Вісті з фронтів. 05.12.2023 (відео)

Костянтин Машовець

1. російське військове командування продовжує докладати зусиль щодо нарощування своїх спроможностей у сфері нанесення ударів далекобійними високоточними засобами ураження по цілях та об’єктах на території України. Зокрема, воно поповнює бойовий склад чф-у носіями КРМБ типу “Калибр”.

01.12.2023 р. до пункту базування (ПБ) Новоросійськ зайшов малий ракетний корабль (мрк), за нашою класифікацією “ракетний корвет”, проекту 22800 “Туча”, оснащений універсальним корабельним стрілецьким комплексом (УКСК) “Калибр-НК” (до 8 крилатих ракет морського базування/КРМБ даного типу).

Корабель побудований на верфі ПАТ “Зеленодольский судостроительный завод им.А.М.Горького” (Татарстан) та переміщений внутрішніми водами ри-фи через Волго-Донський канал у акваторію Чорного моря.

Довідково. На даний час у складі чф-у числяться наступні кораблі цього проекту (22800):

– ракетний корвет “Циклон”, побудований на АТ “Судостроительный завод “Залив” /Керч, тимчасово окупований півострів Крим. Станом на 04.12.2023-го р. знаходився у ПБ Севастополь;
– ракетний корвет “Аскольд”, побудований там же, але на даний момент пошкоджений внаслідок ракетної атаки ЗСУ, знаходиться у ПБ Керч;
– ракетний корвет “Амур”, також побудований на керченському “Залив”, у жовтні нинішнього року переведений до ПБ Новоросійськ, де на даний момент проходить державні випробування;
– ракетний корвет “Тайфун” (запланований для чф-у) готується до спуску на воду на судоверфі ПАТ “Зеленодольский судостроительный завод им.А.М.Горького”.

Щодо саме ракетного корвету пр.22800 “Туча”, то, ймовірно, після додаткової модернізації (планується вдосконалення антенно-фідерного оснащення корабля) та серії недовгих державних випробувань даний корабель буде переданий чф-у й увійде до складу його 41-ї бригади ракетних кораблів (бррка).

2. Військово-політичне керівництво ри-фи продовжує реалізацію програми нарощування обсягів і номенклатури виробництва на підприємствах військово-промислового комплексу.

Зокрема, на 2024-й рік ним заплановано лише на потужностях одного АТ “Государственный научно-исследовательский институт машиностроения им.В.В. Бахирева” (Дзержинск, Нижегородська обл.) наступне суттєве нарощування виробництва боєприпасів:

– 60 тис. одиниць 203-мм артилерійських боєприпасів (це майже втричі більше, ніж заплановано на 2023 р.);
– 683.5 тис. одиниць 152-мм артилерійських снарядів (це на 18% більше, ніж заплановано на 2023 р.);
– 270 тис. 125-мм танкових пострілів (ріст у порівнянні з нинішнім роком становить майже 14%);
– 252.7 тис. 122-мм артилерійських снарядів (тут приріст незначний – до 5%).

Загалом, російське військове командування розраховує отримати від свого ВПК у 2024 році майже на третину більше “свіжовироблених” боєприпасів по всій їх номенклатурі, ніж у 2023-у році.

Однак, за реальними оцінками цілого ряду самих російських фахівців, це зростання навряд чи становитиме більше чверті від обсягу виробництва у 2023-у році. Та й то у “найкращому випадку”, якщо протягом цього періоду в економіці ри-фи не станеться якихось “форс-мажорних” обставин.

3. В районі м. Бахмут противник продовжує реалізацію свого плану щодо зриву наступу підрозділів ЗСУ південніше міста та відновлення положення західніше і північно-західніше міста.

Бої носять достатньо жорсткий і впертий характер, сторони постійно атакують\контратакують позиції одна одної на низці ділянок та напрямків. Зокрема:

– Східніше с. Богданівка підрозділи 331-го парашутно-десантного полку (пдп) 98-ї повітряно-десантної дивізії (пдд) противника зуміли витіснити передові підрозділи ЗСУ з однієї позиції відділення.
– Східніше с. Іванівське підрозділи 11-ї окремої десантно-штурмової бригади (одшбр) противника зуміли витіснити наші підрозділи з 3-х позицій відділень та ще 3 розбити артилерією.
– В свою чергу, передові підрозділи ЗСУ контратакою вибили противника східніше с. Богданівка з 2-х позицій (той же 331-й дшп).
– Ще з однієї позиції ЗСУ вибили передові підрозділи 4-ї окремої мотострілецької бригади (омсбр) 2-го армійського корпусу(АК) противника північно-західніше с. Кліщіївка.

Варто також зазначити, що противник намагається нарощувати свої зусилля в атакуючих\штурмових діях на цьому напрямку, зокрема, задіюючи додаткові сили та засоби. Наприклад, командування противника залучило до атак підрозділи 200-ї, 88-ї та 72-ї омсбр:

– підрозділи 200-ї омсбр атакували північніше с. Богданівка – успіху не мали.
– підрозділи 72-ї та 88-ї омсбр атакували позиції ЗСУ східніше та південно-східніше с. Кліщіївка – також безрезультатно.
– підрозділи 72-а омсбр безуспішно сходили в атаку східніше с. Андріївка.

