Вісті з фронтів. 27.04.2023

Костянтин Машовець

До питання щодо оборони противником території півострова Крим.

На сьогоднішній день у цьому питанні існує зразу декілька особливостей, які визначаються особливим геополітичним становищем самого півострова, починаючи з зовнішньо-політичного аспекту, закінчуючи геоекономічним, соціальним та транспортним. Але нас, звісно, в першу чергу, цікавить суто військовий.

Які можливості та реальні спроможності противника обороняти теріторію півострова в разі наступу СОУ?

Ось із цим і спробуємо розібратися…

Зрозуміло, що основу сил та засобів противника, які він спробує залучити до оборони власне півострова, становитимуть підрозділи, частини та з’єднання його Сухопутних військ. Хоча, звісно, що саму активну участь у бойових діях на цьому напрямку візьмуть також визначені сили та засоби чорноморського флоту зс рф (в першу чергу, берегові війська та морська піхота), а також повітряно-десантних військ (пдв) та пкс зс рф.

На мій погляд, це буде такий собі мікст зразу з 3-х угрупувань військ (УВ) противника. Його основу складуть сили та засоби 2-х з них – “Днепр” та “Группировка обороны Крыма” + частина військ УВ “Восток”, яка буде вимушена відійти в Крим після боїв у Приазов’ї.

Також цілком ймовірно, що російське командування після боїв у Приазов’ї створить якусь окрему ланку оперативного управління саме для керівництво бойовими діями у “передпіллі” Криму та на його території (скоріше за все, це буде штаб “Группировки обороны Крыма”).

Сьогодні у першій частині ми розглянемо власне саме це УВ противника, яке нині розгорнуте на території півострова, а завтра у другій частині спробуємо оцінити головну “м’язову” масу цього ГІПОТЕТИЧНОГО УВ противника, яку складуть безумовно війська УВ “Днепр” та частково “Восток”.

Отже… На сьогоднішній день російське командування для кращого та більш ефективного управління майбутніми бойовими діями на території півострова ЗАЗДАЛЕГІДЬ розділило його на відповідні сектори, відповідно “Север”, “Центр” та “Юг”, та створило відповідні органи управління ними.

Власне, на території півострова розгорнуті наступні сили та засоби:

– сектор “Север” (Північ) – окрема бригада морської піхоти (обр МП) – 1, мотострілецьких батальйонів\батальйонів морської піхоти (мсб\бн МП) – 4, танкових рот (тр) – 2,
– сектор “Центр” – мсб (стрілецьких батальйонів\бн МП) – 10,
– сектор “Юг” (Південь) – повітряно-десантних (пдб)\бн МП – 6,
– частини та підрозділи безпосереднього підпорядкування – мотострілецький полк територіальних військ (мсп ТрВ) – 1, мсб\стрілецьких батальйонів – 2.

Це становить:

– особового складу (о\с), без врахування резерву – 10 338,
– танків – 26,
– бойових броньованих машин (ББМ) – 53,
– артилерійських систем (калібром від 100-мм та вище) – 34,
– реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) – 6.

Як, зрозуміло, основна кількість сил та засобів цього УВ зосереджена та розгорнута саме у північній частині півострова.

Крім того, очевидно, що 53 “броньовані тачанки” (не враховуючи танки) на 1 бригаду, 1 полк та 22 (!!!) батальйони – то є, м’яко кажучи, аж ніяк не “штатна норма”. Це, взагалі, на відповідному армійському сленгу є те, що називається “позначено прапорцями”.

По суті, кримське угрупування військ противника на сьогоднішній день являє собою у основній своїй масі “мобілізованих стрільців” із виключно піхотним озброєнням (хоча, цілком можливо, на автотранспорті). Єдине, чим воно може похвалитися, – рівнем укомплектованості особовим складом явно більше 90% від штатної чисельності.

Варто також сказати, що приблизно до третини кримського УВ противника – це, ймовірно, “місцеві ресурси”, тобто уродженці п-ва Крим, в тому числі у вигляді окремих озброєних формувань (різного роду “добровольчих батальйонів”, підрозділів “мобілізаційного резерву”, “територіальних військ” і т.і.). Пан Аксьонов, до речі, в цьому відношенні продовжує як у “відкритому форматі” (офіційно), так і приховано (за своїми старими кримінальним зв’язками) докладати значних зусиль.

Звісно, що офіційно (публічно) і “непублічно” – то є зовсім різні формати”. Якщо офіційно він всіляко спонукає місцевих мешканців приймати участь у різного роду “могілізаціях”, призовах у лави зс рф і т.і., то у прихованій частині своїх зусиль він, по суті, створює власну приватну військову компанію (пвк), а також готує “запасний аеродром” для свого “кореша” рана Пригожина (за певною інформацію, між ними існує негласна домовленість на випадок того, що Крим стане базою для пвк вагнер, якщо на “материковій росії” у пана Пригожина “щось піде не так”).

Про повітряний та морський компоненти російських військ, розгорнуті безпосередньо на території півострова, я детально писав у попередніх своїх постах. Тому повторюватись не буду, нагадаю лише ключові критерії.

