Економіка росії під впливом санкцій станом на 23 березня 2022 року
Головні події
- Дефолт не відбувся, виявилося, що з санкціями не все так однозначно. Наступна дата можливого дефолту росії – 24 червня 2022 року;
- Аналітики прогнозують спад російської економіки у 2022 році на 8-15%;
- Офіційний курс рубля знизився протягом тижня та досяг 100 RUB/USD, але він є штучним та не відповідає реальному курсу;
- Населення тікає з росії, а тих, хто залишаться, чекає безробіття;
- Де гроші? Вкрали на війну, ось що очікує на депозити росіян.
Макропоказники
Російська економіка під тиском західних санкцій поступово входить у період тривалої рецесії. На даний час санкції не спрямовані на повне знищення російської економіки, а лише на поступове ускладнення її становища, особливо у середині країни. На думку більшості аналітиків, введені санкції досягнуть найбільшого впливу на російську економіку протягом 3-6 місяців.
За даними британських економістів з Barclays, прогнози для російської економіки є дуже песимістичними, вони оцінюють скорочення російського ВВП в 12,4%.
Економісти найбільшого світового інвестиційного банку Goldman Sachs погіршили прогноз зі скорочення ВВП Російської Федерації у 2022 році з 7% до 10%.
Британський Centre for Economics and Business Research порахував, що внаслідок дії санкцій ВВП Росії у 2022 році впаде на 14%, інфляція досягне 30% на початку 2023 року, а реальна зарплата впаде на 18% протягом наступних 12 місяців. До грудня 2024 року реальна зарплата знизиться на 25,7%.
Нагадуємо, що аналітики JPMorgan Chase&Co очікують скорочення валового внутрішнього продукту РФ на 7% у 2022 році. У Bloomberg Economics прогнозують ще більше падіння ВВП до -9%, у Інституті світової економіки (IfW) на 10%.
Дефолт чи ні?
Нагадуємо, що за даними аналітиків Bloomberg, 16 березня 2022 року росія повинна була здійснити виплати по державному боргу у розмірі 117 млн дол. США.
І дана сума була сплачена! Чому це сталося, можна зрозуміти із пояснень US Treasury та Office of Foreign Assets Control (OFAC):
- Виявилося, що обслуговування вже випущених боргових зобов’язань Мінфіну, Центробанку та Фонду Національного Добробуту не підпадає під санкції. Тобто право і можливість росії здійснити виплати за борговими зобов’язаннями будь-якої вищезазначеної інституції за рахунок коштів, заморожених Казначейством США, не обмежені;
- Купувати та продавати боргові зобов’язання Мінфіну, Центробанку та Зовнішекономбанку, випущені до 1 березня 2022 року, дозволено;
- Більше того, до 25 травня 2022 року виплата відсотків і купонів, погашення та отримання дивідендів за цінними паперами Мінфіну росії, ЦБ росії або Фонду Національного Добробуту дозволені. Відповідно дефолт у тому випадку, якщо росія сама свідомо не вирішить піти на цей крок до цієї дати, можливий не раніше 24 червня 2022 року.
До речі, після усіх прийнятих законодавчих актів та рішень виплачувати борги тільки у рублях росія все ж таки відправила платіжне доручення у доларах. Варто зазначити, що більшість наслідків можливого дефолту вже спостерігаються у стані російської економіки, тому в даний час російський уряд стурбований настроями у суспільстві під тиском можливого дефолту.
Валютний ринок
За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, через введення ЦБР низки штучних обмежень, що стали причинами обмеження вільного курсоутворення, курс рубля знизився протягом тижня та досяг 100 RUB/USD. Що безперечно не відповідає реальному курсу.
Чи можливо купити валюту? Так, але отримати її готівкою не вдасться, вона лише може бути зарахованою на депозитний рахунок. Комерційних курс у банках також знизився за останній тиждень з 180-200 RUB/USD до 120-145 RUB/USD.
На чорному готівковому ринку курс рубля котирується у межах 180-200 RUB/USD.
У відповідь на заборону ввезення долару та евро до росії Путін прийняв рішення про продаж газу до ЄС за рублі. Що призводить до того, що європейці повинні продавати російським банкам євро, які росії дуже потрібні, і купляти рублі для розрахунку за газ. Об’єм даних операцій у 2022-23 році оцінюється у 400 млрд евро.
Тому ми маємо добиватися негайного ембарго на усі енергоресурси з росії!
Платіжні системи
Протягом минулого тижня росія змогла досить успішно перейти на платіжну систему «МИР3», що замінила еквайринг Visa/Mastercard.
