Санкції на часі. 14.05.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 14.05.2024.

1. Відтік капіталу з росії за легальними операціями в I кварталі зріс до $28 млрд.

– Це перевищення показників рік до року в півтора рази, причини полягають у труднощах із поверненням валютної виручки.

2. Експорт КНР до росії у квітні знизився другий місяць поспіль — у доларах він скоротився на 13%.

– Це багато в чому пояснюється побоюваннями вторинних санкцій, якими Пекіну загрожують США.
– Проте загалом світові китайські постачання у квітні, за даними митниці КНР, зросли на 1,5%.
– На тлі обговорення європейською та американською владою проблеми надмірних потужностей Китаю розширення його експорту може використовуватися торговими партнерами як аргумент для запровадження додаткових обмежень на ввезення частини китайської продукції.
– Експорт китайських товарів до росії у квітні продовжив знижуватися: рік до року поставки в доларах скоротилися на 13% до $8,3 млрд, випливає зі статистики Головного митного управління КНР. У березні експорт КНР у рф впав уперше з середини 2022 року: помітно просіли, зокрема, постачання машин та обладнання.
– Збереження цієї динаміки у квітні може свідчити про системні зміни, пов’язані з ризиками санкцій для Китаю.
– У лютому США розширили вторинні санкції проти китайських компаній, які беруть участь, на думку американської влади, у постачанні до рф товарів подвійного призначення, а також щодо банків, які обслуговували такі трансакції.
– У квітні глава американського Мінфіну Джанет Єллен заявила про можливе посилення обмежень у разі продовження підтримки російського ВПК.

3. У 2023 році західні компанії, що залишилися в росії, заробили 1,3 трлн рублів – на 40% або 383 млрд руб більше, ніж у довоєнному 2021-му.

– До списку потрапило 100 найбільших фірм. 85% сумарного прибутку, або 1,1 трлн рублів, припало на 20 із них.
– У топ лідерів: британський енергетичний концерн BP (250 млрд), французька нафтогазова компанія TotalEnergies (234 млрд) і австрійський банк Raiffeisen (125,4 млрд).
– Серед зарубіжних компаній, що залишаються в росії, найшвидше багатів угорський OTP-банк. Він збільшив чистий прибуток у 200 разів, зі 133 млн рублів у 2022 році до 25 млрд рублів у 2023-му. На другому місці опинився польський виробник упаковки Can-Pack – його прибуток від російського бізнесу в 2023 році виріс на 400%, до 4,6 млрд рублів.
– Загалом за два роки війни лідерами із заробітків стали російські «дочки» шести компаній: BP (+35,6 млрд рублів), Philip Morris (+18,7 млрд), JTI (+17,4 млрд), Mitsui (+9 ,6 млрд), Cagrill (+7,9 млрд) та ING (+7,5 млрд).
– Сумарно їхній середній прибуток у 2022–2023 роках зріс майже на 97 млрд рублів до останнього передвоєнного року.
– Більшість доходів зарубіжних підприємств у росії практично заблоковано через введені владою обмеження. Фірми з так званих «недружніх» країн можуть виводити з рф лише 10 млн рублів на місяць. Щоб збільшити цю суму, потрібен дозвіл урядової комісії з контролю за іноземними інвестиціями.
– Для його отримання потрібно інвестувати значні суми у розширення обсягу виробництва та нові технології в росії, а саме такі інвестиції західні компанії припинили з початком війни.
– Головним бенефіціаром заморожування закордонних коштів став російський бюджет. У 2023 році він отримав від іноземних компаній 422 млрд. рублів податків.
– Майже половину – 207 млрд – переказали TotalEnergies, BP, Raiffeisen та голландська Shell. Це близько 1,5% від усіх доходів бюджету росії минулого року.

4. США ввели санкції проти росіянина та трьох компаній за схему ухилення від санкцій.

