Новини лаптеноміки. 31.03.2022

Euroin
Головні події
  • Аналітики оцінюють падіння реального ВВП Росії у 2022 році на 7-15%, а також попереджають про високу невизначеність щодо нових прогнозів.
  • Валютний та фондовий ринки перестали бути індикатором, що показує об’єктивний стан фінансового ринку Росії, та перетворилися на ідеологічний інструмент, який покликаний продемонструвати успіхи уряду у боротьбі з кризою.
  • Рекордна інфляція за 5 років, та це тільки початок тернистого шляху. За даними Росстату річна інфляція досягла максимального значення з вересня 2015 року та становить 15,66% (минулого тижня – 14,5%).
  • У Росії набирає популярність «картковий туризм», за картками Visa та Mastercard доведеться злітати у «дружню» країну. А також минулого тижня було відключено підтримку російської платіжної системи «МИР» у ApplePay.
Макропоказники

Аналітики Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) прогнозують зниження ВВП Росії на 10% за підсумками 2022 року. За умови збереження санкцій та ембарго російської нафти та газу прогноз буде погіршуватися. Стагнація російської економіки буде тривалою, у ЄБРР очікують нульове зростання російської економіки у 2023 році.

У міжнародному агентстві S&P Global Ratings прогнозують глибоку рецесію у російській економіці та падіння ВВП у 2022 році на 8,5%, а також попереджають про високу невизначеність щодо нових прогнозів. Двома тижнями раніше вони прогнозували зниження російської економіки на 6,2% у поточному році та її підвищення на 0,3% наступного, проте змушені були прогнози погіршити.

Нагадуємо, що аналітики JPMorgan Chase&Co очікують скорочення валового внутрішнього продукту РФ на 7% у 2022 році, у Bloomberg Economics прогнозують ще більше падіння ВВП до -9%, у Інституті світової економіки (IfW) – на 10%, аналітики Barclays – на 12,4%, експерти Centre for Economics and Business Research – на 14%, фахівці Institute of International Finance – на 15%.

Валютний ринок

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, за минулий тиждень валютний ринок перестав бути індикатором, що показує об’єктивний стан фінансового ринку Росії, та перетворився на ідеологічний інструмент який покликаний продемонструвати успіхи уряду у боротьбі з кризою.

Офіційний курс рубля остаточно перестав відображати об’єктивну вартість валюти, він пройшов за останні два тижні зворотний шлях зі 123 до 100 RUB/USD, а за 28-29 березня – до 90 RUB/USD, що є результатом штучного його зниження.

Особливості функціонування валютного ринку Росії:

  • продавці валюти-експортери зобов’язані продавати 90% своєї валютної виручки, а імпортери – або недопущені до ринку або адміністративно обмежені в його покупці;
  • нерезиденти – позбавлені можливості купити валюту за рублі – до 3 вересня!
  • населенню заборонено купувати або знімати з валютних депозитів більше 10,000 дол на місяць.

У комерційних банках для юридичних осіб курс виріс за останній тиждень з 115-120 до 150-160 RUB/USD, враховуючи 12% («податку на купівлю валюти») і 15-35% комісію самих банків.

На «чорному ринку» в залежності від регіону курс покупки готівкової іноземної валюти коливається по різних регіонах РФ від 130-145 RUB/USD у Москві до 240 RUB/USD у Владивостоці.

Спроба перевести газові контракти в ЄС на розрахунки в рублі, яку провідні фінансові аналітики вважають відчайдушними кроками з боку фінансової влади РФ – провалилася. ЄС відмовили Росії у переведенні оплати за носії у рублі, у свою чергу Росія продовжує шантажувати європейських лідерів припиненням постачання газу.

Інфляція

За даними Росстату річна інфляція досягла максимального значення з вересня 2015 року та становить 15,66% (минулого тижня – 14,5%).

З початку 2022 року споживчі ціни зросли на 8,91%, а з початку місяця на 6,6%. Спостерігається значне подорожчання цін на: цукор – 6,5%, сіль – 4,3%, шоколадні цукерки – 3,5%, рис та чорний чай – 3,4%, гречана крупа – 2,9%, плодоовочева продукція – 2,7% (цибуля – 18,3%, білокачанна капуста – 15,9%, морква – 11,5%, буряк – 9,5%, картопля – 4,1%).

Серед непродовольчих товарів подорожчали найбільше: гігієнічні прокладки (+6,2%) та пральний порошок (+5,3%), господарське мило +4,6%, підгузки +4,2%, легкові автомобілі іноземних брендів +3,9%, дитячі джинси +3,6%, туалетне мило +3,4%, сірники та чоловічі футболки +3,3%, зубна паста +3,2%.

Платіжні системи

Минулого тижня було відключено підтримку російської платіжної системи «МИР» у ApplePay. Припинено реєстрацію нових карток у системі, а також будуть відключені вже зареєстровані картки. На аналогічне рішення очікується від системи GooglePay, інтеграція з якою російської системи «МИР» поки працює.

Також, минулого тижня платіжна система JCB вирішила припинити роботу в Росії. JCB – найбільша платіжна система Японії та одна із семи провідних платіжних систем світу. Вона посідає третє місце серед усіх карткових платіжних систем за кількістю точок приймання карт.

Але, «дружні» до російського режиму країни допомагають громадянам Росії обійти санкції та отримати картку Visa чи Mastercard у своїх банках.

