Рада девʼятого скликання

Ірина Геращенко

Рух ЧЕСНО презентував дослідження щодо пʼятирічки роботи ВР 9 скликання.

Воно підтверджує те, про що Європейська Солідарність говорить вже 2 роки! Немає ніякої монобільшості. Останнє рішення, за яке Слуги дали 226 голосів, було прийнято в 2023 р – призначення голови СБУ В. Малюка.

За роки великої війни 900 голосувань слуги прийняли з голосами ОПЗЖ!

Це скликання має низку особливостей, вперше в історії ВР:

  • найдовше скликання парламенту;
  • перше скликання з монокоаліцією, яка формально існує досі;
  • у ВРУ-9 нардепи втратили недоторканість, і 50 обранців отримали підозри. Правда, з вироками складніше;
  • значна кількість нардепів склала мандати й в парламенті залишається працювати рекордно низька кількість депутатів – 401;
  • ВРУ-9 — перше скликання українського парламенту, яке роками працює з обмеженнями для доступу журналістів. Й питання тут не лише в безпеці, а в політичній цензурі.

Невипадково лише 13% українців довіряють парламенту (55% не довіряють).

Протягом каденції 52 нардепи склали мандати. Найбільше серед “Слуги народу” – 21.

За чотири роки роботи IX скликання в парламенті зареєстрували 7 269 законопроєктів. Хоча найбільше законопроєктів подали “слуги народу”, лише 18% стали чинними актами. У “Європейської Солідарності” цей відсоток – 23%.

Як співголова фракції «ЄС» акцентувала увагу на ключових проблемах ВР нинішнього скликання:

  • втрата субʼєктності. Нинішній парламент повністю залежить від волі ОП і фактично управляється та контролюється Банковою;
  • ненормально, коли в воюючій країні існує неформальна коаліція СН і ОПЗЖ, які визначають політику держави. Є всі механізми позбавити депутатів ОПЗЖ мандатів;
  • ключовим завданням нинішнього парламенту є підтримка ЗСУ і євроінтеграція. Навколо цього має будуватися вся робота. Обурює інерція уряду в законодавчій ініціативі євроінтеграційних законів.
  • президент Зеленський порушує Конституцію і є рекордсменом щодо непідписаних законів. Наразі 37 прийнятих ВР законопроєктів «загубилися» в ОП;
  • Слуги нерідко «позичають» законопроєкти опозиції. Наші ініціативи часто не виносять на розгляд у залу через «неправильні» прізвища. Й перереєстровують наші проєкти, як наприклад, про російську церкву, 9 травня, ТСК по фортифікаціях і десятки інших.

Я увійшла в 20-ку лідерів за кількістю законодавчих ініціатив і запитів, виступів та інших активностей. У співавторстві було подано 446 законопроєктів, 34% з яких стали законами.

Думаю, найгостріше я і наша фракція критикуємо авторитарні тенденції, закритість роботи ВР, марафон, політичну цензуру телеканалу Рада. Це неприпустимо для країни, яка є кандидатом у члени ЄС.

Протягом 3 років канал «Рада» жодного разу не запросив в ефір керівництво «ЄС», хоча ми друга за кількісним складом фракція у ВР. Нас не запрошують на так званий марафон. Це цензура, якої не бачили навіть за часів Януковича.

Проблеми з марафоном і каналом Рада вже розкритикували Єврокомісія, Європарламент і Держдепартамент США. Більше половини українців вважають, що телемарафон Єдині новини наразі є неактуальним. Тим не менше, на марафон щороку виділяються 2 млрд грн із державного бюджету, які мають іти на ЗСУ.

Якщо не подолати антидемократичні тенденції, цензуру та перешкоджання свободі слова, ми не можемо претендувати на членство в ЄС і НАТО. Нагадала про це колегам.

 

Рух ЧЕСНО:

Ірина Геращенко розповіла, як позбавити мандатів депутатів від ОПЗЖ

“Треба ставити куленепробивне скло”. Олександр Корнієнко розповів, коли журналістів знову пускатимуть у Раду

“У цьому році ми зіштовхнемось із парламентською кризою”, — Ярослав Железняк

Автор