Підвищення кваліфікації пілотів БПЛА

Serg Marco

За ці дні до мене звернулися з декількома пропозиціями щодо підвищення кваліфікації пілотів. Мабуть, тут опишу проблему та причини, щоб стало всім зрозуміло.

Підвищення кваліфікації пілотів – це гарна річ, але це одна з функцій системи по підвищенню ККД. Щоб вона працювала, треба щоб і вся система працювала відповідно. Поки що вона більше не працює, ніж працює. Це зрозуміло, цю систему будували або люди, які пройшли АТО, або взагалі совок, тобто як працює сучасна військова модель із дронами й іншим, і як вживу йде робота з пілотами, РЕБом та іншим, вони розуміють дуже спрощено. Бо вони ніколи не керували такими підрозділами в реальних боях як взводні, ротні й далі. Для них пілот – це звичайний юніт.

Однією з проблем такого високотехнологічного напрямку як підрозділи розвідувальних/ударних БПЛА є обмеження на переведення. Ну, тобто в тебе є якийсь підрозділ, він при бригаді. Ти хочеш, щоб у тебе пілоти літали, напрямківці їх координували через різні технічні засоби та програми, а аналітики працювали з супутниковими знімками, Дельтою та іншим.

Але де взяти на це людей?

1) Мобілізувати безпосередньо на підрозділ.

У результаті ти отримуєш людей з відповідним складом розуму, але зелених, необстріляних, яких треба ще місяцями готувати, витрачаючи на них багато часу, у відриві від основної роботи та ще й через кілька місяців, бо курс молодого бійця в учебці ж вирує. А коли ти їх будеш вчити, коли в тебе фронт сиплється та кожен спеціаліст на рахунку? Покровськ чекати не буде. Тобто варіант є, але по ньому спеціаліст у тебе зʼявиться через півроку. В кращому випадку.

2) Взяти з бригади.

Проблема в тому, що в бригаді вже найбільш адекватних застосували на посадах, де треба мозок, і підрозділам БПЛА ніхто адекватного бійця давати не буде. Дають тих, хто їм самим не дуже треба. Це здебільшого люди, які навіть базово не розуміють англійську, фізика для них – це щось зі шкільного навчання, коли ти починаєш розповідати про частоти, магнітний полюс, супутникову навігацію чи принцип роботи трубки Прандтля, вони дивляться на тебе так, як би ти цей час розмовляв японською. І ти розумієш, що інвестувати в цих людей коштовні технічні засоби – це непродуктивно.

Навчити на мавіку ще можна, а далі? Кропива, Дельта, програми взаємодії, розуміння базових навичок аеророзвідки – це довгий шлях, на якому вони як Гензель та Гретель будуть залишати за собою слід із пройобаних мавіків. Якусь кількість у підрозділи так набирають, але небагато, і на самі базові дрони. Крім того з бригад стараються в пілоти звалити деякі піхотинці не для того, щоб літати, а щоб їх в окопи більше не відправляли. В результаті і пілотів не виходить, бо його максимум – отримати сертифікат в учебці, і мінус піхота в підрозділі. Бригада втрачає піхоту, учбові центри забиті людьми, які ніколи не стануть пілотами, підрозділ БПЛА замість пілота отримує геморой. Це ефективність по ЗСУшному називається.

3) Переведення за рекомендацією пілотів із інших підрозділів.

Це самий дієвий варіант. Кажу як людина, якій колись удалося перевести декілька груп людей і застосувати їх у підрозділі. Ці люди дуже швидко стали аналітиками, напрямківцями або пілотами великих крил за дуже короткий термін.

Але потім процес зупинився, ми билися за десяток гарних потенційних пілотів із різних підрозділів, але всі переведення заблоковані, в тих підрозділах вони як пілоти розвиватися не могли, тому їх відправили в піхоту. Хтось 200-й вже, хтось 300-й, хтось ще воює. Зараз на Покровському напрямку жопа повна, так ви думаєте, що командування дозволило переведення в бригади на Донецькому напрямку, щоб підсилити існуючі ефективні підрозділи БПЛА? Ахахаха. Ахахаха. Хаха.

Для командування немає різниці в процедурі між потенційним висококваліфікованим спеціалістом і піхотинцем із 9-ма класами освіти. Тому і система не ставить пріоритетів між ними. І вважає, що й ті, й інші можуть стати пілотами. Мабуть, тому, що з генералами колись все ж таки прокатило.

Тому пілоти діляться на дві фракції:

1) Робочі пілоти, які в постійній роботі, в них завал на 200%, їм немає коли підвищувати кваліфікацію.
2) Люди, які або не працюють, або яких пристосували до пілотів, щоб вони їм допомагали, і там підвищення кваліфікації не треба.

Саме тому функцію підвищення кваліфікації для пілотів в армії в підрозділах, що знаходяться на фронті, наразі вважаю безперспективною. Бо ця функція була би дуже корисною для нещодавно переведених бійців, яких треба швидко поставити в стрій. Ця функція має бути застосована в налагодженій системі, а до цього ще далеко. Але люди, які відповідають за такі рішення, не розуміють, як збалансовано вирішити цю проблему, щоб і пілоти могли переводитись та ефективно використовуватись, і на це закривають очі, бо це ЗСУ, і якщо ніхто вголос не каже про проблему, то її немає.

Дякую за увагу. Дата. Підпис.

Автор