В Україні ліквідовано основний бойовий потенціал РОВ, проте Європа досі не готова до війни з Росією

Олександр Коваленко / Обозреватель

Війна Росії проти України стала наймасштабнішою у Європі після Другої світової. На третій рік з початку повномасштабного вторгнення російські окупаційні війська втратили в Україні стільки техніки, скільки ніколи не було й не буде в низці країн ЄС-членів НАТО, а за деякими категоріями її втрати більші, ніж у всіх європейських країн разом узятих.

То що ж із готовністю Європи до війни з такою країною, як Росія? Давайте розберемося.

Втрати окупантів

Перш ніж детально розглянути це питання, варто навести дані щодо втрат російських окупаційних військ згідно з двома версіями – Генерального штабу ЗСУ та верифікованими даними. Зазначу, що верифіковані дані відрізняються від реальних у 2-3 рази, оскільки ґрунтуються виключно на підтверджених по фото чи відео втратах ворожої техніки.

За даними Генштабу ЗСУ російські окупанти втратили в Україні:

танків – 7 429;
ББМ – 14 281;
ствольної артилерії – 12 340;
РСЗВ – 1 058;
ППО – 783;
авіації – 349;
вертольотів – 325;
автотранспорту – 16 618;
спецтехніки – 2 027.

Згідно з верифікованими даними (фото- й відеофактаж) РОВ втратили в Україні:

танків – 3 000;
ББМ – 6 279;
ствольної артилерії – 1 209;
РСЗВ – 373;
ППО – 455;
авіації – 109;
вертольотів – 137;
автотранспорту – 3 253;
спецтехніки – 500.

Ці показники дозволять оцінити можливості Європи з протистояння російським окупаційним військам, якби повномасштабне вторгнення відбулося 2022 року не в Україну, а до країн ЄС. А також, і це дуже важливий момент, якщо активну фазу війни в Україні буде заморожено на рік, два чи три, що дозволить Росії накопичити потенціал.

Потенціал РОВ в Україні

Згідно з приблизною оцінкою на сьогодні (на третій рік повномасштабної війни), потенціал російських окупантів становить:

танки – до 3500;
ББМ – близько 8600;
ствольна артилерія – понад 5300;
РСЗВ – 1300.

Завдяки високій інтенсивності бойових дій ця кількість не має значного приросту, військово-промисловий комплекс РФ працює переважно на щомісячну компенсацію втрат, а не на накопичення. Приріст кількості механізованої компоненти залежно від інтенсивності бойових дій може становити до 10% на місяць.

Європейський мілітарний потенціал

У 2014 році, коли почалося гібридне вторгнення в Україну російських військ, у Німеччині у зв’язку з екстреною ситуацією було проведено аудит Бундесверу, і результат жахнув середньостатистичних бюргерів. Армія Німеччини виявилася цілком небоєздатною. Більшість техніки вимагала ремонту, а підготовка військовослужбовців бажала кращого.

Повномасштабне вторгнення в Україну 2022 року змусило практично всі європейські країни провести аналогічний аудит, і він лише підтвердив факт неготовності збройних сил ЄС до активних бойових дій. Із сотень одиниць техніки того чи іншого класу лише десятки були боєздатними, а загальної кількості засобів, навіть у найбільших і найбоєздатніших армій, які регулярно входять у топ, не вистачило б, навіть щоб утримати на своїх кордонах РОВ протягом не тижнів, а кількох днів.

До прикладу, армія Німеччини, яку вважають однією з найбоєздатніших армій у Європі:

танки – трохи більше ніж 300;
ББМ – понад 2 800 (колісне та гусеничне шасі);
ствольна артилерія (САУ) – близько 300;
РСЗВ – до 50.

Загалом танкова компонента в більшості центрально- і західноєвропейських країн являє собою вкрай ущербний рід військ. У Великій Британії – це 200 Challenger 2, у Франції – приблизно стільки ж Leclerc. Сумарно танковий потенціал трьох найбільших армій у Європі становить менше тисячі, тоді як тільки в Україні РОВ втратили близько 7,5 тисяч основних бойових танків (ОБТ) і мають у строю 3500!

Своєю чергою, залежно від інтенсивності бойових дій і втрат РОВ місячний приріст ОБТ у росіян може відповідати всьому танковому потенціалу Франції чи Великої Британії.

З артилерією ситуація не краща. У Великій Британії, наприклад, трохи більше ніж 200 ствольних артсистем. Німеччина має близько 300. У Франції трохи більше ніж 100 артсистем. Це ніщо порівняно з загальним артпотенціалом РОВ та можливістю ВПК Росії щомісяця відновлювати сотні одиниць артсистем.

По суті, потенціал російського ВПК – відправка в зону бойових дій у 5-6 разів більше артилерійських одиниць, ніж є на озброєнні Франції.

Висновки

На третій рік повномасштабної війни європейські країни не демонструють разючого нарощування виробництва бойової техніки, яке хоча б на третину відповідало потенціалу відновлення радянської спадщини ВПК РФ. Провідні армії Європи мають значно менший потенціал, ніж Росія, і навіть найтоповіші збройні сили поодинці не протрималися б проти навали РОВ без колективної підтримки.

Фактично співвідношення потенціалу та критичний дисбаланс у можливостях країн НАТО акумулювати ресурс демонструють, що за цілеспрямованого удару РОВ по одній із країн ЄС утримати глибокий прорив європейській коаліції буде просто неможливо. А те, що в Україні російські війська втратили понад половину свого потенціалу, – це саме те, що рятує європейців від незавидної долі.

Однак той факт, що в Україні було ліквідовано основний бойовий потенціал РОВ, ще не свідчить про те, що Росія вичерпала можливості відновлюватись і продовжувати бойові дії. Причому не лише проти України.

Джерело

Автор