Ексклюзивне інтерв’ю Петра Порошенка Пітеру Залмаєву (фото, відео)
Порошенко: Загострення на Харківщині показує, наскільки важливі вчасно збудовані фортифікації
Петро Порошенко в інтервʼю журналісту Пітеру Залмаєву сказав, що лінія кордону на Харківщині, де зараз відбуваються спроби росіян захопити території, мала бути укріплена фортифікаціями і мінними загородженнями. Він зауважив, що з вересня минулого року вимагав від влади розпочати активне будівництво фортифікацій, в тому числі і вздовж українсько-російського кордону.
«Що погано? Що ми не маємо можливості перекинути туди багато військ і ми мали укріпити цей кордон інженерними засобами. Інженерні засоби економлять боєприпаси, економлять зброю, в першу чергу вони захищають територію і рятують життя воїнів. З вересня минулого року я дуже жорстко ставив питання по початку будівництва фортифікаційних споруд. Ще раз наголошую, я маю право про це казати, кому цікаво – можете погуглити, ні, ми готові самі надати інформацію про рівень якості фортифікаційних споруд, які були побудовані за моїм наказом в 2015 році», – нагадав Порошенко.
«Це були і габіони, це були бетонні перекриття, це були облаштування деревом, ніяких відкритих траншей, ніяких просто викопаних ям. На сьогоднішній день це просто шкідливо. Там стояли так звані «зуби дракона», організовано це було так, що, я навіть пам’ятаю цифру, що 3,5 млн коштував блок, який мав захищати відповідну відстань і на кожну область припадало від 15 до 20 км фронту», – говорить Порошенко.
«Причому будували, а я був безпосередньо на будівництві, на відстані 1 км від російських військ, ми бачили на власні очі російські війська. До речі, ті, хто зривав строки, були звільнені – як мінімум заступник глави адміністрації. Обласні адміністрації мали побудувати за три місяці. Ті, хто перевитрачав кошти, якщо там не було корупційної складової, доплачували за рахунок місцевого бюджету, тому що все фінансувалося з бюджету державного. І таким чином були побудовані фортифікаційні споруди», – розповідає пʼятий Президент.
«Я готовий показати вам фото, відео, якої якості тоді ці фортифікаційні споруди були побудовані. Причому це була і друга лінія, і третя лінія оборони. Наприклад, Тернопільська область будувала в районі Золотого, були розподілені всі аж до Вугледара. Саме завдяки фортифікаційним спорудам нам вдалося утримати десять років цю лінію оборони. Десять років, бо наш успіх в районі Мар’їнки, Авдіївки, тоді ще Водяного, Часового Яра, це були якісно побудовані фортифікаційні споруди», – зазначає Порошенко.
«Додатково до цього ми посилали інженерні частини, які забезпечили скрізне мінування. І якби ворог через таку лінію споруд спробував наступати, він би не прорвав цю лінію і отримав би величезні втрати», – зазначає Порошенко.
«Нас зараз годують обіцянками, що, слухайте, чого Порошенко б’є на сполох. Вже все там побудовано. І ситуація, яка розгортається на російському кордоні в Харківській області демонструє, що це брехня. Ситуація, яка була після штурму і взяття Авдіївки противником, було видно, що нашим військам просто фізично не було де зачепитися», – зауважує Порошенко.
Він наголошує: будівництво фортифікацій не потребує допомоги західних партнерів, це завдання органів влади.
«Я запропонував парламенту створити ще в січні ТСК з фортифікаційних споруд. На кожному засіданні парламенту політична сила «Європейської Солідарності» ставить питання обов’язково включити питання створення слідчої комісії. Розібратися. Це – конституційна функція парламенту – контролювати дії виконавчої влади. І представити всім, хто має можливість приймати рішення, на суд», – зазначає Порошенко. Він також повідомив, що за власні кошти купив майже 50 одиниць будівельної техніки і передає їх в інженерні підрозділи, щоб прискорити будівництво фортифікацій.
«Ми доб’ємося цього, фортифікаційні споруди ми маємо побудувати. Ми маємо забезпечити, щоб за кожну спробу атаки ворог платив кров’ю», – говорить Порошенко.
Порошенко пояснив, чому членство в НАТО є життєво важливим для української державності
Петро Порошенко в інтервʼю журналісту Пітеру Залмаєву сказав, що зараз Україна має обʼєднати всі зусилля для того, щоб на Вашингтонському саміті НАТО отримати запрошення в Альянс. За словами пʼятого Президента – це життєво важливо для української державності і для стабільної безпекової ситуації в Європі. Порошенко пояснив, що з цією метою переконував німецьких політиків під час візиту до Берліну ухвалити відповідну резолюцію Бундестагу щодо підтримки запрошення України.
«Що нам треба зробити до того, коли у Вашингтоні буде саміт? Перше. Ми маємо мобілізувати всі країни-члени НАТО до того, щоб залишити рішення на визначення Вашингтону. І далі вже, використовуючи підтримку наших партнерів, колег-конгресменів, забезпечити рішення про запрошення. Це ще далеко не членство, але це є прямий дороговказ – як закінчити війну», – сказав Порошенко.
«Мої аргументи для німців були дуже вагомі. Я казав, що без членства України в НАТО війна не буде закінчена. Ви хочете миру? Відкривайте ворота для України в НАТО. Ви хочете стабільної безпекової ситуації на континенті? Будь ласка, відкривайте двері. Тому що росія зруйнувала будь-які інші форми безпекових гарантій, ніж 5 стаття Вашингтонської угоди. І нічого крім НАТО більше не захищає», – наголосив Порошенко.
