Вісті з фронтів. 18.03.2024

Костянтин Машовець

1. За уточненими даними, угрупування військ противника (УВ) “Центр” розгорнуте та діє на двох напрямках – Торецькому та Покровському. Разом із УВ “Юг” смуги їх дій становлять на даний момент напрямки найбільш активних дій військ (сил) противника.

До складу утвореного УВ “Центр” для дій на вказаних напрямках входять війська (сили) 2-ї загальновійськової армії (ЗВА) противника, його 41-ї ЗВА, 1-го армійського корпусу (АК) 8-ї ЗВА та 90-ї танкової дивізії (тд). Це:

а) Торецький напрямок (в основному війська 1-го АК):

– мотострілецьких, танкових, стрілецьких полків (мсп, тп, сп) – 5;
– окремих мотострілецьких, окремих танкових та окремих стрілецьких батальйонів (омсб, отб, осб) – 4.
У так званому “резерве первой очереди” зосереджено до окремого мотострілецького батальйону:

б) Покровський напрямок (тут розгорнуті та діють головні сили УВ “Центр”, а саме 2-а та 41-а ЗВА, частина сил 8-ї ЗВА у вигляді основних сил 1-го АК та більша частина 90-ї тд):

– окремих мотострілецьких бригад (омсбр) – 12, частина з них не у повному складі (без 1-2-х батальйонів);
– мотострілецьких, танкових, стрілецьких полків (мсп, тп, сп) – 23, частина з них також діє 1-2-ма батальйонами;
– окремих мотострілецьких, танкових і стрілецьких батальйонів (омсб, отб, осб) – 13;
– зведених тактичних загонів, в тому числі типу БАРС, ШТОРМ – до 4-х.
У резерві на цьому напрямку противником зосереджено до 3-х мсп, 3 осб МР та не менше 2-х загонів типу БАРС.

Загалом це приблизно:

– особового складу – більше 87 тисяч російських в\сл;
– танків – до 386 одиниць;
– бойових броньованих машин (ББМ), включно з бронеавтомобілями та тягачами типу МТ-ЛБ – 774 одиниці;
– артилерійських систем (АС), починаючи з калібра 100-мм, включно з 120-мм мінометами – 832 одиниці;
– реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), включно з вогнеметними системами – 212 одиниць;
– пускових установок оперативно-тактичного ракетного комплексу (ПУ ОТРК) – до 8 одиниць, зведених у окрему тактичну групу.

Головні свої зусилля командування УВ “Центр” на даному етапі концентрує саме на Покровському напрямку. Однак, це зовсім не виключає можливості перегрупування частини військ (сил) цього угрупування противника північніше – на Торецький напрямок. Найбільш ймовірний район для цього – Новоселівка – Широка Балка – Ставки – Троїцьке.

Очевидно, це відбудеться в разі прийняття командуванням противника рішення про активізацію наступальних дій саме на Торецькому напрямку.

Однак варто мати на увазі, що такий розвиток подій може мати місце лише тоді, коли для цього противник зможе створити попередні умови. Однією з головних із них є прорив противника ЗАХІДНІШЕ каналу Сіверський Донець – Донбас принаймні в районі Курдюмівки (тобто на відтинку Зеленопілля – Озарянівка).

На даний час тими силами та засобами, які противник розгорнув на цьому напрямку (це смуга дії військ УВ “Юг”, а саме його 3-го АК), прорватися ЗА канал він поки не може.

Сам по собі наступ противника з південного та південно-східного напрямків на м. Торецьк без ОДНОЧАСНИХ дій з півночі (хоча б з району Озарянівка) навряд чи дозволить противнику досягнути швидко якихось значних результатів.

Тому, очевидно, найближчим часом противник сконцентрується на спробах розвинути наступ на Покровському та Курахівському напрямках військами (силами) двох своїх угрупувань – УВ “Центр” та УВ “Юг”.

2. У Південній операційній зоні, очевидно, головні зусилля командування противника (УВ “Восток” та УВ “Днепр”\частково) концентруються на даному етапі на двох напрямках – Времіївському та Оріхівському. Головний сенс полягає у прагнення відновити положення своїх військ, яке існувало ДО початку наступальних дій ЗСУ влітку-восени минулого року.

Зокрема, з цією метою противник зосередив та розгорнув на цих напрямках достатньо потужні оперативно-тактичні угрупування своїх військ:

– УВ “Восток” діє на Времіївському напрямку частинами та з’єднаннями 5-ї, 29-ї, 36-ї ЗВА + 40-а окрема бригада морської піхоти (обр МП) тихоокеанського флоту (тоф-у). Це як мінімум 9 окремих мотострілецьких, танкових бригад + одна обр МП, до 11-и мотострілецьких, танкових і окремих стрілецьких полків та 6-и мотострілецьких, танкових і окремих стрілецьких батальйонів, разом із зведеними тактичними загонами штибу БАРС, ШТОРМ т.і.

– В свою чергу, передана у склад УВ “Днепр” 58-а ЗВА (найбільш потужна армія Південного воєнного округу зи-си ри-фи) з усіма силами підсилення (головні сили 7-ї та 76-ї десантно-штурмових дивізій\дшд) майже у повному складі діє на Оріхівському напрямку. Окремих мотострілецьких бригад і зведених бригадних тактичних груп військових баз – 2, аж до 19 мотострілецьких і десантно-штурмових полків та не менше 18 різнотипних батальйонів, включаючи СпП, БАРС і ШТОРМ. По суті, вся 58-а ЗВА противника, яка зараз намагається ліквідувати Оріхівське вклинення ЗСУ, складається з штурмової піхоти.

До активних наступальних дій на вказаних напрямках противник перейшов близько місяця тому. Однак, досягнуті ним за цей час результати на вказаних напрямках носять, скажімо так, достатньо суперечливий характер.

Беззаперечним результатом може слугувати хіба що факт відновлення противником на Токмацькому напрямку дій ЗСУ, положення по першій позиції свого головного рубежу оборони на відтинку між Новопрокопівкою та Вербовим.

Щодо Времіївського напрямку, то противнику вдалося між Приютним та Старомайорським максимум покращити своє положення у тактичному відношенні.

Однак вирішити своє основне завдання – ліквідувати минулорічні вклинення ЗСУ (або хоча б їх більшу частину) – йому на даний момент ні там, ні там поки не вдається.

Як на мене, на вказаних напрямках, очевидно, протягом найближчого часу противник буде прагнути вирішити цілий набір завдань, виключно у тактичній зоні.

Й хоча у складі цих двох УВ командуванням противника розгорнуто загалом близько 182-183 тисяч особового складу (з урахуванням “Группировки обороны Крыма”), а це складає близько третини від всієї “Объединённой группировки”, що діє на теренах України, навряд чи протягом найближчого часу вони зберуться на щось більше, ніж “відновлення положення”.

 

Фото: Сухопутні війська ЗС України

Автор