Санкції на часі. 01.11.2023

Володимир Омелян

Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 01.11.2023.

1. У жовтні імпорт російської нафти в Індію знизився приблизно на 11%.

– Індія, як найбільший покупець російської нафти, у жовтні імпортувала в середньому до 1,58 млн барелів на день, що на 11% менше, ніж у вересні.
– Також індійська компанія Reliance Industries купила найменше нафти з вересня 2022 року через планове технічне обслуговування на кількох установках свого заводу в Джамнагарі.

2. Середня ціна нафти російської марки Urals у жовтні 2023 року склала $81,52 за барель.

– Порівняно з вереснем цього року, коли ціна Urals становила $83,08 за барель, російська нафта подешевшала на 1,9%.
– Середня ціна Urals у жовтні виявилася майже на 36% вищою від встановленої західними країнами стелі цін на сировину з рф у розмірі $60 за барель.
– Середня ціна нафти за десять місяців 2023 року, за даними Мінфіну рф, склала $61,84 за барель, на 22,3% нижче, ніж за аналогічний період минулого року, коли вона становила $79,57.

3. Уряд росії розглядає можливість запровадження заборони вивезення із країни золота фізичними особами.

– Йдеться про золоті злитки, які громадяни активно купують у банках, користуючись податковими послабленнями, запровадженими після початку війни.
– За даними Мінфіну рф, торік росіяни купили рекордні 75 тонн золота – у 15 разів більше, ніж роком раніше.
– Частина цього обсягу згодом могла бути вивезена за кордон.

4. За останні два десятиліття кількість вчених та дослідників у росії скоротилася на 25%.

– Кадрова база російської науки продовжує деградувати на тлі масової еміграції вчених, темпи якої посилилися після початку війни з Україною.
– На початок 2022 року кількість вчених у росії опустилася до історичного мінімуму за всю сучасну історію країни — 340,1 тисяч чоловік проти 992 тисяч в останні роки Радянського Союзу.
– Кількість науковців в рф стійко скорочується з 2014 року, і за цей час їх поменшало на 10,5%, або 76 тисяч фахівців.

5. У рамках 12-го пакету санкцій проти росії ЄС, як очікується, внесе до списків санкцій більше 100 фізосіб і 40 юросіб.

– Санкції можуть торкнутися хімікатів, зварювальних апаратів, технологій, що застосовуються у військових цілях, оброблених металів, ліцензій на програмне забезпечення.
– Загалом буде обмежено експорт та імпорт на суму понад $5 млрд.

6. Суд у Нідерландах призначив росіянину, який має голландський паспорт, 18 місяців в’язниці за обхід санкцій проти рф.

– Як фактичний керівник компанії, чоловік протягом більш як ніж сім місяців порушував європейське законодавство щодо експорту електронних товарів подвійного призначення. Він продав товари на суму не менше €2 млн компанії, яка вела справи з держкорпорацією “Ростех”, яка, зокрема, постачає продукцію для військово-промислового комплексу рф.

7. США висунули обвинувачення громадянину США і двом громадянам Канади російського походження у контрабанді електроніки до рф, – повідомлення Міністерства юстиції США.

– За даними слідства, обвинувачені свідомо порушували санкції доставляючи через посередників у росію обладнання, життєво важливе для систем високоточної зброї, деякі з яких використовувалися на полі бою в Україні.
– Упродовж року злочинна організація відправила в росію понад 300 партій заборонених товарів на суму приблизно 10 мільйонів доларів.
– Прокурори вимагають взяти обвинувачених під варту до проведення суду, оскільки існують обґрунтовані побоювання щодо можливості їхньої втечі.

8. Лише 2% фінських експортних компаній все ще ведуть бізнес у росії.

– З початку 2022 року майже 80% експортних компаній Фінляндії працювали в рф.
– При цьому 18% компаній заявили, що стикалися з якимись спробами обійти російські санкції.
– Пропозиції щодо обходу санкцій проти рф надходили здебільшого з країн Центральної Азії.

9. В росії після початку повномасштабного вторгнення в Україну залишилось працювати орієнтовно половина німецьких компаній.

– Формально, з 7 500 німецьких компаній присутніх в росії, там залишилося близько половини, тобто 3 500.
– Вони все ще ведуть там бізнес і щодня знаходять шляхи обходу санкцій через Центральну Азію, вже не стільки через Вірменію, але іноді через Грузію, Туреччину та Сербію.
– Уряд Німеччини вже почав зараз закривати лазівки, з допомогою яких обходили санкції. Проте за це немає ані покарань, ані штрафів.

 

Фото: змі країни-агресора

Автор