Санкції на часі. 14.01.2025
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 14.01.2025.
1. російські нафтові компанії втратили $3,5 млрд після нових санкцій США.
– Акції російських нафтових компаній продовжують знижуватися на Московській біржі після запровадження нових санкцій США, які торкнулися «Газпром нефти», «Сургутнефтегаза» та понад 180 танкерів так званого «тіньового флоту».
– У понеділок акції «Газпром нефті» знизилися на 2,5% до 588 рублів за акцію, втративши 34 млрд рублів капіталізації за два дні.
– Аналогічно «Сургутнефтегаз» знизився на 3,4%, що призвело до втрати 29 млрд рублів ринкової вартості.
– «Роснефть» втратила 4,9% за той же період з капіталізацією, яка зменшилася на 298 млрд рублів після того, як під санкції потрапила її дочірня компанія «РН-Ванкор» — оператор ключового проєкту «Восточная нефть».
– Загалом, втрати трьох компаній, які забезпечують дві третини нафтовидобутку росії, склали 361 млрд рублів або $3,54 млрд за курсом ЦБ рф.
– Крім того, акції «Совкомфлота», найбільшої танкерної компанії росії, впали на 4,5%, втративши 9 млрд рублів капіталізації.
2. У росії фіксують зростання реєстрацій китайських компаній.
– Кількість середньомісячних реєстрацій юросіб за участю представників китайського бізнесу зросла у 3,6 рази у 2022–2024 роках по відношенню до рівня 2020–2021.
– Якщо до введення санкцій оформлювалось в середньому менше ніж 40 компаній на місяць, то після – вже 135–145.
– У той же час кількість реєстрацій компаній з іноземцями з так званих “недружніх” країн впала більш ніж на 60%. Всього з початку 2022 року було зареєстровано понад 600 нових підприємств із власниками цієї групи країн, 86% із яких припало на представників бізнесу ЄС.
– Реєстрації з офшорних зон (Республіка Сейшели, Британські Віргінські острови, Беліз) скоротилися на 72%.
3. Експорт російського зерна скоротився втричі за першу декаду січня.
– З 1 до 10 січня росія експортувала 480 тисяч тонн основних зернових культур.
– За той же період 2024 року – 1 млн 476 тисяч тонн. Відвантаження пшениці впало майже на 57%, ячменю – на 93%, кукурудзи – фактично зупинено.
– З початку року росія постачала пшеницю лише у сім країн, тоді як рік тому – у 18.
– Врожай зерна та овочів у росії минулого року впав до 125 мільйонів тонн із 144,9 мільйона у 2023 році.
4. Танкери з російським газом продовжують обслуговуватися в Європі.
– Танкери льодового класу Arc7, що вивозять російський скраплений природний газ із заводу «Ямал СПГ», продовжують проходити технічне обслуговування на європейських верфях.
– 14 із 15 таких суден обслуговуються на верфях Damen у Франції та Fayard A/S у Данії. Без цих послуг російському «Новатеку» було б складно доставляти СПГ до Європи, особливо взимку, коли попит і ціни на газ у північній півкулі досягають піку.
– За словами експертів, заборона на обслуговування суден у ЄС суттєво ускладнила б логістику постачання СПГ з Арктики. Водночас Євросоюз не лише не запроваджує обмеження, а й збільшує імпорт російського газу.
5. Компанії ЄС у росії принесли Кремлю мільярди у 2023 році.
– За звітом організацій B4Ukraine, Squeezing Putin та Інституту Київської школи економіки, у 2023 році російський уряд отримав близько 3 млрд євро податкових надходжень від компаній ЄС, що продовжують працювати в росії.
– Іноземні компанії, які постачають товари поза санкціями (продукти, одяг, тютюн), підтримали російський бюджет на 21,6 млрд доларів. Найбільшим платником стала Philip Morris із доходом у 7 млрд доларів і податковими виплатами 208 млн євро.
– З 1600 компаній, які аналізували дослідники, понад 900 належать до країн G7.
– Щонайменше 827 компаній ЄС отримали у 2023 році дохід у 81,4 млрд доларів, сплативши податки на рівні 3 млрд доларів.
– Найприбутковішими залишаються французькі Leroy Merlin і Auchan, а також Nestlé, Mars, Pepsi, Metro і Globus.
– У 2024 році податок на прибуток у росії зросте до 25%, що збільшить виплати західних компаній.
6. Більше 65 нафтових танкерів зупинилися після оголошення нового пакету санкцій США.
– П’ять з цих танкерів залишаються без руху біля китайських портів, ще сім – в акваторії Сінгапура, а інші зупинилися поблизу росії в Балтійському морі та на Далекому Сході.
– Крім того, ще 25 танкерів не рухаються в різних регіонах, зокрема біля портів Ірану та у зоні Суецького каналу, згідно з даними моніторингу руху суден.
