Вісті з фронтів. 07.03.2023. Частина І (відео)

Костянтин Машовець

Сьогодні перша частина запитань і відповідей, завтра – завершення за минулий тиждень.

Євген Бармінов: Чому на каналі олігарха, що здав Україну ворогу? Невже ви його підтримуєте, невже не можна знайти час для ефіру на інших каналах?

– Відповідь буде короткою. Це не я обрав, а мене обрали. У вас викривлена уява про механізми визначення редакційної політики того чи іншого ЗМІ. Я можу лише прийняти або відхилити пропозицію. Це по-перше, по-друге, окрім 5 каналу ніхто інший мене не запрошував до такого формату співпраці, тому вибір у мене, в цьому сенсі, був не дуже багатий.

Щодо того, хто що й кому там здав, то це, м’яко кажучи, досить спірне та упереджене твердження. Не думаю, що я взагалі буду його у цьому випадку брати до уваги.

Roman Vyshnevskyi: Чи розуміє військово-політичне керівництво способи завершення (виграшу) війни в Україні на найближче майбутнє?

– Думаю, цілком розуміє. Основні параметри та крітерії того, що ви позначаєте терміном “виграш” (я би краще позначав як “перемога”, адже це явно не покер), воно вже давно накреслило, змалювало та публічно оприлюднило.

Інша справа – метод (стратегія). Судячи з характеру та основних характеристик планування, організації та застосування РЕГУЛЯРНОЇ збройної сили нашої держави у вигляді СОУ, які є очевидними через наявність відповідної інформації у відкритому доступі, у військово-політичного керівництва нашої держави цілком проглядається наявність певних задумів і планів щодо досягнення успішного кінцевого результату.

Александр Жарков: Укроборонпром вже декілька разів повідомляв про закінчення розробки і проходження випробувань дронів-камікадзе з дальністю понад 1000 км. Зараз відбуваються постійні атаки по території росіі. Але, судячи з усього, атаки відбуваються ще радянськими безпілотниками Ту-141. Чому так? Це робиться для перевантаження ППО, щоб зненацька нанести удар новими дронами Укроборонпрому? Чи з цими дронами є проблема, і тому атаки проводяться тим, що є в наявності?

– Тому, що є можливість (власне, є відповідні БПЛА) і є доцільність (необхідність нанести противнику шкоду з метою знизити його військовий потенціал, в тому числі шляхом нанесення ударів по його визначеним тиловим об’єктам).

– Ні, це робиться тому, що в цьому є потреба.

– Ви самі відповіли на своє питання. Бо є відповідні засоби, а також існує в тому необхідність. З’являться інші засоби ураження, й вони будуть ймовірно задіяні. Поки б’ємо тим, що маємо, й так, як можемо.

Nazar Rozlutsky: “Найбільша танкова битва” під Вугледаром – правдиве по суті визначення чи красива метафора?

– Скоріше, друге визначення. Обсяги втрат бронетехніки противника у серії боїв ТАКТИЧНОГО масштабу в районі Вугледару не йдуть ні у яке порівняння з масштабом та розмахом боїв із використанням бронетехніки, наприклад, під час ряду арабо-ізраїльских воєн або боїв у ході Другої Світової війни, де мова йшла про сотні (іноді про тисячі) одиниць бронетехніки, яка була задіяна у серії багатоденних ОПЕРАТИВНИХ та навіть СТРАТЕГІЧНИХ битв, на ділянках та напрямках у десятки та сотнях км. Розглядати серію тактичних боїв у районі Вугледару як “найбільшу танкову битву” є, м’яко кажучи, значним перебільшенням.

Lwrouw Wldiislw: Чи фіксуються групою ІС ознаки появи на ТБД упродовж 2023 року онуків лейтенанта Лі Ци Сина?

– Мабуть, ви все ж-таки мали на увазі ТВД, а не ТБД. Я не зовсім розумію сенсу запитання. Хто такі “онуки лейтенанта Лі Ци Сина”? Кого саме ви маєте на увазі?

Якщо ви маєте на увазі в\сл китайського етнічного походження у лавах зс рф, то, мабуть, є такі, бо рф – багатонаціональна держава. У регіонах рф, які межують з КНР, мабуть, є етнічні китайці з російським паспортом, які, цілком можливо, могли потрапити у лави російських в\сл або на добровільній основі, або на мобілізаційній. Принаймні на Далекому Сході та в Сибіру такий розвиток подій цілком можливий.

