Українські удари вглиб рф стають ефективнішими й болючішими

Олександр Коваленко / Обозреватель

Минулий і початок цього тижня відзначився успішними ударами українських дронів по низці об’єктів на території РФ, зокрема – по нафтобазі в Енгельсі Саратовської області. Висока результативність ударів по тилах країни-агресора знову порушує питання: а що ж російське ППО? Де воно?

На перший погляд, удар по Енгельсу можна було б віднести до системної роботи Сил оборони України по тилах супротивника, і загалом це, звичайно ж, так – якби не одне суттєве “але”.

Справа в тому, що навіть за часів СРСР повітряний простір цього утворення ніколи не був надійним і повністю закритим ешелонованою ППО. Так, у Совєтів не вистачало ресурсів для того, щоб по всій країні забезпечити єдину за насиченням протиповітряну оборону – пріоритет віддавався більше західним регіонам.

Після розвалу СРСР ситуація якось кардинально, у позитивному ключі, не змінилася, окрім того – можливостей з перекриття повітряного простору у Російської Федерації поменшало.

На рубежі 2021-2022 років найзахищенішим ешелонованою ППО регіоном Росії вважалася Московська область та Москва, на другому місці був тимчасово окупований Крим, а на третьому – низка областей, що межують з країнами ЄС та мають на своїй території об’єкти стратегічного значення. І однією з таких областей третього порядку була Саратовська. А що ж нині?

Станом на сьогодні на нафтобазі в Енгельсі продовжується “контрольоване вигоряння палива”, яке стало наслідком “падіння уламків”. Це “падіння” знищило щонайменше три резервуари по 120 тисяч кубометрів, пошкодило шість резервуарів і залишило стратегічний авіапарк без 800 тисяч тонн палива.

Але як так вийшло, що одна із найзахищеніших областей Росії зараз пропускає українські ударні дрони в режимі нон-стоп?

Втрати ППО рф

Станом на третій рік повномасштабної війни Росії з Україною ППО країни-агресора зазнало втрат, які стали для неї настільки критичними, що позначилися на боєздатності цього роду військ не лише в зоні бойових дій, а й у тиловій РФ.

За даними Генерального штабу ЗСУ, за період повномасштабного вторгнення в Україну російські окупаційні війська втратили знищеними, пошкодженими та затрофованими понад 1 040 одиниць засобів ППО.

За даними різних моніторингових та OSINТ-груп, втрати систем ППО РОВ у середньому склали:

ЗРК 9К33 “Оса” – від 30 до 40 (верифіковані), або близько 60-70 (неверифіковані);
ЗРК 9К35 “Стріла-10” – від 50 до 60 або близько 100;
ЗРК “Бук-М1/2/3” – понад 90 або близько 150;
ЗРК “Тор-М1/2” – близько 60 або близько 100;
ЗРПК “Панцир-С1” – близько 30 або більше 50;
ЗРК С-300/400 – близько 30 чи більше 50.

Крім того, підтверджено втрату близько 100 радарів різного типу та функціоналу, а згідно з неверифікованими даними, РОВ втратили близько 150-ти.

На перший погляд, втрати в категорії протиповітряної оборони у російських окупаційних військ не найкатастрофічніші за кількісним показником. Якщо, наприклад, порівнювати із втратами танків – понад 9 750 чи ББМ – понад 20 270. Але відмінність категорії ППО від решти в тому, що її вкрай складно компенсувати. З іншого боку, більшість втрачених засобів – це комплекси, які в Росії не виробляються.

У той час як РОВ щомісяця втрачає десятки засобів протиповітряної оборони, вони можуть виробляти одиниці. На третій рік війни категорія ППО стала однією з найдефіцитніших у російських окупантів, яку вони компенсують не стільки за рахунок власного виробництва або відновлення, як за рахунок передислокації систем з далеких тилових регіонів Росії в зону бойових дій в Україні або в ближню тилову зону РФ.

Найбільша проблема в російського ВПК із виробництвом радіолокаційних станцій, особливо тих, які входять до складу комплексів С-300 і С-400. Санкції та відсутність комплектуючих (здебільшого іноземного виробництва) призвели до того, що виробництво нових РЛС стало найбільш трудомістким порівняно з іншими категоріями.

Ситуація із заповненням ешелонованої ППО комплексами настільки складна, що для захисту Московської області командування РОВ перекинуло унікальний ЗРК “Панцир-СА”, створений для арктичної зони. Його відмінність від звичного ЗРПК “Панцир-С1” у тому, що він розміщується на шасі дволанкового гусеничного транспортера ДТ-30ПМ і має лише ракетну компоненту ПУ ЗУР 9М335 у кількості 18 одиниць, за відсутності гарматної – двох 2А38М.

ЗРК “Панцир-СА” в Московській області рф. Фото: Telegram

У серпні 2024 року на Керченському мосту був помічений унікальний для РОВ ЗРПК “Панцир-С1М”, що є єдиним виставковим зразком, який пропонувався переважно на експорт до “спекотних” країн.

А в листопаді в Курській області РФ було помічено ЗРК “Тор-М2КМ” на колісному шасі КамАЗ, який призначався за контрактом Вірменії.

ЗРК “Тор-М2КМ” у Курській області рф. Фото: скриншот відео

Це лише деякі приклади, які демонструють те, як Росія намагається посилити свою протиповітряну оборону хоч чимось із того, що можна використати.

Дуже показовою є і історія з проханням прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді до Володимира Путіна про прискорення поставок ЗРС С-400, терміни за якими Росія вже давно зірвала!

У 2018 році Індія замовила у Росії 11 дивізіонів ЗРС С-400 (що відповідає п’яти полковим комплектам) із закриттям контракту у 2024 році. Росія надала три полкові комплекти вчасно, але після початку повномасштабної війни терміни почали зриватися. І тепер Москва обіцяє передати Індії четвертий та п’ятий полкові комплекти ЗРС С-400 не раніше 2026 року!

Думаю, що і ця обіцянка не варта виїденого яйця, оскільки виробництво засобів ППО в Росії стало повною невідповідністю як потребам внутрішніх замовників, так і зовнішнім зобов’язанням.

А 12 січня було опубліковано відео удару російського fpv-дрона по північнокорейському ЗРК малого радіуса дії – Pongae M-2020, аналогу ЗРК Тор-М2. Раніше інформації про постачання цієї техніки не надходило, і це було перше документальне підтвердження її наявності у РОВ. Але окрім верифікації, це ще підтвердження і того, що Росія, відчуваючи дефіцит ППО, зробила відповідні запити КНДР і отримала перші зразки однієї з “найсучасніших” за північнокорейськими мірками систем.

Висновки

Російська протиповітряна оборона на третій рік повномасштабного вторгнення перебуває не у фазі регулярного поповнення, а перетасовування того, чого стає з кожним днем дедалі менше. Це і призвело до того, що єдиної ешелонованої ППО в РФ вже немає в принципі, а нальоти на територію Росії українськими ударними дронами стають дедалі результативнішими та болючішими.

Але це ми говоримо про результати, що досягаються ударними дронами в умовах виснаження російської ППО, адже 2025-й може стати роком активного застосування й інших засобів ураження. Куди більш руйнівних.

Україна насправді ще до ладу нічого і не починала, а Росія вже у стані неготовності відбивати навіть “квіточки”.

Джерело

 

На заставці: У ніч проти 14 січня українські безпілотники атакували Саратівську область рф. Фото: скриншот відео АрміяInform

Автор