Деякі відомості про стан укомплектування певними типами озброєння та військової техніки (ОВТ) частин і з’єднань противника, що оперують на Бахмутському напрямку:

а) Зведена бригадна тактична група 7-ї військової бази (ВБ) зі складу 49-ї загальновійськової армії (ЗВА):

– танків – 16 (за штатом – 43);
– бойових броньованих машин (ББМ) всіх типів – 36 (за штатом – 60);
– реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – 11 (за штатом – 16).

б) 68-й танковий полк (тп) 150-ї мотострілецької дивізії (мсд) зі складу 8-ї ЗВА:

– танків – 69 (за штатом – 93);
– ББМ – 39 (за штатом – 41);
– АС – 16 (за штатом – 24).

в) 83-а окрема десантно-штурмова бригада (одшбр):

– ББМ – 74 (за штатом – 86);
– АС+ міномети – 56 (за штатом – 60).

4. Командування противника на Авдіївському напрямку продовжує здійснювати заходи щодо нарощування бойових спроможностей свого артилерійського угрупування.

Зокрема, за рахунок використання корегуємих “високоточних” модернізованих 152-мм артилерійських снарядів типу “Краснополь-М2”. Вогневі підрозділи 1-го гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону 385-ї артилерійської бригади (абр) 2-ї ЗВА, які розгорнуті саме на Авдіївському напрямку, вже отримали до складу свого БК більше як 80 одиниць таких снарядів.

За певними даними, дальність стрільби даним типом боєприпасу може складати до 26 км. Російське командування планує використовувати даний тип боєприпасу в складі розвідувально-ударного комплексу (РУК), який складається з 1-2 152-мм САУ типу “Мста-С”, розвідувального БПЛА, оснащенного оптико-електронним комплектом підсвітки та наведення за допомогою випромінювання лазерного проміня та данного боєприпасу.

Окрім цього, така сама поставка снарядів типу “Краснополь-М2” запланована й до складу БК вогневих підрозділів 120-ї абр 41-ї ЗВА.

Також варто відзначити, що командування противника розгорнуло принаймні дві ударно-розвідувальні групи зі складу 24-ї окремої бригади спеціального призначення (обр СпП), оснащених ударними БПЛА типу “Ланцет” для цілеспрямованих ударів по бронетехніці, засобам ППО та артилерійськими системам ЗСУ в районі Орлівка – Ласточкине – Сєверне – Тоненьке.

5. Щодо поточної ситуації в районі м. Авдіївка.

Противник протягом минулої доби безрезультатно атакував по наступних напрямках:

– Красногорівка – Новокалинове, Красногорівка – Новобахмутівка (діяли підрозділи 132-ї омсбр 1-го АК та 15-ї омсбр 2-ї ЗВА);
– Красногорівка – Степове (були введені в бій підрозділи 30-ї омсбр 2-ї ЗВА, очевидно, 114-а омсбр “ущільнилась” трохи південніше по напрямку на коксохім);
– Веселе – коксохім, пробувала атакувати 114-а омсбр. Останнім часом це з’єднання 1-го АК противника явно стало “видихатися” через понесені значні втрати.
– Каштанове – Авдіївка, Мінеральне – Авдіївка, це те, що зараз рветься через авдіївську “промку”, ймовірно, – 55-а омсбр при підтримці 57-го та 87-го мсп (можливо, туди ж спрямовано до батальйону зі складу 1-ї омсбр);
– На південному фасі чергові безрезультатні атаки здійснили штурмові групи зі складу підрозділів 9-ї омсбр 1-го АК;
– На момент написання огляду підрозділи 114-ї омсбр противника намагалися атакувати по напрямку відм. 204.6 – Авдіївка, й бій ще тривав.

До речі, до цього північніше коксохіму передові підрозділи ЗСУ раптовою контратакою примусили підрозділи цієї бригади противника відійти принаймні з двох передових позицій відділення. Тому, зрозуміло, чому противник прагне “восстановить положение”.

Південніше Авдіївського району оборони противник продовжує свої спроби пробитися по напрямку Мар’їнка – Георгіївка та у напрямку на Новомихайлівку. Зокрема:

– В районі Мар’їнки передові підрозділи 150-ї мсд противника (ймовірно, її 103-го мсп) зуміли витіснити наші передові підрозділи з однієї позиції відділення;
– А підрозділи 33-го мсп 20-ї мсд противника та 39-ї омсбр 68-го АК знову спробували “концентрованими” атаками вийти на ближні підступи до Новомихайлівки, перші – з боку Олександрівки та Мар’їнки, другі – з боку Солодке. Але безрезультатно.

 

Фото: 47 ОМБр