Roma Soltysiak: Чому ЗСУ не вдається подавити російські дрони-камікадзе Ланцет? Що робити?

– Це може відбуватися з декількох причин. Немає більш-менш ефективних засобів протидії, немає досвіду протиборства з цим засобом ураження противника, низкий рівень обізнаності та навченості особового складу в цьому питанні.

– Усувати ці недоліки.

Vadym Orel: Яка на цей час реальна цифра відмобілізованих на росії?

– Я вже відповідав на це питання. Реальну цифру вам може дати лише головне організаційно-мобілізаційне управління гш зс рф. Решта – оцінні судження та “приблизно-орієнтовні” показники різних експертів та фахівців.

– Стосовно моєї особистої оцінки, то на сьогоднішній момент я оцінює її вже у 180-200 тисяч осіб, і вона продовжує поступово зростати.

Олександр Харчук: Чи відчуваєте ви особисту неприязнь до ескортниць любого штибу і чому?

– Ну, особливу “неприязнь” я не відчуваю. Все залежить від особистих якостей конкретної людини, і, на мій погляд, взаємозв’язок між цим та родом її професійних занять скоріше опосередкований ніж прямий. Звісно, що професія так чи інакше накладає відбиток на характер і якості людини. І думаю, що “ескорт” у цьому сенсі не є виключенням. І, звісно, сфера надання платних послуг сексуального характеру також впливає на особистість людини. Але я з ними стикався на своєму життєвому шляху дуже рідко та й то виключно епізодично, коли мова не йшла жодним чином про надання такого роду послуг. Скоріше, я відношусь до цієї сфери (і її представників) нейтрально. Інша справа, ті, хто залучає до цього інших (або насильно, або за допомогою посулів великих заробітків чи банального обману). Тут, безумовно, я відчуваю лише огиду.

– Я геть не розбираюсь у нюансах та деталях ескорту, тому не можу вам однозначно відповісти на питання “чому”, бо просто не розрізняю ті самі “типи” та “штиби” ескортниць один від одного.

Lubov Skaletskay: Чому танки, що обіцяють поставити партнери, потрібно ремонтувати? Якось дивно, що вони ремонтують по 2-3 місяці ті Леопарди і Челенджери перед відправкою. А що, справних немає?

– Ви плутаєте 2 терміни. Власне “ремонт” і “підготовку зразку ОВТ до бойового застосування”. Справа в тому, що ОВТ, які нам передають країни-союзники, переважно знаходились на довготривалому зберіганні і умовно вони всі є цілком справними, але у так званому “законсервованому” стані. Тому для того, щоб їх стало можливим застосувати за прямим призначенням, необхідно провести комплекс підготовчих робіт (перевірити та відновити роботу механізмів та обладнання, причому всіх систем від СУВ до паливної системи), провести перевірочні обкатку та випробування, поновити запас штатних розхідних матеріалів від ЗІП-у до робочих рідин (масло, паливо, охолоджуючи рідини і т.і). Враховуючи, що танк сам по собі – достатньо складна у технологічному та конструктивному відношенні машина (особливо це стосується саме танків західних зразків), а також той факт, що всі ці операції необхідно виконати на КОЖНІЙ одиниці цього ОВТ, то стає зрозумілим, що це займає певний час.

Звісно, якщо так станеться, що якійсь механізм, системи в танку під час його “розконсервування” виявляться несправними, їх треба буде замінити, це також додатковий час.

Тому нічого “дивного” немає в тому, що між моментом прийняття рішення про передачу Україні партії того чи іншого ОВТ (включаючи танки) проходить досить значний час.

Я вже не кажу про те, що самим ЗСУ необхідний певний час на освоєння цієї техніки не тільки щодо власне експлуатації її та найбільш ефективного застосування, а й ремонту та обслуговування.

Igor Mykhalchyshyn: Як довго може тривати “великий наступ” пігдогів? Він залежить від дати початку нашого контрнаступу?

– Це залежатиме від рівня падіння їх наступальних спроможностей. Точніше, від динаміки цього процесу й здатності військово-політичного керівництва рф відновлювати та посилювати у свого війська ці спроможності. Конкретні часові рамки я вам у цьому сенсі не зможу назвати, бо на це, окрім вище зазначеного, впливає цілий ряд факторів як суб’єктивного, так і об’єктивного характеру, що мають суто перемінний характер.

– Ні, не залежить, скоріше, навпаки.