На своїх співвітчизниках вирішили заробити й російські туроператори, які почали влаштовувати так звані «пластикові тури». Вони передбачають подорож до Узбекистану, Вірменії або Туреччини для відкриття карток у місцевих банках. Вартість таких турів — від 23 тис рублів або близько 230 дол США, вартість не включає переліт до країни-отримання картки, за який доведеться викласти ще додаткові 500 доларів.

Тури користуються популярністю, адже отримати нову платіжну картку Visa чи Mastercard у Росії неможливо, а за картку китайської UnionPay росіянам доводиться платити до 15 тисяч рублів та ще й очікувати на її отримання протягом тижнів, а то й місяців.

Банківська система

З початку війни ЦБ Росії засекретив оперативні дані щодо монетарної та грошово-кредитної політики, тому оперативний стан банківської системи не можливо об’єктивно оцінити. З виступу Міністра фінансів РФ – відомо про відтік вкладів громадян РФ із банків у лютому – понад 20 млрд. доларів у рублевому еквіваленті.

Дані про відтік вкладів населення у березні засекречені. Через це, незалежні аналітики як на Заході, так і в самій РФ оцінюють стан банківської системи РФ як «заморожене» або «відкладене» банкрутство.

Фондовий ринок

Ситуація на фондовому ринку є схожою до ситуації на валютному ринку, він перетворився на ідеологічний інструмент та перестав відображати реальний стан справ.

Незважаючи на те, що Росії вдалося погасити останні платежі, це не змогло запевнити інвесторів у тому, що в країні вдасться уникнути дефолту за наступними валютними паперами уряду.

З найменшим дисконтом у 30% щодо номіналу торгуються облігації з погашенням 4 квітня 2022 року. По паперах із погашенням у березні 2029 року дають 13 центів за 1 долар, дохідність за ними становить 44.1% річних.

Ще тиждень тому три провідні рейтингові агентства світу зняли з РФ навіть «дефолтні» рейтинги, залишивши її на рівні no grade.

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook у Москві за минулий тиждень було відкрито спочатку торги ОФЗ, а потім акціями найбільших російських емітентів. «Ринок затиснутий обмеженнями, які не дають йому можливості падати і не фіксують відтік капіталу», – так характеризують його провідні біржові аналітики. Заборонено відкривати позиції на зниження (short), заборонено торгувати компаніям-нерезидентам і т. д.

Ринок газу

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, у понеділок вартість ф’ючерсів з датою відвантаження у квітні на голландському хабі TTF продовжила спад до $1230 / тис. куб. м. або -3,6% за тиждень. Ціни на спотовому ринку збереглись на попередньому рівні в межах $1180/тис. куб. м, втративши лише 1,4% за тиждень. На поточний момент, на фоні значного потепління в більшій частині Європи ринок газу частково знайшов цінову рівновагу з незначним спадним трендом -0,1-1% м-м. до кінця 2022 року.

Поряд з цим, зберігається значний фактор впливу продовження війни в Україні та ризиків пошкодження транзитної інфраструктури, що наразі працює на максимальному рівні довгострокового контракту – 109 млн куб. м на добу.

Ринок нафти

За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, у понеділок ціна травневих контрактів на Brent частково впала до $113 за бар., або -1,5% до минулого понеділка. Ціни на спотовому ринку показують зворотну динаміку збільшившись до $118 за бар., додавши 10,4% за тиждень.

На відмінну від збереження значного попиту на спотовому ринку, травневі ціни різко знижуються на фоні новин про запровадження Китаєм серйозних обмежувальних заходів для стримування поширення коронавірусу. Крім того, у понеділок з’явилися новини щодо можливого ослаблення напруженості на Близькому Сході після того, як лідер єменських хуситів оголосив про припинення атак на об’єкти в Саудівській Аравії, в той час, коли ринок в очікувані чергової зустрічі представників країн ОПЕК+.

Прогноз на квітень-травень

Дві важливі події, які пройшли минулого тижня, можуть впливати на економіку Росії найближчі місяці.

Це промова Президента Джо Байдена у Польщі та інформація щодо можливого парафування попереднього тексту «Стамбульської угоди» між Україною та Росією.

З промови Байдена ми можемо зробити висновок, що:

  1. Американська адміністрація чітко усвідомлює, що санкції, введені досі проти РФ, мали лише частковий успіх.
    США чітко розуміють, що головним джерелом надходження валюти до РФ є понад 250 млрд долларів на рік виручки за експорт нафти і газу.
  2. США прискорять зниження енергетичної імпортозалежності ЄС від РФ, проте це справа не одного року.
  3. Байден також визнав, що найбільш сильний негативний вплив на російську економіку надали не урядові санкції, а «приватні» – прийняті за ініціативою 400 компаній.

З урахуванням вищевикладеного, «Стамбульські угоди» між Україною та РФ, якщо вони будуть підписані у найближчий час, можуть призвести у перспективі найближчих двох місяців:

  1. До легального відновлення ланцюжків поставок російської нафти і газу.
  2. Зупиненню процесу виходу з ринку РФ низки західних компаній.
  3. Послаблення санкцій платіжних систем, зокрема Visa/Mastercard.
  4. Рішення про ослаблення своїх санкцій щодо РФ може ухвалити і низка логістичних/транспортних компаній.

Ризик ослаблення всіх вищеописаних санкцій, безумовно, є лише можливим сценарієм розвитку подій. А ступінь його ймовірності залежатиме від позиції української дипломатії та дипломатії країн G-7.

Двократна девальвація рубля до рівня 150 вже неминуча, так само як і зниження середніх зарплат в країні до рівня в 350-375 дол/міс. Та втрати від 500 до 800 млрд. дол ВВП Російської Федерації в 2022 році.

Автор