Санкції на часі. 12.04.2024

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 12.04.2024.

1. Мільярди доларів експортних доходів росії «зависли» за кордоном через санкції.

– За підсумками березня, росія заробила на експорті $39,6 млрд — на 30% більше, ніж у лютому, і майже на 40% більше, ніж у січні, повідомив Центробанк у щомісячному звіті про платіжний баланс країни.
– При цьому одночасно на $15,5 млрд підскочили «іноземні активи» російських компаній — показник, що включає, зокрема, кошти на іноземних рахунках.
– Це означає, що хоча експорт номінально зріс, валюта ще не дійшла у відповідних обсягах.
– У січні та лютому бізнес накопичував валюту за кордоном зі швидкістю $3-4 млрд на місяць. У березні темпи зростання іноземних активів прискорилися в 5 разів: на рахунках у банках за кордоном залишилося більше $10 млрд понад звичайні суми.
– Хоча Центробанк росії звітує про рекордний більш ніж за рік профіцит торгового балансу ($16,7 млрд у березні), насправді практично кожен четвертий долар за продані за кордон товари «завис» на іноземних рахунках.
– Проблеми з платежами для російських компаній різко посилилися на початку року після того, як президент США Джо Байден підписав указ про посилення санкційного режиму: відтепер усім банкам загрожують вторинні заходи, якщо вони сприяють діяльності російського ВПК.
– Внаслідок цього різко зросла кількість відмов у проведенні платежів без роз’яснення причин.

2. Банки країн, які рф вважає «дружніми», з кінця 2023 року все частіше відмовляють російським компаніям у проведенні платежів.

– Після посилення режиму вторинних санкцій наприкінці минулого року різко зросла кількість відмов у проведенні платежів від комплаєнс-контролю без роз’яснення причин .
– Це стосується насамперед банків так званих “дружніх” юрисдикцій. “Як тільки товар йде з росії чи до неї – спалахує “стоп”, незалежно від лояльності банку, юрисдикції та санкційного статусу російського учасника угоди”, – повідомив голова російського ВТБ банку.
– Проблеми стосуються розрахунків не лише у доларах, євро та валютах інших західних країн, а й у «дружніх» валютах.

3. При прийомі платежів із росії Bank of China почав запитувати дані про те, чи пов’язана трансакція з окупованими Донецькою та Луганською областями, Кримом, Іраном, Північною Кореєю, Кубою чи Сирією.

– Також у банку намагаються дізнатися і про взаємозв’язок із збройними силами чи ВПК.
– Аналогічні дані стали запитувати і деякі інші китайські гравці, наприклад, Great Wall West China Bank.
– Так банки хочуть зняти з себе відповідальність перед перевірками США — якщо що, вони зможуть підтвердити: всі практики санкційного комплаєнсу були використані.

4. В росії інвестиції в нерухомість впали після розпродажу іноземних активів.

– Інвестиції в нерухомість росії за перший квартал становили 86 млрд рублів – це на 39% менше, ніж роком раніше, і на 11% менше, ніж навіть у перші три місяці 2022 р.
– У реальному та доларовому вираженні спад ще глибший: інфляція за два роки становила 20%, приблизно на стільки ж виріс і курс долара.
– Провал пов’язаний із високою ключовою ставкою: за нею підскочили і ставки за кредитами, обмеживши можливості девелоперів залучати позикове фінансування.
– Інша причина – завершення розпродажу активів іноземних компаній, які залишили російський ринок. Минулого року на такі операції припала майже третина всіх вкладень у російську нерухомість, а цього — лише 5%.

5. Росія проігнорувала понад 2,5 тисячі рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) на загальну суму 2,2 млрд євро, йдеться в доповіді Комітету міністрів Ради Європи.