Serge Kaminsky: Як Ви оцінюєте чисельність ще живих мобілізованих росіян, яка присутня в Україні та навколо неї? За повідомленням Буданова, всього мобілізували 316 тисяч, за інформацією Генштабу з жовтня 2022 (початку надходження мобілізованих на фронт), лише вбитими росіяни втратили більше 100 тисяч (з пораненими має бути до 300 тисяч), Чи помітно на фронті таке радикальне зменшення чисельності сил противника?

– Оцінюю як 2/3 від загальної чисельності російського угрупування військ (тобто від 180-200 тисяч в\сл або 65-70%).

– Ні, не помітно, бо у загальному вимірі чисельність російського угрупування не зменшилась, а зросла – з початкових 150-160 тисяч до нинішніх 360 тисяч (без урахування резервів та частин і з’єднань, що формуються та розгортаються).

Alexandr Parhomenko: Ядерна держава може боятись тільки справжньої партизанської війни в своєму тилу. Сотні російськомовних ДРГ слов’янської зовнішності можуть за ніч відкинути рф у кам’яний вік. Чому досі неушкоджені сотні маленьких неохороняємих місточків через маленькі річки, по яких везуть зброю?

– Тому, що для цього повинні співпасти дві основних умови – у наших відповідних структур повинні бути спроможності та можливості щодо цього, і повинна бути очевидною доцільність такого роду дій. Не менш важливим фактором також є наявність сприятливих умов для цього.

На мій погляд, на даний момент все це відсутне.

Olexandr Melnik: Недавно ви давали оцінку резервів рф (людей та техніки), що готуються, і ця кількість перевищувала військове угрупування, яке вже задіяне на території України. На вашу думку, чи зможе рф організаційно подвоїти контингент в Україні, чи ці резерви готуються для ротації тих, що вже тут знаходяться?

– Я не міг стверджувати, що резерви, які готуються російським військовим командуванням, перевищують військове угрупування противника, яке вже задіяне на території України, бо об’єктивно 30 тисяч в\сл меньше 360 тисяч в\сл. Лише тільки з похмілля або перебуваючи у тимчасовому запамороченні.

– Резерви за визначенням не готуються “до ротації”, резервні формування створюються та розгортаються для використання у зручному місці та у зручний час для НАРОЩУВАННЯ зусиль та можливостей. Це перше, друге – подвоєння нині розгорнутого УВ противником на території України потребуватиме значно більшого мобілізаційного напруження, ніж сьогодні здатне витримувати ОДНОМОМЕНТНО відповідна мобілізаційна система зс рф.

Yorik Bedniy: Почему мы не подготавливаем хотя бы один Бтгр для штурмовых действий ночью? Это же увеличит эффективность и уменьшит потери. Как известно, современные армии воюют ночью, отсталые днём.

– “Мы подготавливаем”, зміст навчально-тренувального процесу частин та підрозділів ЗСУ передбачає підготовку особового складу підрозділів щодо ведення ВСІХ ВИДІВ БОЮ як у темний час доби, так й у світлий час доби, в тому числі з використанням всього штатного ОВТ. Принаймні, за тією інформацією, яка у мене є, цьому питанню у ЗСУ сьогодні приділяється достатньо значна увага на всіх етапах бойової підготовки – від поодинокої підготовки окремого військовика до процесу бойового злагодження на рівні батальйон-бригада.

Oleksandr Baldyniuk: З‘являється багато відео ураження наших вогневих засобів (дефіцитних САУ, 777 тощо) дронами «Ланцет». Чому хоча б на рівні бригади не вживаються системні засоби хоча б механічного захисту? Такі, які мають бути доведені наказом і виконуватися підрозділами? Можна було б наварити волонтерськими силами уніфіковані розбірні конструкції з секціями, затягнутими сіткою, але потрібна хоча би єдина схема і розуміння, чи це спрацює.

– Ви задаєте питання явно не за адресою. Що ви хочете від мене почути з цього приводу? Чергову порцію “зради” і “всьо пропало”? Чи ви хочете, щоб я обклав матюками відповідних посадових осіб за ліньки та безалаберність?

Я вже писав з цього приводу. Тут треба шукати найбільш ефективні та оптимальні варіанти протидії та добиватися їх “втілення у життя”, в тому числі й перераховані вами (причому неважливо якими методами – наказами, волонтерами чи особистою ініціативою військовиків, УСІМА МОЖЛИВИМИ).

 

Автори