Багатостраждальне прикордоння

Олена Кудренко

Як харків’янка, яка зараз у Харкові та яка не обирала зелену владу (тому немає сенсу приписувати мені спробу їх виправдати), все ж таки стану на захист такого моменту.

За останній як мінімум рік наше населення не згадувало про Вовчанськ. Особливо те, яке до Харкова не має відношення. Вибачте, що так. В сенсі, мало хто знав взагалі, що це за місто і де воно знаходиться. Лише зараз вся моя стрічка всіяна згадками про це містечко.

А я, як місцева, щодня читала зведення. Вони не сприймалися всіма українцями як головні, як важливі, бо якщо якесь велике місто – то так. Його всі знають. Якщо якесь село чи містечко – то воно десь там, маловідоме, дрібним шрифтом у стрічці новин.

А ми, місцеві, свою область знаємо. Ми з болем щодня читали про обстріли прикордоння, бо у когось там бабуся, у когось батьки, хтось там народився, хтось не раз там бував.Так ось, Вовчанськ, який стоїть на самому кордоні, в 4 км, нищився росіянами з самого моменту їх втечі звідти. З вересня 2022 року. Як і купа сел на кордоні. Хтось щось знає про нашу Козачу Лопань? Хтось знає, що весь цей час було з Гоптівкою? Стрілечим? Золочевом? Хтось взагалі знає, де вони знаходяться, і яка їх доля останні два роки? Прикордоння, яке прострілюється повністю, миттєво. Воно отримує удари всі ці місяці, вже й роки. І весь цей час мало кого хвилювала їх доля.

Щоб захистити Вовчанськ, лінію оборони треба було будувати за 1 метр від російського кордону? Як?

Зараз дуже круто побудована лінія на певній відстані від кордону. Але над нею під час побудови нерідко літали ворожі безпілотники. Будують її з використанням техніки. На полі вивантажуються бетонні споруди, які вкопуються в землю. Поряд з вантажівками задіяні трактори та певна кількість будівельників. Тут же використовується залізо, плівка, дерево. Цей груз одна-дві людини не підіймуть. Для цього в одному місці збирається купа людей та купа техніки. Навіть по них, на відстані кількох кілолометрів від кордону, прилітає дуже добряче. Цивільні автівки їдуть з поля поцарапані осколками. Є факти загибелі цивільних підрядників – все це є в ЗМІ. Просто я це відстежую, а багато хто ні.

Я вам на мапі покажу це прикордоння. І Вовчанськ, в якому вже йдуть вуличні бої, як повідомляють новини. А кількість прильотів туди за останній хоча би рік я, вибачте, зібрати не потягну, бо займе багато часу. Якщо полагодити водогін у Вовчанську й те було проблематично, чи світло, наприклад, бо прилітало. То як ви уявляєте ситуацію з побудовою якісної лінії оборони?
На самому кордоні?

Зрозуміло, що доводиться жертвувати певною відстанню, хоча там і рили щось самі військові – в посадках, у лісах, але їх нещадно крили вогнем. Це така доля у прикордоння. Випалена земля з таким сусідом. Зокрема така річ як КАБи прилітає на Харківщину, як до себе додому. Нищать цілі вулиці за раз. Так, я комусь відкрию таємницю – КАБи по нас випускають регулярно і давно, вони долітають з російських літаків до самого міста.

А прикордоння взагалі не має шансів від них врятуватися. У нас були би знищені сотні людей, які пішли би туди будувати як самогубці.

А розміновувати певні ділянки в тій місцевості, можливо, мало сенс, щоб там пройшли РДК на Білгородщину (лише почута думка) .

 

На заставці: наслідки обстрілу Вовчанська. Ілюстративне фото

Автор