Прийнято «дорожню мапу» щодо закупівель для Армії

Ірина Геращенко

Шановна пані Dana Yarovaya вже оприлюднила, що сьогодні в ВР слухатиметься питання закупівель МО.

Ну, тоді і я напишу про це засідання. Кілька уточнень. Мова не про міжвідомчу комісію, а робочу групу з питань військових.

Сьогодні ми дійсно збираємося, і головне питання – законопроєкт про автоматичне отримання УБД, Європейська Солідарність наполягає, аби він був прийнятий вже в серпні.

А щодо закупівель в МО, то при всій нашій великій повазі до Громадської Ради при МО, яку ми з великою увагою послухаємо, «ЄС» наполягає на звіті міністра оборони і премʼєра Шмигаля. Бо це вони, а не Громадська рада несуть повну відповідальність за закупівлі в сфері оборони і можливу корупцію (висловлююсь максимально дипломатично).

Ситуація, коли віце-премʼєр Федоров працює волонтером і збирає на дрони замість того, аби Уряд прийняв рішення про секвестр бюджету і відмову від корупційних видатків, пані Верещук – блогером і дає вказівки українцям, що їм робити, а не звітує про свою діяльність, а волонтерка і громадська діячка Дана Ярова працює міністерством оборони, – апріорі ненормальна.

На Банковій і Грушевського мають це усвідомити. Й або міністри займуться своїми прямими обовʼязками, або їм всім треба йти у відставку і займатися волонтерством, блогерством, в кого до чого лежить душа.

Вибачте, це ж реальний треш, коли міністерства судяться між собою через закупівлі, в тому числі з корупційною складовою, а премʼєр мовчить!

Патова ситуація з постачанням в ЗСУ поглиблюється й через ідіотські постанови Уряду, через які ДАСУ трактує прибуток постачальників як збиток держави. Але питання в якості товару, який закуповується для Армії та адекватності прибутку. Й ця правова невизначеність створює широке поле для зловживань. А доброчесні постачальники бояться мати справу з МО, аби їх не звинуватили в державних збитках через маржу, природну для будь якого бізнесу.

Уряд мав би давно вирішити цю неузгодженість, або РНБО. Але всі мовчать.

Як і президент в своїх відео – жодного слова з цього життєво важливого для країни питання забезпечення ЗСУ.

* * *

Робоча група з питань військових сьогодні обговорила законопроєкт про спрощене отримання УБД. Днями він буде зареєстрований в ВР і розглянутий в парламенті вже в серпні.

Ще раз наголосили на відсутності єдиного реєстру, де б були ветерани, учасники бойових дій, бо зараз є різнобій. Координацією його створення треба займатися Мінцифри, яке зараз займається волонтерством.

Ми з Олексієм Гончаренком жорстко підняли питання несвоєчасного виконання урядом законів ВР. Зокрема, КМ не прийняв вчасно розпорядження щодо виплат на виконання закону про збільшення грошового забезпечення курсантів, строковиків, інструкторів, інших категорій. А МЗС і досі не прийняли відповідні рішення.

Вимагаємо від уряду негайно виконати закон і виплатити все відповідне забезпечення включно з червня. Отримали запевнення, що до кінця серпня всі підзаконні акти будуть прийняті, а виплати здійснені. Контролюємо це питання.

В закритому режимі обговорили проблеми ВЛК і необхідність спрощеної демобілізації людей з важкими хворобами, такими як онкологія й інші.

Також заслухали проблему, яку створив сам уряд, щодо закупівель в МО. Однією своєю постановою уряд дозволяє отримання прибутку за закупівлі в сфері оборони, іншою – забороняє, і ДАСУ трактує це як збитки державі.

Як я і говорила, неможливо заднім числом вирішити створену урядом проблему, тим більше під амністію в такому випадку можуть потрапити не лише доброчесні постачальники, а й ризиковані фірми з корупційною складовою. Але дивне мовчання уряду, який і створив проблему. Її вирішення потребуватиме розʼяснення Мін’юсту і, схоже, судового розгляду.

За нашим наполяганням, на засіданні був присутній міністр юстиції.

Європейська Солідарність наполягає на публічному заслуховуванні міністра оборони і премʼєра, бо за закупівлі в Армії та підзаконні акти уряду несуть відповідальність саме вони, а не громадська рада, яка працює на волонтерських засадах.


Ірина Фріз

У п’ятницю на закритому засіданні Комітету нацбезпеки та оборони одним з питань було питання формування ціни при закупівлях МО.

