Починайте виконувати

Ростислав Павленко

Початок переговорів про вступ до ЄС — це не подарунок для влади і не приз глядацьких симпатій.
Це визнання героїчної боротьби української Армії за підтримки Народу. Але це також, певне, — остання сходинка, на яку пускають авансом. Далі — дуже складна і заплутана дорога.

Україні треба буде провести переговори по 36 розділах — від верховенства права до науки, від сільського господарства до рибальства.

Всі ці переговори розпочинаються у різний час, на різних умовах і переплетені між собою.

Ба більше, віднині кожен крок буде оцінюватись максимально прискіпливо.

Перший, базовий рівень, «без-якого-ніяк» – ціннісний. Демократія, верховенство права, боротьба з корупцією. Тут практично все залежить від України. Більше того, всі три основні інституції ЄС — Єврорада, Єврокомісія, Європарламент — чітко і на письмі виклали, чого чекають від України.

Президентському офісу це читання не сподобається. Бо там — плюралізм і права опозиції.

Повернення до цифрового ефіру незалежних каналів. Припинення перепон для відряджень парламентарів, місцевих депутатів, експертів.

Усе це доведеться виконати, інакше питання поступу «зависне». На наступні рівні допускаються лише ті, хто виконав умови ціннісного.

Далі — більше. Переговори по «галузевих» книгах — економічні — дуже залежать від якості переговорників. Поляки та інші наші сусіди використовували всі можливості політиків і громадянського суспільства. Більше того, окремо готували тисячі фахівців, щоб провести такі переговори успішно.

Це виклик спроможності України як держави і тест на адекватність української влади.

Зрештою, рішення про вступ України до ЄС прийматимуть країни – нинішні члени Союзу. Відповідно до своїх внутрішніх політичних процесів і порядків денних.

Тут вищий пілотаж у переконанні еліт тих країн. У 2014-2017 роках Україна проходила подібний процес — ратифікації всіма членами ЄС Угоди про асоціацію. Це вимагало найвищої майстерності. Результат Порошенком і його командою був досягнутий.

Зеленському і його команді нині випадає вибір. Найпевніше, вони зроблять, як завжди. Намагатимуться все робити самі, імітуватимуть, закочуватимуть істерики, звинувачуватимуть в усьому партнерів. Але це вже так не працює. Кожна подібна витівка відсуватиме європейську перспективу.

А вона оплачена кровʼю. Спроби це проігнорувати коштуватимуть надто дорого.

Запущено відлік європейського годинника. І, щоб виконати наказ мільйонів українців, владі доведеться змінюватись. Так що відкривайте Acquis communautaire, Правила Спільноти, і починайте виконувати.

Від цього залежить доля країни, але й ваша також.

Автор