Вісті з фронтів. 12.11.2023

Костянтин Машовець

Коротко по тенденціях за окремими напрямками.

1. Кримсько-Дніпровський напрямок.

Очевидно, командування противника поки відмовилося від вводу в бій на першій позиції свого головного рубежу оборони вздовж прибережної дороги Олешки – Нова Каховка головних сил 70-ї мотострілецької дивізії (мсд), а також 7-ї десантно-штурмової дивізії (дшд).

На даний момент від 70-ї мсд безпосередньо введений у бій лише 26-ї мотострілецький полк (мсп), ще один 24-й мсп розгорнутий у другому ешелоні тактичної групи військ противника, яка діє по напрямку на Підстепне та Піщанівку, північніше Раденська. Решта частин і підрозділів з’єднання, ймовірно, зосередженні в районі Клини – Дружне – Скадовка – Петропавлівка, це навколо сіл Тарасівка та Брилівка (28-й мсп, 17-й танковий полк\тп та 81-й самохідний артилерійський полк\сап, хоча, ймовірно, принаймні один зведений дивізіон (садн) останнього все ж таки діє по напрямку на с. Кринки, підтримуючи 26-й мсп).

7-а дшд поки ввела у бій по напрямку Пойма – Антонівський залізничний міст лише 171-й десантно-штурмовий батальйон (дшб). Є певна інформація про переміщення на Кримсько-Таврійський напрямок підрозділів 56-го десантно-штурмового полку (дшп) цієї дивізії, але поки наша група (ІС) не знайшла об’єктивних підтверджень стосовно цього. Решта підрозділів 7-ї дшд, розгорнутих на цьому напрямку (104-й танковий батальйон\тб та 162-й окремий розвідувальний батальйон\орб + штаб дивізії), зосереджені, ймовірно, в районі Марченко – Чорна Долина – Магдалинівка – Морозівка.

Таким чином стає зрозуміло, що поки противник діє проти передових плацдармів ЗСУ на лівому березі р. Дніпро обмеженими силами:

– частиною сил 49-ї загальновійськової армії (ЗВА) – 205-а окрема мотострілецька бригада (омсбр);
– частиною сил 18-ї ЗВА – 126-а окрема бригада берегової оборони (обр БО), 2 полки 70-ї мсд (24-й та 26-й), окремі підрозділи 127-ї окремої розідувальної бригади (орбр);
– частиною сил 40-го армійського корпусу (АК) – 144-а омсбр;
– а також рядом “приданих” сил й засобів – 171-й дшб, 177-й окремий полк морської піхоти (оп МП) та принаймні 3 мсп ТрВ, 3 окремих батальйону типу БАРС, ТрВ та МР, зосереджені в основному в районі м. Олешки та с. Козачі Лагері.

Також є поки не верифікована інформація про розгортання південніше с. Корсунка (прямо за спиною “шторм-зетівців”) принаймні одного батальйону 810-ї обр МП.

Але, очевидно, що при подальшому негативному для себе розвитку ситуації у прибережній зоні командування угрупування військ (УВ) противника “Днепр” тут же спробує наростити свої зусилля на вказаних напрямках.

А поки найближчим часом варто очікувати інтенсивних “спроб” противника вище вказаними силами якщо не ліквідувати українські плацдарми, то принаймні їх суттєво скоротити у розмірах, блокувати та ізолювати. В першу чергу противник, очевидно, спробує перервати шляхи матеріально-технічного забезпечення передових українських підрозділів та їхнього поповнення.

2. Токмацький напрямок.

Протягом декількох минулих діб діюче на цьому напрямку угрупування ЗСУ явно, скажімо так, “поставило дещо під сумнів” досить розповсюджений нині в експертному середовищі тезіс про те, що воно нібито “видохлося”.

Й хоча обсяг цієї активності явно не тягне на якісь кардинальні зміни й не перевищує тактичного рівня, але сам факт цього вже свідчить про те, що ставити “жирну” крапку на цьому напрямку поки зарано, принаймні формально.

Зокрема передові підрозділи ЗСУ мали обмежений успіх по напрямку на с. Новопокровка, північно-західніше с. Вербове, а також західніше с. Роботине, зокрема:

– 136-а омсбр противника, очевидно, була вимушена полишити західніше с. Роботине свої передові позиції принаймні у двох лісосмугах.
– Північно-західніше с. Вербове українським передовим підрозділам, судячи зі всього, нарешті вдалося вибити противника з однієї важливої з тактичної точки зору висоти (відм. – 140).
– Українські підрозділи, діючи вздовж дороги Н-08, також, очевидно, підійшли впритул до західної та південно-західної околиць с. Новопокровка. По суті противник з цього боку продовжує утримувати лише одну лісосмугу південніше від села.

Також варто згадати, що на найбільш важливій ділянці в районі с. Новопрокопівка та східніше неї противник також був вимушений після серії контратак відійти на свої укріплені позиції на першій позиції свого головного рубежу оборони, там де її ще не подолали передові підрозділи ЗСУ, зокрема і в районі двох ключових для цього напрямку висот з відм. – 160 та 170.

Про відведення ряду підрозділів зі складу 70-го та 71-го мсп зі складу 42-ї мсд, яка обороняється на цьому напрямку, для “відновлення рівня боєздатності” я вже писав раніше.

Однак, очевидно, що введення у бій на цьому напрямку замість них підрозділів 136-ї омсбр, а також подальше використання командуванням противника підрозділів 70-го, 291-го та 201-го мсп в районі с. Новопрокопівка та східніше неї не стали особливо вдалим для противника рішенням. “Відновити положення” (мається на увазі відновдлення оборони по першій позиції, західніше с. Вербове та східніше с. Новопрокопівка) противнику явно не вдалося. Більше того, передові підрозділи ЗСУ, очевидно, знову підійшли до двох цих ключових висот західніше с. Вербове впритул.

Як бачимо, сенсом крайньої активності передових підрозділів ЗСУ на Токмацькому напрямку є 2 речі:

– розширення свого вклинення на флангах;
– а також вирішення “питання Новопрокопівки”.

Росіяни усе це добре розуміють, тому щосили тримаються на тих ділянках першої позиції свого головного рубежу оборони між Новопрокопівкою та Вербове, які вони ще утримують, вимушено концентруючи тут свої основні сили та засоби.

Бо, очевидно, що альтернатива у вигляді обходу українськими підрозділами самого селища Новопрокопівка зі сходу їм явно не подобається.

Ще однією особливістю цього напрямку, про яку варто згадати, є наявність “справжньої орди” російських формувань територіальних військ (ТрВ), читай – в основному “мобіків”.

Таких формувань (мається на увазі мсп ТрВ) тут розгорнуто зразу 6, + ще 4 напівбоєздатних батальйони типу БАРС, а також рогозінська “шарага” на пару з 249-м моторизованим батальйоном “Ахмат-Юг” і якимись ди-ни-ровськими “поліціянтами-приблудами” з батальйону “каскад”.

Наскільки я розумію, головною “оборонною” силою противника тут є частини й підрозділи його 42-ї мсд зі складу 58-ї ЗВА, а також керуючий ними її штаб. Решта їм допомагають, включаючи пару полків 7-ї, 76-ї дшд та 44-ї пдд МР.

42-а мсд – “стара”, кадрова дивізія 58-ї ЗВА, яка, “по ідеї”, повинна мати стійке “бойове ядро”, що складається з частин і підрозділів укомплектованих професійними в\сл. Однак, судячи з останньої згаданою мною тенденції, вже недалекий той момент, коли 42-а мсд перетвориться на 42-у мсд ТрВ, або просто мсд МР.

Автор