсійному фонду – 280,2 млрд грн.
• Пенсіонерів може побільшати на мільйон.
• На програму соціального захисту громадян, які потрапили в складні життєві обставини, – 80,8 млрд грн.
• Житлові субсидії – 42,32 млрд грн.
• Фінансування заходів ветеранської політики скоротять з 13 млрд грн до 6 млрд грн.
7. Інфраструктура та економічні програми:
• Уряд залишить програму грантів на створення бізнесу (1,37 млрд грн), компенсуватиме витрати на гуманітарне розмінування (обсяг коштів знизили втричі до 1 млрд грн), залишить видатки для Фонду розвитку підприємництва, який реалізує програму “5-7-9%” (направлять 18 млрд грн, як і цьогоріч).
8. Культура, медіа, соціальний захист сім’ї та дітей:
• Планується зменшення видатків на культуру і мистецтво на 0,4%. (+ 813,9 млн грн від місцевих бюджетів і 914 млн грн з Державного).
• Медіа: +3,49%. Зростання пов’язано зі збільшенням фінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України на 325 млн грн.
9. Фінансування міністерств (збільшено для 14 із 19 міністерств). Зменшиться для:
• Мінсоцполітики: – 49,6 млрд грн (-10,6%).
• Мінекономіки: -10,5 млрд грн (-30,7%).
• Мінмолодьспорт: -1,9 млрд грн (-25,4%).
• Мінветеранів: -1,1 млрд грн (-27,9%) через скорочення програм реабілітації ветеранів.
• МЗС: -0,4 млрд грн (-4,5%) на закордонні дипломатичні установи.
• Водночас видатки МОН знизяться на 6,8 млрд грн через скорочення субвенцій для шкіл.
Це не бюджет воюючої країни, на жаль.