Міжнародні партнери України та громадянське суспільство застерігають владу від політичного переслідування Порошенка

Міжнародні партнери України застерігають владу від політичних мотивів у справі проти лідера опозиції, п’ятого Президента Петра Порошенка.

Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні оприлюднило заяву, в якій наголосило на неприпустимості політичного переслідування лідера опозиційної партії.

«Сполучені Штати уважно стежать за справою проти колишнього президента Порошенка. Дуже важливо, щоб процес і результат ґрунтувалися на принципах верховенства права, а не політичних мотивах», – йдеться на сторінці Посольства у твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс у твіттері також застерегла владу від упередженого правосуддя.

«Я уважно стежу за звинуваченнями, висунутими проти Петра Порошенка. Важливо, щоб правоохоронні органи та судова влада розглянули цю справу, як і будь-яку іншу, незалежно, неупереджено та професійно, зебезпечуючи справедливість та повагу до належного процесу», – застерегла Мелінда Сіммонс.

Посольство Канади зробило заяву щодо справи проти Порошенка, в якій застерегло владу України від упередженого та незаконного переслідування лідера опозиції.

«Канада уважно стежить за серйозними звинуваченнями на адресу екс-президента Петра Порошенка. Важливо, щоб будь-яке розслідування відповідало найвищим стандартам прозорості, справедливості, законності та неупередженості», – йдеться у заяві Посольства, оприлюдненій у твіттері.

У Європейському Союзі застерегли владу від порушення принципу верховенства права.

«ЄС спостерігає за ситуацією щодо повідомлення підозри колишньому Президенту Порошенку. Головними складовими верховенства права є належна процедура, незалежність, неупередженість правосуддя,справедливість, прозорість судового процесу. Враховуючи це, ЄС відстeжуватиме розвиток подій», – йдеться у заяві Представництва ЄС в Україні.

Депутати Європейського Парламенту оприлюднили жорстку заяву щодо справи проти Петра Порошенка. У Європарламенті наголосили: українська влада має утримуватися від політичних переслідувань і вибіркового правосуддя, як у часи Януковича.

«Ми наполегливо застерігаємо компетентні органи України утримуватися від можливого політично мотивованого переслідування та уникати навіть натяків щодо повернення до відомих з минулого практик вибіркового правосуддя та політично мотивованих переслідувань у країні, яка прагне європейської інтеграції та, зокрема, перебуває, у процесі впровадження всеосяжної реформи судової системи, яка має призвести до безперечного застосування верховенства права без будь-яких сумнівів щодо політичного впливу», – йдеться у заяві.

«Ми очікуємо, що правоохоронні органи, зокрема Державне бюро розслідувань та Генеральна прокуратура, не стануть знаряддям боротьби з політичними опонентами нинішньої адміністрації шляхом висування звинувачень у «державній зраді» та «фінансуванні тероризму». Ми очікуємо на належний процес і незалежність, неупередженість судової влади, справедливість і прозорість судових процедур», – пишуть євродепутати.

«Будь-які політичні розбіжності повинні вирішуватися шляхом відкритих політичних дебатів і виборів як демократичного інструменту, а не шляхом вибіркового правосуддя. Ми закликаємо українську владу до реалізації європейського вибору України та невпинно залишатися на безкомпромісному шляху судової реформи», йдеться у документі.

Президент України Володимир Зеленський вибрав дуже невдалий час, щоб розпочати переслідування опозиції. Це може розділити країну на тлі загрози повномасштабного нападу з боку Росії – Про це пише американське видання The Washington Post. Видання зазначає, що Зеленський, популярність якого різко впала з того часу, як два роки тому він здобув командну перемогу на президентських виборах в Україні, може розіграти популістську гру.

Віце-Маршалок Сенату Республіки Польща Міхал Камінський застеріг українську владу від переслідувань п’ятого президента Порошенка. Він наголосив: європейські партнери не розуміють, чому у ситуації щоденної загрози російського вторгнення влада України не консолідує суспільство, а займається тиском на опозицію.

«Президент Порошенко – дуже надійний партнер Заходу. Його голос, як ми чули сьогодні в Польші, дуже важливий для захисту України, тому що президента Порошенка як визнаного лідера дуже добре приймають у західних країнах, до нього прислухаються, і його заклики чують на Заході», – говорить Камінський.

«Люди на Заході і люди в Польщі не розуміють, що відбувається в Україні. Майже щодня виникає загроза російської агресії, і в цей же час ми чуємо, що є звинувачення і напади на президента Порошенка та інших лідерів опозицій. Сьогодні Україні потрібна єдність, а не розділення», – наголошує польський політик.

 

Президент Республіки Польща у 2010-2015 роках Броніслав Коморовський вважає, що справа проти Петра Порошенка на тлі загрози російського вторгнення – це зразок політики “розділяй і володарюй”.

“Це стара російська політика, “divide et impera”, “розділяй і володарюй”. Ділити суспільства, нації, бо тоді ними можна керувати. І це проблема, як не дати розділити Європейський Союз, як не дати поділити українське суспільство”, – сказав Коморовський журналістам у Варшаві в кулуарах міжнародної безпекової конференції.

“Наш головний меседж: показати Україні, що вся Польща, вся польська політична еліта, незалежно від політичних орієнтацій, підтримує Україну. Підтримує українську незалежність і однозначно на стороні України під час сьогоднішньої кризи”, – наголосив Коморовський.

Із заявою щодо неприпустимості тиску на опозицію та переслідувань лідера партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка виступила Стратегічна Рада Руху опору капітуляції, яка вважає, що репресії розхитують державу в інтересах Кремля.

