Мільйон дронів

Serg Marco

Бачу багато критики від людей за цю фразу, але здебільшого в цих цифрах немає нічого космічного.

Мільйон дронів (якщо брати FPV із середньою вартістю 500 баксів за штуку) – це 500 мільйонів долларів за 12 місяців, або 41,6 мільйона доларів на місяць. Це біля 83 тис FPV у місяць.

Нагадую, один снаряд 155-мм калібра коштує біля 3.5 тисяч баксів. І нам їх потрібно сотні тисяч, навіть мільйони.

Одна бригада в активній фазі бойових дій використовує 500-600 FPV у місяць. Це мінімум. Дехто тисячу в місяць, коли повна срака, ти можеш під сотню FPV декількома екіпажами увалити за день, були б в нас ще тепловізійні FPV, ця цифра могла би бути ще більшою.

Якщо брати той факт, що цей напрямок буде тільки розвиватись і еволюціонувати, то ці цифри вже не вважаються чимось неймовірним. Не враховуючи тисячі інших дронів, від мавіків і аутелів до крил і коптерів-бомберів, яких в загальній кількості менше треба, ніж FPV, але цифри там теж немаленькі.

Тобто мільйон дронів для людини, яка бачить весь оборот дронів на фронті, не є фантастичною кількістю. Чи непідйомною. Особливо якщо частину цих дронів тобі треба тримати в резерві.

Але.
Диявол завжди в нюансах.

Зараз питання стоїть не стільки в кількості, скільки в стандартизації та боєприпасах.

Плати ініціації боєприпасів досі роблять по гаражах. І оскільки “яка плата надійна, а яка ніт” вираховується методом проб і помилок, то при цьому іноді гинуть інженери. Стандартизованих боєприпасів на 7-му та 10-ту раму досі немає. Зі скидами така ж проблема, на все один ПТАБ.

Знову гаражне виробництво, і там, де воно неякісне, гинуть люди.

Досі немає єдиного узгодженого комплекта з наземною станцією та додатковим обладнанням для пілотів. Пілоти, як правило, самі докуповують обладнання, підсилювачи, екран штурмана та інше.

Незрозуміло, яку кількість FPV з денною камерою та з тепловізійною камерою треба закупляти, щоб мати достатньо інструментів на обидві пори доби.

Замовлення на FPV на цифровому зв’язку (а це наше майбутнє) та з системою захоплення цілі досі не розміщено. Що натякає на те, що цифрові FPV та FPV із захопленням цілі у росіян з’являться раніше, ніж у нас, вже є приклад із тепловізорами на FPV.

Про дрони-ретранслятори для FPV я взагалі мовчу.

Як і про те, як контролюючі органи взяли за практику кошмарити такі виробництва, і на них досі немає ніякої управи. Треба, мабуть, петицію написати, щоб цих всіх сискарей/слєдаков, які живуть і зараз за принципом “треба під Новий рік трясти бізнес, я ж не буду в новому році на старій моделі БМВ як лох їздити?”, почати теж вручати повістки.

І це тільки FPV. В яких я не дуже прям спец, якщо чесно. Але по крилах я можу розписати ще більше простирадло…

Ми ніколи не передавимо РФ ресурсною базою та кількістю. Ми в цій війні мали успіхи за допомогою більш ефективного використання засобів.

Нарощування кількості дронів без правильної стратегії використання – це не шлях перемоги.

Тому критики по “мільйону дронів” від мене не буде, зараз всі виробники дронів дуже масштабуються, може, це і реальна цифра.

Але ось по інших питаннях хотілося б еволюції.

Автор