Україна отримає бомби від «Боїнг». Як вони допоможуть Силам оборони
Кирило Данильченко / Комерсант український
Компанія “Боїнг”, другий найбільший виробник високоточної зброї в США, отримала багатомільярдний контракт на бомби GBU-39 SDB-I. Більшість із них вирушить до України. Що це за зброя і як вона може допомогти Силам оборони?
GBU-39 – це бомба малого діаметра. Основне її завдання – точні хірургічні удари, часто поблизу своїх військ.
Тому одна з модифікацій виконана в корпусі з композитів та вуглепластику, з проникаючим вольфрамовим сердечником, щоб мінімально зачіпати осколками дружню піхоту поблизу та ефективно застосовувати виріб у міських боях. Зона ураження приблизно 8 метрів.
Бойова частина боєприпасу невелика, 16 кг вибухової речовини (в 155 мм. снарядах це число 10-11 кг), тому потрібна ювелірна точність — паспортне відхилення у виробу до метра, бомбу буквально можна вбити у вікно та бліндаж.
Втім, з проникаючими можливостями в метр бетону можна прошивати капоніри, а повітряний підрив робить можливим дістати приховану живу силу.
Через вагу 96 кг. літак може брати 4 SDB-1 на одному пілоні, даючи їм цілевказівку й обмінюючись прямо в повітрі по системі Link 16.
Це забезпечує тактичну гнучкість — можна вразити бункер, а потім інженерну та пожежну машини, що прибудуть розгрібати наслідки, надавати підтримку оборонцям прямо під час ідентифікації нових загроз (виїжджає на зворотній схил висоти взвод танків і кожен отримує персональний подарунок).
Головка наведення комбінована – GPS, інерційна система, а в третій ітерації той самий лазер, що використовувався у GDAM.
Це дозволяє проходити зони роботи радіоелектронної боротьби, слабкого сигналу з супутників і точно вразити мішень, що рухається, включаючи жорсткі броньовані цілі.
Також заслуговує на увагу модифікація бомби GBU-39, що наводиться на джерело перешкод — працюючи як протирадіолокаційна ракета або виходячи в район, звідки випромінює умовна РЕБ “Житель” або “Леєр”, там стоїть голова наведення як в AGM-88 HARM, що шукатиме техніку навіть після припинення від неї сигналів.
Вартість бомби малого діаметра за відкритими джерелами – приблизно 45-50 тисяч доларів. У контракті з Міноборони фігурує сума 430 млн. доларів, більша частина – це фонди закордонних військових продажів.
Це означає щонайменше 7.500 одиниць, переважна частина з яких вирушить до України, лише кілька десятків, можливо, потраплять до Болгарії.
GBU-39 має хороший послужний список — уражені цілі в Афганістані, північному Іраку, бункери «Хамас» у Газі (в Ізраїль їх можна продавати без дозволу Конгресу, що зазвичай потрібно для закордонних поставок), пікапи ІД в Мосулі. .
В Україні вона успішно використовується з зими 2023, інтегрована в “Міг-29” (на фото миготять колишні словацькі машини, але швидше за все не тільки вони, з модернізації там балка тримач), для роботи з кабрування по землі. У такому режимі вона може пролетіти до 40 км. Тактичний тил, управління тактичного рівня, склади, артилерія, ППО рівня “Стріли”, “Оси”.
Хоча 12 км висоти й за швидкості звуку, було в полігонних умовах досягнуто значення в 112 км.
Як мінімум, за допомогою РЕБ. помилкових цілей і дронів можна зобразити групові цілі й спробувати вдарити на максимум, щоб досягти важливих цілей у глибині.
Але навіть і на 40 км, вона ефективна, оскільки практично непомітна на пострадянських радарах, важко перехоплюється будь-якими засобами ППО, може завдати удару по РЕБ і проходить зони придушення перешкодами на інерційній системі, доводячи бомбу на ціль на кінцевому етапі траєкторії за допомогою лазера.
Це тактично гнучке озброєння для безпосередньої підтримки з повітря (CAS). Велика швидкість реакції, точність, голова, що пенетрує, повітряний підрив — “кинжал”, щоб ткнути в гарнізон будинку, придушити розрахунок важкого озброєння, знищити міномет або гармату, дістати операторів дронів, вибити ППО.
Декілька тисяч бомб, постачання оперативного рівня, яке зробить життя нашої піхоти легшим.
Фото на заставці: Вікіпедія