У Таврійському та Кримському операційних районах командуванням військ противника розгорнуто:

1) 97 одиниць бойових літаків (без урахування сил та засобів, розгорнутих на напрямку північного Приазов’я) та 57 вертольотів, з яких принаймні 28 – ударні (вертольоти вогневої підтримки військ), в основному зі складу 4-ї армії ППО та ВПС Південного воєнного округу зс рф.

2) У пунктах базування (ПБ) Севастополь та Донузлав знаходиться мінімально можлива кількість корабельного складу чф, переважно тих одиниць, які перебувають або в ремонті (відновленні боєздатності), або в силу тих чи інших причин мають обмежені бойові спроможності, зокрема:

– 1 дизель-електричний підводний човен (депч) пр. 636.6 (ремонт),
– 1 депч пр. 877В “Алроса”,
– 1 фрегат пр. 11356Р “Адмирал Эссен” (ремонт),
– 1 сторожовий корабель (ск), за нашою класифікацією – фрегат, пр. 1135М “Пытливый”,
– 1 ск (фрегат) пр. 1135 “Ладный”,
– 2 ракетних кораблі на повітряній подушці (ркпп), за нашою класифікацією – ракетні корвети, пр. 1239 “Самум” і “Бора” (13-й СРЗ),
– 2 ракетних катери (ракетних корвети) пр. 1241 “Молния” – “Буря” і “Шуя”,
– 1 ракетний корвет “пр.12411 “Набережные Челны”,
– 4 великих десантних кораблі (вдк) пр. 775 – “Азов”, “Николай Фильченков”, “Новочеркасск”, “Калиниград” – 3 перших в ремонті,
– 2 патрульних корвети пр. 22160 – “Василий Быков” та “Сергей Котов”,
– 4 малих протичовнових кораблі (корвети) пр. 1124М “Альбатрос” – “Александровец”, “Поворино”, “Суздалец” та “Муромец”, останній на ремонті у 13-му СРЗ,
– 1 морський тральщик (мтщ) пр. 02668 “Агат” – “Вице-адмирал Захарьин” – в ремонті на 13-у СРЗ,
– 2 середніх розвідувальних кораблі (срзк), 1- пр. 18280 “Иван Хурс” та 1 – пр. 861М “Экватор”,
– 6 протидиверсійних (пдка) пр. 21980 та швидкохідних катери спеціального призначення пр. 03160 – “Кинель”, “Павел Силаев”, “П-433”, “П-274”, “П-276”, “П-838”,
– 4 десантні катери (дка) пр. 21820 та пр. 11770 – “Атаман Платов”, “Д-106”, “Д-144”, “Д-199”,
– зі складу каспійської флотілії ще – 1 дка пр. 21820 “Дюгонь” та 2 дка пр. 11770 “Cерна”,
– 29 інших транспортних, допоміжних та спеціальних кораблів та суден.

На ПБ Керчь та Феодосія базуються:

– 2 малих ракетних кораблі (мрк), корвети по нашему, пр. 22800 – “Аскольд” та “Циклон” – ПБ Керч,
– 1 ракетний катер (рка), ракетний корвет пр. 1241 – “Ивановец” – ПБ Феодосія,
– 1 великий десантний корабель (вдк) пр.1171 “Орск” – ПБ Феодосія,
– 1 малий протичовновий корабель (мпк), корвет, пр. 1124М – “Касимов” – ПБ Феодосія,
– 2 морских тральщики (мтщ), пр. 266М – “Ковровец” та “Иван Голубец” – зовнішній рейд ПБ Феодосія,
– 1 мтщ, пр. 12660 – “Железняков” – зовнішній рейд ПБ Феодосія,
– 2 базових тральщики (бтщ), пр. 12700 – “Иван Антонов” та “Георгій Курбатов” – ПБ Феодосія,
– 1 рятувальне судно (рс), пр. 527М – “Эпрон” – ПБ Феодосія.

Решта корабельного складу чф і приданих сил та засобів зі складу інших флотів зс рф відтягнуті та базуються на ПБ Новоросійськ.

Окрім того варто відзначити організацію та проведення російським військовим командуванням сумісно з окупаційною владою півострова значної за обсягами підготовчої робити щодо облаштування майбутніх районів бойових дій у фортифікаційно-інженерному відношенні. За оцінкою нашої групи (ІС), противник у 20-км зоні перед перешийками та у 30-км зоні за ними ДОДАТКОВО облаштував принаймні 3 бригадні смуги оборони та до 5 окремих райони оборони батальйонного рівня. Частина з них вже зайнята військами зі складу УВ “Обороны Крыма”.

Також в районі с. Медведівка противником облаштована польова база зберігання та ремонту ОВТ принаймні корпусного рівня. За різними оцінками, на сьогоднішній день противник зберігає там обсяг ОВТ, достатній для швидкого розгортання 1-2 окремих мотострілецьких бригад (до 715-720 одиниць основних типів ОВТ, включаючи артилерійські системи та РСЗВ і автомобільну техніку).

Завтра поговоримо про УВ “Днепр” та ту частину УВ “Восток”, які ймовірно опиняться на території п-ва Крим у разі успішного наступу ЗСУ у Приазов’ї і які по суті складуть основу того УВ противника, яке буде в подальшому обороняти півострів.

 

Частина друга.

 

Колаж: Крим.Реалії
«Copyright © 2020 RFE/RL, Inc. Передруковується з дозволу Крим.Реалії (Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода)»

Автор