– Деякі порти почали обмеження ще до введення останніх санкцій, що додало додаткових складнощів. За словами трейдерів, минулого тижня портова група провінції Шаньдун заборонила заходити в свої порти танкерам, які потрапили під санкції США.
– Близько 10% світового флоту нафтових танкерів підпадає під санкції США.
– Ці санкції повинні створити підтримуючий ефект для ринку танкерів, оскільки загальна пропозиція суден зменшується. Однак реальний потенціал підвищення ринку проявиться, коли інші експортери компенсують втрачені обсяги.
7. 10 країн ЄС, зокрема Швеція, Ірландія, Польща та країни Балтії, закликали до заборони імпорту російського газу та ЗПГ, щоб скоротити доходи Кремля, що фінансують війну в Україні.
– Хоча імпорт російської нафти вже заборонений, газ залишається чутливим питанням через залежність деяких країн і опір прем’єра Угорщини Віктора Орбана.
– Для ухвалення нових санкцій потрібна одностайність усіх 27 членів ЄС.
– Серед запропонованих заходів: заборона на завершені проєкти ЗПГ, обмеження на танкери з російською нафтою, додаткові санкції на імпорт металів, розширення заборон на транзит товарів через росію та посилення механізмів запобігання обходу санкцій.
– Ініціативи щодо розширення санкцій стикаються із внутрішнім спротивом у ЄС, що ускладнює ефективний економічний тиск на росію.
8. Уряд США посилить правила експорту чіпів і технологій ШІ, цього разу обмеження торкнуться понад сотні країн світу.
– Уряд США повідомив у понеділок, що додатково обмежить експорт чіпів штучного інтелекту та технологій, щоб зберегти передову обчислювальну потужність у Сполучених Штатах та їхніх союзниках, одночасно знаходячи більше способів блокувати доступ Китаю.
– Обмеження торкнуться передових графічних процесорів, які використовуються для навчання моделей ШІ.
– Нові правила поділять усі країни світу на три групи.
– До першої групи входить 18 держав, серед яких – Японія, Великобританія, Південна Корея та Нідерланди. Ці країни не зазнають обмежень.
– Ще 120 країн, включаючи Сінгапур, Ізраїль, Саудівську Аравію та ОАЕ, зіткнуться з низкою обмежень на постачання.
– На третю групу країн – до якої входять Китай, росія та Іран – буде накладено ембарго на постачання.
– Постанова має набути чинності через 120 днів, що дає адміністрації обраного президента США Дональда Трампа час скасувати це рішення.
– Однак нова і адміністрації, що йде, мають схожі погляди на політику стримування Китаю та інших противників США.
9. У 2024 році прибуток китайських компаній скорочувався третій рік поспіль, і ця тенденція, ймовірно, збережеться й у 2025 році через дефляційний тиск, що впливає на економіку Китаю.
– За даними Національного бюро статистики (NBS), середній прибуток компаній із річною виручкою понад 20 мільйонів юанів впав на 4,7% за період із січня по листопад, перевищивши показник 2022 року (-4%).
– Зростання доходу за цей же період становило лише 1,8%, що значно нижче за 5,9% у 2022 році.
– До того ж 25% компаній із доходом понад 20 мільйонів юанів зазнали збитків, порівняно з 16% у 2019 році, до пандемії.
– Дефляція цін виробників триває вже 28 місяців, і прогнозується, що ця тенденція продовжиться, посилюючи тиск на корпоративну рентабельність.
– Державні підприємства зазнали найгірших результатів, з падінням прибутків на 8,4% за січень-листопад 2024 року. Їхня низька ефективність, зумовлена виконанням урядових соціальних і геополітичних завдань, стала значним тягарем для економіки.
– Причинами зниження прибутку вважаються дефляційні процеси в економіці, надмірна конкуренція та низький внутрішній попит.
10. Іран активно зміцнює співпрацю з росією у військовій і ядерній сферах, незважаючи на переговори з Заходом щодо відновлення ядерної угоди.
– Старший радник верховного лідера Ірану, Алі Ларіджані, здійснює таємні візити до Москви для обговорення питань посилення протиповітряної оборони, отримання російської допомоги в ядерній програмі та військовій модернізації.
– Іран шукає підтримки росії в розвитку технологій для ядерної зброї, включаючи співпрацю з російськими ядерними об’єктами, і прагне придбати передові системи ППО та винищувачі Су-35.
– Така співпраця може змінити баланс сил у регіоні та сприяти поглибленню зв’язків між двома державами.
– Західні джерела висловлюють занепокоєння, що росія може переглянути свою позицію щодо нерозповсюдження ядерної зброї в обмін на іранські ракети та безпілотники для війни в Україні.
– Ця співпраця ускладнює зусилля з обмеження ядерних амбіцій Тегерана, який продовжує збагачувати уран до небезпечного рівня. Західні країни побоюються, що Іран близький до створення ядерної бомби, що викликає ризики масштабного конфлікту за участю США, Ізраїлю та інших союзників.
Ілюстративне фото: ЗМІ окупантів