Завдяки інтеграції з китайською Unionpay росіяни сподіваються використовувати картки «Мир» за межами росії. На даний час не усі банки підтримують дану інтеграцію.
ApplePay зберегла можливість інтеграції з картками «Мир», що дає змогу розраховуватися доларовими картками непідсанкційних банків.
Ринок держоблігацій
За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, інвестори не побачили стрімкого падіння на ринку ОФЗ після відкриття торгів, це сталося через погашення росією зовнішнього боргу 117 млн дол.
Обсяги торгів склали 2,6 млрд руб, дохідність залишалася не більше 14-17%, що на 3-6% нижче прибутковості за депозитами, номінованими у рублях.
Найбільшим попитом користуються середньострокові облігації з погашенням у 2026 році, дохідність за ними становила 15%. Індекс держоблігацій RGBI знизився на відкритті на 9,4% до 98,2 п., що є мінімальним з 2014 року.
Населення та міграція
Експерти спостерігають масову міграцію з росії, яка є найбільшою за останні 20 років, з початку війни росію покинули 1,2 млн осіб, і дане число буде зростати.
Пасажиропотік через Сербію, ОАЕ та Туреччину зріс на 200%, але метою росіян є не дружні росіїї КНР, КНДР та Сирія, а європейські країни Німеччина, Італія, Іспанія та Греція.
Ринок праці
На думку експертів, через санкції та вихід компаній безробіття у росії досягне 10% до кінця 2022 року, роботу втратять більше 7,5 млн росіян.
Хто постраждає найбільше:
- Працівники закордонних компаній, особливо торгових мереж та ресторанів, які заявили про вихід із росії;
- Дальнобійники, моряки, льотчики через майже повну зупинку галузей;
- Співробітники автопрому;
- Представники малого бізнесу, які надають послуги, на яких росіяни почнуть заощаджувати: салони краси, кінотеатри, кондитерські, магазини квітів.
Спостерігається зменшення кількості вакансій на ринку праці. За даними порталу HH.ru, їх кількість скоротилася на 122 195 позицій – до 905 448 одиниць.
Найпомітніша зміна у страхових компаній (на 48% вакансій за місяць менше), автомобільного бізнесу (на 27%), спеціалістів з HR (на 22%) та адміністративного персоналу (мінус 20%).
Експорт сировини
За даними аналітиків Ukraine Economic Outlook, росія знайшла нових покупців на свою нафту та нові канали дистрибуції.
Незважаючи на відмову від продажу російської нафти, що надходить на європейський ринок трубопровідним транспортом (80% поставок), основним її трейдером, компанією Shell, котирування Urals, що впали нижче за 20-25 дол\бар. нижче brent’a, знову повернулися до звичайних спредів.
Після остаточного закриття та банкрутства проекту «Північний потік-2» Росія з початку березня різко наростила прокачування українським, турецьким та білоруським маршрутом.
Статистика з експорту нафти і газу з РФ з початку війни засекречена або сильно запізнюється. Проте європейські експерти оцінюють надходження експортної виручки від вуглеводнів до 0,8-1,0 млрд. доларів на день. Що завжди було основним, а зараз є домінуючим джерелом надходження валюти до країни.
Основні розрахунки ведуться через «Газпромбанк», який не увійшов ні до першого, ні до другого списку санкцій ні ЄС, ні США.
Прогноз на березень-квітень
Основним джерелом підтримки життєздатності російської економіки залишається нафтогазова виручка. Державні санкції майже не зачепили цей грошовий потік, на якому тримається путінська росія, а приватні – були фрагментарні і ефективні.
Санкції Заходу не передбачають економічного вбивства росії чи дефолту. Вони спрямовані на підтримання мінімальної життєздатності і навіть стимулювання сировинного експорту: вуглеводні, кольорові метали (особливо титан, нікель), нафтохімія (особливо дефіцитні через високі ціни на газ добрива), зернові.
Фінансово-банківська система РФ досягла певного стану рівноваги у замороженому стані. Курс рубля не є ринковим. Ринковий «готівковий» удвічі вищий за «офіційний». Фондова біржа та інші можливості залучення інвестицій закриті.
Фактична суть заходів із заборони перерахувань грошей та доступу росіян до депозитів означає конфіскацію вкладів громадян! Ці гроші, на думку експертів, витрачаються і продовжуватимуть витрачатися на війну. У вересні або раніше, коли настане час зізнатися в справжньому стані справ у банківській системі, виявиться, що чверть банківських активів «згоріла» у паперах російських емітентів, а ще чверть – у кредитах населення та підприємств, і які ніколи не повернуться.