Дайджест наукових і навколонаукових новин
Якщо ви досі не знали, що терміти – то таргани, а мурахи – це оси.
Якщо ви теж десь підозрюєте, що нормальна температура влітку в Україні становитиме +40.
Якщо ви теж мрієте про видання Фейнманівських лекцій з фізики українською.
Тоді тримайте новий дайджест наукових та навколонаукових новин, які мені втрапили в око і видаються значущими.
ЦІКАВИНКИ
1. Вчені з Інституту археології НАН України обстежили дерев’яний човен, знайдений рибалками неподалік Чернігова, замитий руслом Десни. Потім човен, якщо що, закопали назад!
2. Вчені з Інституту археології НАН України проводять розкопки в середмісті Черкас. Якщо Вам цікаво, що за шпихлір-арсенал вони відкопали і що це взагалі таке – подробиці тут.
3. А вчені з Інституту українознавства НАН України та Історико-культурного заповідника “Стільське городище” завершили розкопки біля Миколаєва Львівської області.
4. Oleksii Molchanovskyi з Українського католицького університету зробив цікавий огляд про наростання скептицизму стосовно штучного інтелекту.
5. Є дві новини. Як в анекдоті. Перша – зими стануть ще теплішими. Друга – літо стане ще спекотнішим. Власне, про це розповідає Віра Балабух з Українського гідрометеорологічного інституту ДСДН України та НАН України.
6. Кateryna Terletska з Інституту проблем математичних машин і систем НАН України в радіоефірі Громадського радіо дуже цікаво розповіла про користь математики у житті, внутрішні хвилі, прикладну науку зокрема та популяризацію науки загалом.
7. Я вже колись звертав Вашу увагу на ресурс Pink Noise News, де вчені роблять огляди свіженьких наукових статей. І от, знову нагода. Цікавий матеріал про те, як вчені оцінюють наші втрати та втрати пігдогів, і чия статистика є більш достовірною. (Звісно, Скабєєва скаже, що іноземні вчені продалися масонам і рептілоїдам).
8. Просто пореготати. Не можу не звернути вашу увагу на цю картинку про науковців від СБУ, яку я побачив на сторінці Tim Zlatkin.
9. Yevgen Kiosya полюбляє писати цікаві пости, які особисто у мене викликають шок. Що мурахи – це оси, то від нього. А в цьому дописі він розтлумачує відмінності між мурахоїдами і панголінами, які обидвоє жеруть мурах. Підпишіться, матимете ще той клопіт з отетеріваннями. (Раджу також, наприклад, допис Євгена про важливість перекладів українською з оригіналу, а не з російських версій).
10. Просто кілька слайдів від Yuriy Khalavka про те, як в Україні вимирає природнича освіта – тут, тут і тут.
11. На підтримку попередньої новини – запис дискусійної панелі “Паростки українського Ренесансу” на iForum, де я, власне, також розповідаю про занепад природничої освіти в Україні і викладаю своє бачення того, що має статися, аби у нас почала відроджуватись наука з усіма витікаючими з неї технологіями.
12. А тут – форсайт від 2018 року, зроблений в КПІ щодо фактично деградації природничої освіти в Україні.
13. Тим не менш, тримайте інтерв’ю з бронзовим призером Міжнародної олімпіади з хімії. Дуже цікаво та показово.
14. В одному з дайджестів я писав про появу шикарного документального фільму “Вода. Земля. Вогонь”. Власне, Dmytro Simonov поспілкувався з авторкою про те, як і чому створювати документалки про природу в Україні складно, які існують стереотипи тощо.
15. Кандидатка філософовських наук Xenija Zborovska з НАН України написала для науково-популярного видання Куншт два величезні лонгріди про міфи доктрини рускаго міра. Про те, на що спирається російська пропаганда, братні народи, обраних, православ’я тощо. (раз, два).
16. Вчена з Інституту економіки і прогнозування НАН України Леся Дідківська та завідувач кафедри історії світового українства Володимир Сергійчук в інтерв’ю розповіли про Кріпацтво ХХ ст. – трудодні, дитячу працю у колгоспах, спротив колективізації, відсутність паспортів у селян.
КОСМОС
17. Alpha Centauri створила бомбезне лікнепне відео “Космологія на пальцях”. Година щирої насолоди.
18. І також альфацентавра виклала цікавий лонгрід про те, нащо може знадобитися SpaceX StarShip.
МОЖЛИВОСТІ
19. На базі Національного фонду досліджень України створено Офіс “Горизонт Європа”.
20. Усім науковцям, які зацікавлені в роботі на синхронтронах, раджу пройти опитування, розміщенні на сторінці Alexander Kordyuk – директора Київського академічного університету. Одне з них від Краківського синхронтрону Solaris, інше – про створення Української асоціації користувачів синхротронного випромінювання.