– Метою схеми обходу американських санкцій було розморожування понад 1,5 мільярда доларів, які належать російському металургійному магнату Олегу Дерипасці.
– Казначейство США заявило, що у червні 2023 року Дерипаска координував свої дії з російським громадянином Дмитром Бєлоглазовим, власником російської фінансової компанії «Титул».
– Планувалася угода з продажу заморожених акцій Дерипаски в одній із європейських компаній.
– Протягом кількох тижнів після цього російську фінансову компанію «Акціонерне товариство Іліадіс» було створено як дочірню компанію «Титул».
– На початку 2024 року «Іліадіс» придбав російську інвестиційну холдингову компанію International Company Joint Stock Company Rasperia Trading Limited (Rasperia), яка володіє замороженими акціями Дерипаски.
– Казначейство повідомило, що у вівторок щодо Белоглазова, «Титул» та «Іліадіс» було запроваджено санкції за діяльність у російському секторі фінансових послуг .
– У повідомленні наголошується, що санкції було введено і проти компанії Rasperia.

5. Будапешт виступає проти заходів, «які можуть мати негативний вплив на газовий ринок ЄС» — позиція, яка може перешкодити зусиллям ЄС скоротити газові доходи Москви.

– Безпрецедентні зусилля ЄС покарати прибутковий газовий сектор росії вже розбиваються про знайомого противника санкцій: Угорщину.
– Країна висловила значні застереження щодо нової пропозиції під час перших розмов між послами минулого тижня, відмовившись прямо виступати проти цього заходу, але продемонструвавши свою настороженість.
– Головний представник Угорщини заявив, що його країна блокуватиме будь-які покарання, які підвищать витрати на енергію в Європі. «Ми збираємося проаналізувати пакет, але не підтримуємо нічого, що могло б негативно вплинути на газовий ринок ЄС», — сказав угорський чиновник під час зустрічі дипломатів.
– Санкції заборонять країнам ЄС реекспортувати російський скраплений газ (СПГ), що потенційно позбавить Москву значних прибутків. Але вони не зупинятимуть закупівлі ЄС російського газу чи прямо вдарять по бізнес-інтересам Угорщини.
– Тим не менш Угорщина сильно залежить від російського експорту і давно виступає проти подальших енергетичних санкцій проти Москви, які вимагають одностайної підтримки всіх 27 країн ЄС.

6. росія виявила в районі Антарктиди, на який претендує Великобританія, величезні запаси газу і нафти, які в десять разів перевищують ті, що були видобуті з Північного моря за півстоліття.

– Вона може націлитися на буріння в заповідній зоні.
– Оцінку запасів корисних копалин зробили російські дослідницькі судна і її представили британському парламентському комітету. російське судно “Академік Олександр Карпінський”, що належить державній геологорозвідувальній компанії “Росгео”, працювало в цьому районі протягом багатьох років.
– Антарктида є міжнародною територією, що охороняється, і, згідно з договором, підписаним у 1959 році, видобуток корисних копалин там заборонений.
– Однак британці вважають, що їхнє Міністерство закордонних справ занадто довірливо поставилося до російських планів, і що існує серйозний ризик того, що в цьому районі може розпочатися буріння.
– Парламентський заступник Державного секретаря у закордонних справах Великої Британії Девід Ратлі зазначив, що російському дослідницькому судну дозволили роботу в цьому районі, оскільки вважалося, що росіяни лише проводять наукові дослідження.
– Однак експерти попереджають, що покладатися на те, що росія буде дотримуватися своїх зобов’язань, наївно. Це довело її вторгнення в Україну. Професор геополітики та експерт з питань Антарктики Калус Доддс додав, що діяльність росії в цьому районі нагадує розвідку нафти та газу, а не наукові дослідження, і що, на його думку, ведеться підготовка до видобутку викопного палива.
– Наприкінці цього місяця в Індії відбудеться зустріч країн-учасниць Договору про Антарктику, на якій обов’язково обговорюватиметься російська діяльність у регіоні. Договір, який захищає Антарктиду, діє до 2048 року.

7. Категорично проти 14-го пакету санкцій, який передбачає заборону реекспорту російського СПГ, виступають британська Shell, французька TotalEnergies і німецька SEFE — всі вони працюють за контрактами з «Ямал СПГ», що діють терміном до 2038 і 2041 року.

