Санкції на часі. 27.10.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій, станом на 27.10.2024.

1. G7 обіцяє припинити ухилення росії від нафтових санкцій.

– Міністри фінансів країн «Великої сімки» пообіцяли активізувати зусилля щодо запобігання обходу росією санкцій, запроваджених після початку української кризи.
– «Ми, як і раніше, віддані прийняттю подальших ініціатив у відповідь на порушення граничних цін на нафту», — йдеться у заяві групи за підсумками зустрічі у Вашингтоні.
– У 2022 році G7 разом з ЄС і Австралією домовилися чинити тиск на покупців російської нафти, щоб вони не перевищували певної стелі цін. Мета угоди полягала в тому, щоб обмежити продажі російської нафти та доходи від неї, не обмежуючи експорт настільки різко, щоб це призвело до злету світових нафтових цін.
– Проте деякі країни, зокрема Китай, продовжують імпортувати російську нафту без дотримання цін.
– Міністри фінансів країн «Великої сімки» також заявили, що вживуть додаткових заходів, спрямованих на «збільшення витрат для росії, пов’язаних з використанням тіньового флоту для обходу санкцій».
– Офіційні особи стверджують, що росія використовує свій флот тіньових танкерів для обходу санкцій, перевозячи нафту без належного декларування вантажу чи маршруту. Танкери іноді завантажують або перевантажують нафту прямо в морі, щоб уникнути небажаної уваги.
– США та ЄС запровадили санкції щодо кількох таких суден та їхніх власників, зокрема російської державної компанії «Совкомфлот». Міністри G7 заявили, що мають намір «активізувати зусилля щодо запобігання підтримці фінансовими установами ухилення росії від санкцій».

2. У Великій Британії закликають розірвати відносини з власником поромної компанії P&O Ferries через зв’язки з росією.

– Уряд вимагає переглянути фінансові зв’язки Великої Британії з транснаціональною логістичною компанією DP World у зв’язку з її діловими угодами у росії.
– Компанія, штаб-квартира якої знаходиться у Дубаї, є партнером путіна за проєктом Північного морського шляху – арктичного маршруту між Європою та Азією.
– DP World підписала угоди з російською державною атомною корпорацією «Росатом» після початку війни в Україні, щоб допомогти у розробці маршруту. Однак цього тижня заявила, що її діяльність зосереджена на підтримці глобального торговельного потоку і не веде «активних операцій» у росії.
– Північний морський шлях йде вздовж арктичних берегів росії, від Мурманська на заході, недалеко від кордону з Норвегією, до Берингової протоки. путін вважає цей маршрут ключовим для перенесення торгівлі на Схід у відповідь на західні санкції та для розблокування величезних запасів нафти та газу в Арктиці.
– DP World уперше підписала угоду з Росатомом у липні 2021 року про проведення проєктних досліджень для розвитку маршруту.
– Потім на Петербурзькому міжнародному економічному форумі та на конференції зі зміни клімату в Дубаї було підписано додаткові угоди з державним підприємством.
– Дві компанії також створили спільне підприємство у 2023 році для розвитку контейнерних перевезень через Арктику.

3. Європарламент вимагає зупинити залежність ЄС від газу з Азербайджану.

– Європейський парламент засудив незадовільну ситуацію з правами людини в Азербайджані й закликав ЄС покласти край газовій залежності від Баку.
– Посилаючись на постійні порушення прав людини в Азербайджані та побоювання, що збільшення імпорту газу з Азербайджану до ЄС може бути компенсоване імпортом російського газу з боку Баку, депутати Європарламенту закликають покласти край залежності ЄС від експорту газу з Азербайджану.
– Євродепутати також просять Єврокомісію призупинити дію Меморандуму про взаєморозуміння щодо стратегічного партнерства в галузі енергетики між ЄС та Азербайджаном від 2022 року.
– В резолюції Європарламенту зазначається, що будь-яка майбутня угода про партнерство між ЄС та Азербайджаном має бути обумовлена звільненням Баку політичних в’язнів, проведенням правових реформ, покращенням загальної ситуації з правами людини в країні, а також демонстрацією справжньої готовності до мирних переговорів із Вірменією після азербайджанського наступу на Нагірний Карабах у 2023 році.