21. До 15 листопада можна подати заявку на стипендії для аспірантів та молодих науковців від DAAD-Ukraine.
22. Американське фізичне товариство запровадило дві програми підтримки українських фізиків.
23. Аналітики платформи ScienceAtRisc просять долучитися до соцопитування усіх охочих, хто мріє допомагати професійним науковцям в рамках “громадянської науки” (волонтерська діяльність, в якій ненауковці допомагають науковцям збирати важливі дані для здійснення наукових досліджень).
КАХОВСЬКА ГРЕБЛЯ
24. В дискусії про “Треба відновити греблю” і “Не відновлюйте греблю, хай буде Великий Луг”, з’явилася нова думка: “Треба відновити водосховище. Але зробити його інакшим”. Цікава презентація.
РЕФОРМИ НАУКИ
25. Нагадую, що пару останніх дайджестів я роблю огляди на ініціативи науковців і чиновників від науки та освіти щодо наступної ітерації реформування наукової сфери в Україні.
Наприклад, тут Ви зможете знайти всю хронологію попередніх серій.
Нинішній сезон можна коротко назвати “Критика”, бо, власне, це вона і є.
– думка вченого з Інституту проблем матеріалознавства НАН України Сергія Фірстова.
– думка академіка-секретаря Відділення фізики і астрономії Вадима Локтєва.
– думка вченого Інституту фізики напівпровідників НАН України Петра Смертенка.
– думка вченого з Інституту молекулярної біології і генетики НАН України Yaroslav Korpan –
раз і два.
26. Погляд директорки Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України Елли Лібанової на принципи організації наукової діяльності за кордоном і у нас.
27. Ну, і принагідно (не в рамках розділу Реформ) лишу інтерв’ю пані Елли про головні виклики до українського суспільства після перемоги: кого легше буде повернути в Україну – кримчан чи мешканців Донбасу; як розмовляти з росіянами після війни (спойлер – ніяк); і про майбутні вибори.
ЦІКАВІ КНИЖКИ
28. Видавництво Академперіодика випустило книгу вченої Інституту історії НАН України Лариси Якубової «Рашизм: Звір з безодні». По суті, в книзі розповідається про джерела появи рускаго міра, етапи його розвитку та нинішній стан дегуманізованого рашистського суспільства.
29. Olexii Kovalenko – той самий з Національного науково-природничого музею НАН України, виявляється, був науковим редактором новинки від Видавництва Старого Лева – “Принцеса Олівія досліджує неправильну погоду” авторства Люсі Гокінг. Шукайте на полицях книгарень.
30. Завершено верстку книги “Астрономія для допитливих малюків” Ольги Шибки. На вересень планується презентація книги. Особисто я її з нетерпінням чекаю. Для Маркусика.
31. Якщо Ви бажаєте фінансово підтримати вихід першого тому Фейнманівських лекцій з фізики українською від Нашого формату – Вам сюди.
СКАНДАЛИ
32. Юрист Микита Андрєєв подав до суду на НАЗЯВО, яке зупинило перевірку на плагіат дисертацій Міністра освіти і науки Оксена Лісового та голови освітнього комітету ВРУ Сергія Бабака.
33. Голова тимчасової слідчої комісії з виявлення корупції в Національній академії аграрних наук був спійманий на хабарі.
34. Черговий плагіатний треш в чернігівському університеті від вченої, яка стверджувала, що в статтях Шкарлєта плагіату немає.
35. Виявлено вату в голові у державного експерта в МОН. Давно я такої дичини не читав.
Власне, в мене все.
Якщо хочете підтримати проєкт 42 тачки на ЗСУ, реквізити тут:
Картка Приват – 5168 7451 0561 4421 (Антон Сененко)
PayPal – senenkoanton@gmail.com
Детальні реквізити:
Установа банку – ПриватБанк МФО банку – 305299
Отримувач платежу – СЕНЕНКО АНТОН ІГОРОВИЧ IBAN – UA953052990000026201691360906
Рахунок отримувача – 26201691360906
Валюта картки – UAH
РНОКПП отримувача – 3136215494
Призначення платежу – Поповнення рахунку СЕНЕНКО АНТОН ІГОРОВИЧ, безповоротна фінансова/благодійна допомога ЗСУ)
Принагідно лишаю реквізити Мартина Бреста, з яким ми разом реалізуємо проєкт:
Моно: 4441114443028624
PayPal: Oleg.boldyriev@gmail.com
Приват: 4149499371016518
За прогресом проєкту можна стежити тут (скоро буде нормальний сайт).
Майте гарний день.