Проблема в тому, що через правову невизначеність в постановах Уряду виникло різнотлумачення, зокрема щодо прибутку в ціні, який Держаудитслужба протрактувала як збитки державі, адже поняття «прибуток» Кабмін не заклав в свій документ.

Заслухали чомусь в закритому режимі (?) позиції різних міністерств, Уряду і ДАСУ – в кожного «своя правда» та аргументи. Всі посилаються на одні й ті самі доки. Висновок очевидний – правовий треш і хаос у відносинах, який призвів до судових спорів між урядовими ЦОВ.

Постанову Уряду, яка створила підґрунтя для різного трактування, можна б було змінити, але вона не матиме ретроспективних повноважень, тобто ті, хто підпав під отримання не правової вигоди за звітом ДАСУ, станом на зараз вчинили злочин (!!!). І в цьому пряма, на мою думку, провина Кабміну, який ухвалив такі постанови. На жаль, відповідальності за це ніхто не поніс і не факт, що понесе.

Чи є правове й швидке рішення цієї ситуації? Ні.

Що означає судовий спір між МО та ДАСУ? Те, що розв’язання цього питання судовою гілкою може забрати найдорожче – час. І це в умовах воєнного стану!

Аксіома. Кожен, без виключення, підприємець, який співпрацює з ЗСУ, платить податки, заробітні плати та має витрати на виробництво. Працювати без прибутку – збанкрутувати і зникнути з ринку.

Що можна зробити. Виписати законодавчі зміни з ретроактивною дією, що само по собі є не правовим рішенням і створює прецедент. Ухвалити рішення РНБО, яким звіт ДАСУ визнати анульованим. Ввести рішення Указом Президента в дію. Це найбільше швидкий спосіб, але теж не досконалий. І за все це ми всі маємо дякувати прем’єру, який то 30-ку скасовує одноосібно, то призводить до правового хаосу.

ДАСУ краще сконцентруватися на боротьбі з корупційними схемами і невиконаними замовленнями, замість кошмарення добросовісних постачальників, які виконали свої зобов’язання перед державою в цих надзвичайно важких умовах!


Дана Ярова

Ну, що ж, наближаємося до довгоочікуваної розв’язки!

Просто зараз вийшла з Мінекономіки, де обговорювали проблему з висновками Держаудитслужби, яка всі прибутки всіх постачальників Міноборони розцінила «збитками держави».

Маю для вас хороші новини: мої пропозиції почуті і прийняті в роботу. Процес пішов!

* * *

Звітую.

Майже місяць я своїми дописами, закликами та пропозиціями, а ви своїми репостами та тегами, намагалися всадити за один стіл представників виконавчої влади. Ну, бо не всім було очевидно, що висновки Держаудитслужби про визнання ВСЬОГО прибутку всіх постачальників Міноборони збитками держави – це абсурд, а у розпал війни – підрив обороноздатності.

Сьогодні була на засіданні парламентської робочої групи, де таки вдалось зібрати представників Уряду, членів Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

Підняла питання щодо висновків Держаудиту по прибутку постачальників Міноборони, який ДАСУ розцінила збитками держави.

Напрацьовано «дорожню мапу» з розв’язання цих питань. Маю надію, що з «дорожньою мапою» на руках посадовці не загубляться. І ми нарешті поставимо крапку в цих питаннях.

Прийнято «дорожню мапу»:

– Привести урядову постанову №178, яку у березні 2022 року прийняли «на колінці», у відповідність із законом про мобілізаційні закупівлі;
– Ухвалено рішення про звернення до Мінекономіки щодо роз’яснення змістової складової (по прибутку);
– Ухвалено рішення про звернення до Мін’юсту щодо роз’яснення, чим керувались, погоджуючи нормативні акти (по прибутку);
– Розглянути можливість внесення зміни до актів Держаудитслужби в частині прибутку.

Замість підсумку: розголос працює, суспільний тиск працює. Маю надію, що чиновники запрацюють також. Ми домоглись розгляду питання!

АЛЕ ПОКИ ПИТАННЯ НЕ ВРЕГУЛЬОВАНО В НОРМАТИВНО-ПРАВОВОМУ ПОЛІ, ПИТАННЯ НЕ ВИРІШЕНО.

Вимагаю від Уряду внормувати це в юридичній площині. Якщо ні, то буде продовження культового серіалу.

P.S. Ну і розповіла Марʼяні, як купляти футболки Moschino на розпродажі в США.

Автори
, ,