Референдум 1 грудня – планка спільного вибору незалежності, свободи і гідності

Петро Порошенко

1 грудня 1991 року спільним і майже одностайним рішенням ми показали себе світу як зрілу націю, яку один відомий британський історик назвав «несподіваною». Ми не знали тоді ще, якою буде наша доля, але твердо знали – вона буде нашою і ми самі будемо за неї відповідати.

Волю до незалежності продемонструвала вся Україна – від Донецька до Львова і від Чернігова до Криму. Була тривала, прозора і чесна кампанія, на яку намагалися впливати і союзний центр Горбачова, і «демократична» росія команди Єльцина.

Результат приголомшив світ. Польща і Канада першими, а далі всі наші друзі щодня оголошували про визнання державності. Факт незалежності довелося визнати і москві. Тоді там спромоглися лише на невиразні погрози, але затаїлися і чекали кілька десятків років, щоб огризнутися.

Ми назавжди запам’ятаємо радість після оголошення результатів референдуму, небачену віру у власні сили, відчуття належності до великої історії. І хоч потім свято змінилося буднями, завжди в усіх опитуваннях більшість українців підтверджували – їхній вибір незмінний. Тоді проголосувало 90%, зараз були би всі 100.

Тепер ми підтверджуємо той вибір не бюлетенями чи опитуваннями, а зброєю і кров’ю. Нас гартують війна і тяжкі втрати. Але ми знаємо, що переможемо. Бо головною зброєю – єдністю – ми озброїлися саме тоді, в день переможного референдуму. У нас єдині армія і народ, фронт і тил, усі регіони і всі українці.

Референдум 1 грудня не лише спогад. Це планка спільного вибору незалежності, свободи і гідності, яку ми тримаємо в умовах війни. Тримаємо і піднімаємо щоденним вибором на користь підтримки армії, мови, віри.

Так переможемо! Слава всім, хто сказав «так» на референдумі! Слава тим, хто зараз підтверджує його результат на фронті. Слава Україні!


Ростислав Павленко

1 грудня з 1991 року асоціюється з референдумом, яким підтверджено українську незалежність. Проведений бездоганно, він засвідчив перед усім світом бажання українців жити в своїй державі.

А 1 грудня 2013 року засвідчило перед світом твердість і незворотність європейського вибору. Адже це в європейській країні люди здатні поставити межу владі, яка забула про береги, продала країну рашистам, розікрала ресурси і кинула розгодованих штурмовиків на мирно протестуючих дітей.

Марш мільйонів у Києві тоді показав, що Незалежність і Європа – це вибір народу. Рашисти і їхні посіпаки тоді це не почули.

Доводиться пояснювати донині. Зате Перемога, яка попереду, остаточно закріпить затверджене 1 грудня 1991 року, відстояне на Майданах і захищене збройно право України на власне майбутнє.

 

Фото: Київ, 30 листопада 1991 року. Під час агітації в центрі української столиці у переддень Всеукраїнського референдуму за незалежність України. © Liu Heung Shing

Автори

,