«Я не вірю в будь-які двосторонні безпекові гарантії, тому що свого часу я хотів скористатися Будапештським меморандумом, і запросив дуже просту річ – про термінові безпекові консультації відповідно до Будапештського меморандуму. Це єдине, про що там прописано. Ми не отримали навіть цього», – нагадав пʼятий Президент.
«росія стала руйнівником повоєнної системи безпеки у світі, яка базувалася на Раді Безпеки ООН. Коли країна-постійний член, яка має право вето, є агресором – система зруйнована», – пояснює Порошенко.
«І тому для нас членство в НАТО – це питання життя і смерті. І тому зараз перед Вашингтоном делегації – президентська, урядові, парламентські, делегації громадських активістів, делегації церковних діячів – всі, хто може, мають день у день працювати, доносити. І зробити це дуже важливим, можливо, пріоритетним питанням внутрішньої політики кожної держави», – зазначає Порошенко.
«Зараз готуються вибори до Європарламенту, до них залишилося менше ніж місяць. Питання членства України в НАТО має бути тією консенсусною позицією, що той, хто проти членства – той прямо, опосередковано, свідомо, несвідомо, але працює на російський інтерес. І значить, працює проти безпеки в Європі», – пояснює лідер «Євросолідарності».
«Давайте чесно говорити з людьми. Це питання виживання держави. Без НАТО Україна має величезний ризик за роки при продовженні війни втратити державність. І сьогодні ми маємо захистити цю державність», – резюмує Порошенко.
Порошенко: путін може прорватися тільки в Гаагу
Петро Порошенко в інтервʼю журналісту Пітеру Залмаєву зауважив, що росія хоче збільшити свій вплив у Європі, зокрема і через майбутні вибори до Європарламенту.
«росія намагається активно впливати грошима, підкупом, залякуванням кандидатів у Європарламент для різкого збільшення свого впливу. І ця небезпека насправді існує», – констатує Порошенко.
Саме тому під час візиту до Берліна на Конгрес партії ХДС Порошенко пояснював, чому важливо обʼєднати навколо допомоги Україні всі проєвропейські партії.
«Я чув оцінки Голови партії ХДС Мерца, Президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн, Голови ЄНП, найбільшої партії, де ми є членом цієї партії – були дуже чітко розставлені акценти. Перший пріоритет міжнародний – це допомога Україні. Воєнна, включно з Таурусами, включно з підтримкою нашого членства в НАТО», – говорить Порошенко.
«Друга позиція – це намагання зібрати в одну позицію, в першу чергу що стосується зовнішньої політики, всі проєвропейські сили», – пояснює Порошенко.
На думку пʼятого Президента, будь-яка антиукраїнська риторика працює в інтересах кремля: «це не тільки популістські, безвідповідальні, а й проросійські сили, до виборів яких німці мають підійти дуже свідомо, дуже відповідально».
«Але я переконаний, що в Європі путіну не виграти. Європа вчиться сама себе захищати. А головне, що я намагався донести і переконаний, що в мене це вийшло – це зняти рожеві окуляри для німців і наблизити їх до розуміння, яка страшенна небезпека зараз нависла над всім демократичним світом», – сказав пʼятий Президент.
«Тому як оптиміст, як європеєць я довіряю Європі і хочу сказати – нічого у путіна не вийде. Не вийде в Україні, не вийде в Європі. Він може прорватися в Європу, але тільки в один населений пункт, який називається Гаага. І там залишитися, думаю, що надовго», – резюмує Порошенко.
Порошенко: 50% фінансової допомоги від Німеччини має йти на ЗСУ у рамках програми «Save Soldier»
Не менше половини фінансової допомоги від Німеччини має спрямовуватись на ЗСУ для забезпечення військових – про це Петро Порошенко сказав в інтервʼю журналісту Пітеру Залмаєву.
«Сума, яка була спрямована в Україну, сягає 32 мільярдів євро лише від Німеччини. Але власне допомога Збройним Силам складає лише 6 мільярдів 600 мільйонів з 32», – констатує Порошенко.
Він зауважив, що левова частка йде на допомогу біженцям в Німеччині, на гуманітарні програми та проєкти відновлення.
«Моя позиція – якщо буде такий розподіл, це може призвести до того, що не буде що відновлювати і кого захищати. Як мінімум 50%, а то й більше, фінансування Німеччини має бути фінансування і підтримка Збройних Сил», – говорить Порошенко.
«Ми запропонували програму, яка називається «Save Soldier» – «Збережи воїна». Це означає, що кожен боєць, який мобілізований чи прийшов по контракту, повинен мати гарантований перелік обладнання, яким він має бути оснащений. Від простих речей на кшталт форми, берців, бронежилетів, кевларових шоломів, закінчуючи, що кожен боєць має бути забезпечений рацією, один Night Google на відділення, один окопний РЕБ, кожен має індивідуальний захист на кшталт «цукорків», – пояснює Порошенко.
«Кожен повинен мати оптику – бінокль, кожен повинен мати тактичні окуляри, тактичні рукавички, тактичні навушники, аптечку, мінімум три турнікети. Позиції від компаса – до генератора на відділення, EcoFlow», – перераховує Порошенко.
«Складіть або прийміть від мене цей список. В рамках цього забезпечте кожного воїна всім необхідним, і тоді це буде дуже сильна мотивація для воїна не ховатися, а знати, що держава його забезпечила і захистила. В нього є зброя, в нього є боєприпаси, в нього є тренування в таборах необхідне. Програма «Збережи воїна» має і буде працювати», – переконаний пʼятий Президент.
«До речі, ми взяли це від НАТО. Складається більше 50 пунктів, які повинен мати кожен воїн. Думаю, що у них буде інший настрій, тому що вони мають відчувати піклування про себе з боку держави», – говорить Петро Порошенко.