«За жодною зі справ проти рф, яка перебуває на розгляді, не було зареєстровано жодного прогресу, загальна кількість яких становить ще 2566, що становить 40% від всіх незавершених розглядів», — наголошується в доповіді.
– Загальна сума компенсацій, яку росія зобов’язана виплатити за рішеннями ЄСПЛ, перевищує 2,2 млрд євро.
– росія в 1998 році підписала Європейську конвенцію з прав людини, за дотриманням якої стежить Страсбурзький суд. Однак після початку війни Рада Європи – клуб країн-підписантів – призупинила членство росії в організації. Після цього росія заявила про вихід із Ради Європи.
– 15 березня 2022 року комітет міністрів Ради Європи схвалив резолюцію про виключення країни. Згодом Держдума рф ухвалила законопроект про невиконання рішень ЄСПЛ, винесених після 15 березня позаминулого року.

6. З січня до березня 2024 року обсяг торгівлі Китаю з росією збільшився на 5,2% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Відповідні дані наводить головне митне управління КНР.

– Китай ввіз до росії товарів на $24,428 млрд. У річному вираженні зростання склало 2,6%.
– Постачання з росії до Китаю зросли на 7,3%, до $32,254 млрд.
– При цьому товарообіг КНР і США за той же період знизився на 4%, до $150,04 млрд.

7. Міжнародне енергетичне агентство заявило, що атаки українських безпілотників на російські нафтопереробні заводи ризикує підірвати світові ринки нафтопродуктів.

– Українські ударні безпілотники з початку року посилили атаки на російську нафтову промисловість, намагаючись перервати постачання палива для військових і обмежити доходи Кремля.
– Відповідно до щомісячного звіту МЕА, приблизно від 500 до 600 тис барелів на день потужностей країни з переробки сирої нафти можуть бути втрачені цього кварталу на валовій основі без компенсацій.
– Зупинка пошкоджених нафтопереробних заводів або блоків на чотири-вісім тижнів для ремонту “може означати значну втрату” російського експорту нафтопродуктів.
“Міжнародні ринки залежать від російського експорту дизельного палива, нафти та авіаційного палива, тоді як нафтопереробні системи в Азії поглинають значні обсяги прямогонних і крекінг-залишків країни для збільшення сировини для модернізації”, – пише агентство.

8. ЄС ввів у перелік кримінальних злочинів допомогу підсанкційним особам в обході заборони на поїздки до Євросоюзу.

– ЄС також увів до переліку кримінальних злочинів торгівлю підсанкційними товарами.

9. Європейський Союз обговорює окремий режим санкцій щодо росії.

– Ініціаторами створення цього режиму виступили країни Балтії, Польща, Чехія, Румунія, Фінляндія та Швеція.
– На їхню думку, існують вагомі підстави для запровадження режиму санкцій щодо рф за аналогією з іншими режимами санкцій проти правлячих режимів конкретних країн, таких як Білорусь, Іран, Венесуела, КНДР.
– Пропонується вводити обмежувальні заходи проти представників “репресивного державного апарату росії, включаючи тих, хто причетний до політично вмотивованих судових рішень щодо представників громадянського суспільства та демократичної опозиції та їх подальшого затримання, наприклад, відповідальних осіб у судовій системі (прокурори, суди, пенітенціарні установи)”.

10. Туреччина стала масово відмовляти росіянам у перельотах до Латинської Америки.

– У Туреччині стали частіше відмовляти російським громадянам у перельотах до Мексики.
– Це пов’язано з тим, що перевізник боїться претензій з боку США, оскільки Мексика є головним каналом незаконної еміграції до Штатів.
– У січні минулого року стало відомо, що влада Мексики перестала пропускати в країну громадян деяких країн, у тому числі росіян, через зростання потоку мігрантів у США, викликаного війною в Україні.

11. В Естонії пропонують визнати Московський патріархат терористичною організацією.

– Міністр внутрішніх справ Естонії Лаурі Ляенеметс заявив про плани запропонувати парламенту визнати Московський патріархат терористичною організацією для заборони його діяльності в країні.
– Очільник МВС заявив, що в нього, як міністра внутрішніх справ, не залишається іншого вибору, окрім як самому вжити заходів для розриву зв’язків між ЕПЦ МП і Московським патріархом, з урахуванням експертизи його відомства та оцінки Поліції безпеки.

Автор