Санкції на часі. 13.09.2022

Ростислав Павленко

Більшість мешканців Німеччини виступають за продовження санкцій проти рф, навіть попри зростання цін на енергію та продукти харчування. Про це свідчать результати опитування.

Згідно з ними, 53 відсотки німців дотримуються цієї точки зору. 42 відсотки виступають проти. Інші не визначилися.

Перемоги ЗСУ допомагають визначитись на користь України, бо показують, що шлях росії на дно може виявитись набагато швидшим, ніж побоюються у «Старій Європі».

1. Центробанк росії надрукував 340 мільярдів рублів для порятунку компаній, що потрапили під санкції.

Російська влада запустила грошову емісію, щоб сотнями мільярдів рублів спробувати врятувати держкомпанії під санкціями. З початку війни майже 500 млрд рублів було виділено держструктурам, від авіаперевізників до банків, від залізниці до транспортно-лізингової компанії, за рахунок маніпуляцій із коштами Фонду національного добробуту.

2. Мінфін росії повідомив про зниження доходів федерального бюджету другий місяць поспіль у річному вираженні – у серпні на 11% після 26% у липні.

Скоротилися як нафтогазові надходження, і ненафтогазові. Нафтогазові надходження федерального бюджету у серпні зафіксовано на 3,4% менше, ніж у серпні минулого року. Ненафтогазові доходи в серпні знизилися на 14% по відношенню до показника того ж місяця минулого року.

Збори ПДВ на імпортні товари скоротилися майже на 26% у річному вираженні, що відображає спад імпорту товарів до росії на тлі санкційного тиску.

3. США перестали купувати залізо та сталь у росії.

Ввезення чорних металів з росії до США в липні 2022 року майже обнулилося – воно знизилося до $0,6 млн після $201 млн у червні і понад $1 млрд за перше півріччя 2022 року. У 2021 році на США припадало близько 9% усіх постачань чорних металів із росії.

Конгрес США 7 квітня позбавив москву статусу найбільшого сприяння торгівлі. 30 червня американська влада опублікувала остаточний список товарів з росії, на які підвищили імпортний тариф до 35% від митної вартості. До цього списку увійшли, зокрема, сталь і кілька видів сталевої продукції.

4. Польща відкриє недобудований водний шлях, щоб позбавитись залежності від росії.

Канал Віслінської коси, що з’єднує Віслинську затоку з Гданською, має бути відкритий 17 вересня, у річницю радянського нападу на Польщу у 1939 році – хоча роботи ще завершуються. Уряд використовуватиме канал як символ відмови від залежності від росії.

5. Кількість росіян, які відвідали Європу, впала на 95%.

Кількість російських туристів у Європі становитиме лише 5-10% від показників літа 2019 року. Через санкції майже повністю перекрито російський туризм у Європі.

Це може видатись не першочерговою потребою більшості з «глибинного народу», але дуже впливає на відчуття та настрої активного прошарку, який має ресурси і можливість формувати настрої і ставлення до влади. На тлі поразок рашистів в Україні, це ставлення стрімко погіршується.

І далі ж буде.

Автори