4. Удар Ізраїлю паралізував виробництво балістичних ракет в Ірані.

– Під час ракетного удару по Ірану Ізраїль зруйнував важливий компонент іранської програми балістичних ракет.
– Було вражено 12 “планетарних змішувачів”, які використовуються для виробництва твердого палива для балістичних ракет великої дальності, які складають основну частину ракетного арсеналу Ірану.
– Відновлення змішувачів може зайняти щонайменше рік, оскільки вони є дуже складним обладнанням, яке Іран не може виробляти самостійно і повинен купувати в Китаї.
– Знищення обладнання завдає серйозної шкоди здатності Ірану відновити свої ракетні запаси.
– Також ізраїльські джерела повідомили, що під час атаки було вражено чотири батареї протиповітряної оборони С-300, які перебували в стратегічних місцях і захищали Тегеран і ядерні та енергетичні об’єкти в Ірані.

5. Правила ООН не дозволяють зустрічей посадовців із особами, щодо яких Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт, окрім вирішення “фундаментальних питань”. Україна чекає пояснень від генсека Гутерріша, — постпред України в ООН Сергій Кислиця.

– “Загальне правило таке: не повинно бути жодних зустрічей між посадовцями ООН і особами, щодо яких МКС видав ордер на арешт. Не має проводитися жодних урочистих зустрічей з такими особами, слід уникати звичайних візитів ввічливості до них. Те саме стосується прийомів, фотосесій, участі в урочистостях із нагоди національних свят тощо”, — зазначив Кислиця в інтерв’ю “Укрінформу”.
– Посол нагадав, що понад 20 років тому ООН і МКС уклали угоду про відносини, на основі якої в 2013 році генсек ООН видав керівні вказівки, що регулюють будь-яку потенційну зустріч між представником секретаріату організації та особою, щодо якої є ордер МКС на арешт.
– За цими вказівками, генсек ООН та його заступники можуть вступати в прямий контакт із такою особою лише “з метою вирішення фундаментальних питань”, що впливають на здатність ООН та її різних підрозділів, програм і фондів здійснювати свій мандат у відповідній країні, у тому числі з життєво важливих питань безпеки.
– За словами Кислиці, угода про відносини між ООН і МКС вимагає від організації утримуватися від будь-яких дій, що можуть перешкоджати діяльності суду, його органів, прокурорів, або підірвати авторитет його рішень.
– На думку дипломата, своїм запрошенням Гутерріша до Казані путін саме й намагався підірвати авторитет МКС. Кислиця також зауважив, що ООН не видавала жодної резолюції щодо співробітництва з БРІКС.
– “Мені не відомо про існування такого документа про співробітництво між ООН та БРІКС. Ні Рада Безпеки, ні Генеральна Асамблея ООН не давали доручень генеральному секретареві ООН взаємодіяти з БРІКС, а тим більше приймати запрошення від особи, щодо якої МКС видав ордер на арешт”, — зазначив постпред України.
– Кислиця наголосив, що Україна чекає від ООН чіткої інформації про те, які саме “фундаментальні питання” Гутеррішу необхідно було вирішити на саміті БРІКС з путіним.
– Також він додав, що, відповідно до встановленої процедури, офіс правових питань ООН мав заздалегідь поінформувати листом прокурора МКС і голову Асамблеї держав-учасниць Римського статуту про намір зустрічі з особою, щодо якої є ордер на арешт, і роз’яснити причини, чому вважається, що така зустріч необхідна. “Буде цікаво побачити цей лист”, — сказав український дипломат.

Автор