– І якщо умови будуть порушені та визнані форс-мажорними, то корпораціям доведеться виплачувати мільярдні штрафи.
– Майбутнє російського трубопровідного газу після санкцій та підриву «Північного потоку-2» теж залишається туманним. “Газпром” за підсумками 2023 року вперше за 25 років пішов у збиток – у розмірі $7 млрд.
– При цьому експорт до Китаю пов’язаний з певними труднощами: однієї гілки “Сили Сибіру” для заміщення європейського збуту недостатньо, а друга ще не добудована.
– До того ж Пекін активно торгується, вибиваючи вигідні для себе ціни.
– Тож російські газовики мають непростий пошук рішень для подальшого розвитку галузі.

8. Норвезька нафтогазова компанія Equinor ASA стала головним постачальником газу в Європу.

– Нині Норвегія експортує в Європу 30% газу. Минулого року країна поставила європейським країнам понад 109 млрд кубометрів природного газу, з них приблизно дві третини було продано Equinor ASA.
– До лютого 2022 року основним постачальником газу в Європу було ПАТ «Газпром», оскільки компанія забезпечувала близько 35% потреб у газі. Така ситуація викликає питання про те, чи не наражають європейські лідери свої країни на небезпеку, надто сильно покладаючись на одного постачальника.
– Хоча Норвегія сприймається як надійний торговий партнер з довгою і послідовною історією поставок енергоносіїв у Європу, тривалі перебої в роботі та вирішення проблем із технічним обслуговуванням, від яких залежать ціни на електроенергію, позначилися на всьому континенті.

9. Президент США Джо Байден підписав закон, який забороняє імпорт низькозбагаченого урану з росії, в рамках зусиль щодо зміцнення енергетичної безпеки країни.

– Закон набирає чинності через 90 днів після підписання та передбачає можливість Міненерго США видавати дозволи на імпорт урану з росії до січня 2028 року, якщо не буде інших джерел постачання.
– Ці обмеження продовжаться до 2040 року. Очікується, що цей захід вплине на глобальний ринок ядерних паливних циклів.

10. Індія зекономила $25 мільярдів завдяки імпорту російської нафти зі знижками.

– Російські постачання сирої нафти та нижчі світові ціни на нафту допомогли Індії заощадити понад $25 млрд іноземної валюти в фінансовому році, що закінчився 31 березня, порівняно з 2022-2023 роками, незважаючи на те, що протягом двох фінансових років країна імпортувала майже однакову кількість.
– Вказують на дві основні причини значної економії: нижча середня вартість імпорту сирої нафти в Індію в 2023-2024 роках порівняно з 2022-2023 роками та купівля російської нафти з високими знижками.
– Середня вартість різних типів імпорту сирої нафти в Індії, яка називається “індійським кошиком”, у 2023-24 роках становила $82,58 за барель, що на $10,57 менше, ніж $93,15 у попередньому фінансовому році.
– Імпорт нафтопродуктів також скоротився у вартісному вираженні з $28,2 млрд у 2022-2023 роках до $25,1 млрд у 2023-24 роках.
– Імпорт нафтопродуктів включає LPG, лігроїн, бітум і мазут. Валовий імпорт, який включає як сиру нафту, так і нафтопродукти, також мав тенденцію до зниження у вартісному вираженні, навіть якщо кількість імпорту зросла.
– У той час як 277,3 млн тонн валового імпорту нафти й нафтопродуктів в 2022-2023 роках становив $184,4 млрд, валовий імпорт у 2023-24 роках становив 280,5 млн тонн на суму $155,8 млрд.
– Індія, один із світових центрів переробки сирої нафти, експортувала продукцію на загальну суму $47,4 млрд (62,2 млн тонн) до Африки та Європи у 2023-2024 роках порівняно з $57,3 млрд (61 млн тонн тонну) у 2022-2023 роках.

11. Китай зупинив до 80% платежів із росією через ризик американських санкцій.

– Загроза вторинних американських санкцій гальмує розрахунки у торгівлі між росією та Китаєм.
– Щоб відновити активність і знизити ризики, китайські експерти пропонують проводити платежі через дрібні банки, створювати нові фінансові організації для операцій з росією та розробити двосторонні платіжні платформи.
– Коли Китай повернувся до роботи після тривалого святкування у лютому нового року за східним календарем, банкам довелося серйозно замислитися про загрозу санкцій США.
– В результаті у найбільших банках Китаю платежі стали зависати на цілі тижні. За даними на березень, було припинено 80% розрахунків між росією та Китаєм.

Автор