Цікаві події зі світу науки

Антон Сененко

За два дні має відбутися історичний запуск надважкої ракети Starship – величезної потужної штуки, що в перспективі буде здатна доставити людей на Марс.

Так, я знову зібрав цікаві події зі світу науки, що мені втрапили в око:

1. Власне, трансляцію першого орбітального запуску SpaceX Starship запуску раджу дивитися на чарівних Alpha Centauri.

2. 5-29 квітня Землю «накриє» потужній метеорний дощ Ліриди – до 20 метеорів на годину спалахуватимуть у нічному небі, тож милуйтесь. Деталі про зорепад можна почитати тут.

3. Вчена-математик Ірина Єгорченко дала розлоге інтерв’ю про боротьбу з плагіатом та академічною недоброчесністю в Україні. Про плагіат у СРСР та копіювання процесорів, Катерину Лептонівну Кириленко, допустимий відсоток плагіату, плагіатну історію Оксена Лісового та про те, як це все подолати.

4. У березні цього року держава продала ділянку болота “Сира Погоня” для видобутку бурштину. І це проблема. Третину планети планують перетворити на заповідники. Впродовж наступних восьми років Україна зобов’язалася в чотири рази збільшити площу природоохоронних територій. Ці, на перший погляд, не пов’язані між собою тези – намистини з одного мережива.

І поки Україна продовжує боронитися від російського вторгнення, в світі розвивають тематику збереження природи. Рахують, скільки сотень мільярдів доларів економлять заповідні території для економік. Як інвазійні види типу іспанського слимака шкодять біорізноманіттю. Які послуги людству надають комахи.

Dmytro Simonov грунтовно провів аналіз історичної угоди, що була нещодавно укладена країнами, аби зупинити втрату біорізноманіття, наклав на неї український контекст та написав чудову статтю.

Також дуже раджу прочитати його пост про осушення боліт на Рівненщині.

5. Класне відео про систему життєзабезпечення астронавтів на Місяці, нові технології скафандрів та контур терморегуляції від Alpha Centauri.

6. Чудовий україномовний переклад інтерв’ю легендарного астронавта Джеймса Ловелла (James Lovell) – командира місії Apollo-13, про яку зняли однойменний голлівудський фільм з Томом Генксом у головній ролі. Про польоти на Місяць, деталі пригоди, що ледь не закінчилася катастрофою та інші цікавинки тут.

7. До 16 квітня включно в додатку Київ Цифровий у Вас є шанс проголосувати за імена вчених на вулицях Києва.

Минулого разу в столиці вдалося перейменувати лише 4 вулиці на честь видатних українських дослідників: Професора Балінського, Академіка Івахненка, Юлії Здановської та Клима Чурюмова.

Але лишилися ще такі постаті, як Шмальгаузен, Яницький, Бец, Воронцов, Вороний, Реформаторський, Радзимовська, Правдич-Немінський, брати Тимошенки, Добржанський, мій улюбленець Хржонщевський, Ющенко, Коваль, Кронтовські, Шелюжки та Піроцький.

Хто ці всі люди, та чому їхні імена заслуговують увічнення в назвах вулиць – читайте на Моя наука.

8. Ні, я не можу обійти історію Спартака Суботи, про якого не написав хіба тільки лінивий, але лишу тут для історії посилання на розслідування про його фантастичну діяльність. Чому?

Бо він видавав себе за кандидата наук, ще не маючи ступеня, а історія з його науковими публікаціями – класика фейкової науки. Якщо не читали – все тут, якщо ж читали, то гортайте далі.

9. В минулому дайджесті я вже писав про створення платформи Science at risk.

Газета Світ та Світлана Галата зробили детальний репортаж з презентації платформи, суть промов спікерів та озвучений план дій.

10. Платформа масових відкритих онлайн-курсів Prometheus запустила безкоштовний онлайн-курс “База: Сучасна військова підготовка”.

Про ЗСУ, екіпірування і спорядження, фізичну і вогневу підготовку, їжу і питну воду в польових умовах, гігієну, сон, тепло, оборону, наступ, протокол MARCH, бойову аптечку, радіозв’язок, Starlink, основи топографії, зброю, аеророзвідку, саперну справу і психологічну підготовку тощо.

Круті спікери, доступний матеріал, зручний формат. Раджу.

Власне, в мене все.

Автор