«У 2014-2015 роках Україна витримала удар російської агресії, оскільки тоді відбулося об’єднання активного громадянського суспільства, українського політичного класу та всіх гілок влади для відсічі ворогу. В ті роки зокрема було створене українське військо, Україна диверсифікувала джерела надходження енергоносіїв і наблизилася до мети бути незалежною у сфері енергетичної безпеки. Теперішній порядок денний вимагає ще більшої уваги до питання національної єдності перед загрозою масштабної агресії Російської Федерації. Натомість дії політичного керівництва країни продовжують спрямовуватися на створення нових внутрішніх фронтів. Саме із цього погляду слід розглядати політичний тиск на на громадських активістів і волонтерів, на журналістів, на Суспільне мовлення, на україноцентричну політичну опозицію, у т.ч. – на п’ятого Президента України Петра Порошенка. Уже два роки здійснюється розправа над безпідставно звинуваченими Андрієм Антоненком, Юлією Кузьменко, Яною Дугарь, триває політично вмотивоване переслідування Сергія Стерненка. Стратегічна Рада РОК підкреслює, що захист національних інтересів, оборона України від зазіхань путінської Росії не може розглядатися представниками влади лише з огляду на особисті образи чи стурбованістю про свій рейтинг на наступних президентських або парламентських виборах. Ці репресивні дії підвищуючи градус суспільної напруги та дестабілізують суспільну ситуацію, що є вигідним Кремлю.

Звертаємося до Президента Володимира Зеленського із закликом припинити політичні переслідування в країні, позбутися зрадників у найближчому оточенні, перейти до втілення політики національної єдності та піклуватися про зміцнення обороноздатності держави. Бо завтра може бути вже пізно», – йдеться у заяві, яку підписали В’ячеслав Брюховецький, Герой України, почесний Президент Національного університету «Києво-Могилянська академія», учасник Ініціативної групи «Першого грудня»; Володимир Василенко, Надзвичайний і Повноважний Посол, Представник України в Раді ООН з прав людини (2006-2010); Володимир Огризко, Надзвичайний і повноважний посол України, міністр закордонних справ України (2007-2009 рр); Сергій Квіт, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», Міністр освіти і науки України (2014-2016); Роман Безсмертний, Надзвичайний і Повноважний Посол, Віцепрем’єр-міністр України (2005); Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»; Данило Лубківський, Надзвичайний і Повноважний Посланник, Заступник міністра закордонних справ України (2014).

У ПЦУ висловили занепокоєння щодо обвинувачень у державній зраді п’ятого президента України Петра Порошенка. Представники церкви переконані, що політичні суперечки мають залишатися у політичній площині, особливо зважаючи на скупчення військ Росії  біля кордонів України.

“Протягом багатьох років наша Церква разом з іншими Церквами і релігійними організаціями України послідовно підтримували і продовжують підтримувати реформу правосуддя. Одним із ключових елементів цієї реформи є неухильне дотримання принципів незалежності та справедливості правосуддя на всіх етапах його здійснення – від початку слідства і до судового вироку та його виконання. Слідство і судовий розгляд мають відбуватися без жодного політичного тиску чи впливу на них із боку інших гілок та центрів влади, як це визначено Конституцією і законами України”, – йдеться в заяві ПЦУ.

У Православній Церкві України заявили: корупція, “телефонне право”, вибіркове та політично мотивоване правосуддя підривали та продовжують підривати авторитет України, суспільну довіру до правоохоронної і судової систем. Такі прояви зла стали однією з причин Революції Гідності, коли український народ повстав проти системної несправедливості та неправди з боку тих, хто мав стояти на сторожі закону і порядку. Всі ці вади також стають особливо небезпечними в умовах зовнішньої гібридної агресії проти України.

“Враховуючи все це ми поділяємо занепокоєння як у суспільстві, так і серед міжнародних союзників та партнерів України щодо обвинувачення колишнього глави держави у зраді. У час, коли суспільство поділене на політичному ґрунті, а супротивник скупчує біля кордонів війська і демонструє готовність до відкритого наступу, на наше переконання всім, від кого залежить розгляд цього питання, слід бути особливо пильними, неупередженими, пам’ятати про наслідки своїх рішень. Переконані, що політичні суперечки між тими, хто перебуває при владі, та тими, хто знаходиться в опозиції, повинні залишатися у політичній площині, як це притаманне демократичним європейським країнам”, – заявили в ПЦУ.

Львівська обласна рада підтримала звернення ініційоване «Європейською Солідарністю» до Президента України, Верховної Ради України, Генерального прокурора України щодо припинення політичного переслідування опозиції і її лідера Петра Порошенка. До звернення також долучаються місцеві ради по всій Україні.

«Офіс Генерального прокурора спільно із Державним бюро розслідувань проводять активні переслідування опозиції, яка стає найпопулярнішою політичною силою країни, тим самим приховується бездіяльність влади. Звертаємо увагу, що під командуванням п’ятого Президента України Петра Порошенка новостворена українська армія звільнила дві третини окупованого Донбасу, підписано Угоду про асоціацію з Євросоюзом, Томос про автокефалію Української Православної Церкви, отримано безвіз та енергетичну незалежність від Росії.

Перед обличчям загрози російського вторгнення вимагаємо негайно припинити переслідування опозиції, зокрема лідера політичної партії «Європейська Солідарність», п’ятого Президента України Петра Порошенка, стати на захист інтересів української держави шляхом консолідації суспільства.

Закликаємо проукраїнські патріотичні сили об’єднати зусилля заради збереження демократії, свободи слова, збереження зафіксованого в Конституції Євроатлантичного вибору Української держави і відновлення територіальної цілісності України.

Зауважимо, такі ж звернення будуть озвучені депутатами від партії «Європейська Солідарність» у радах усіх рівнів на Львівщині. Ми не дозволимо владі Зеленського знищити опозицію. Сьогодні «Європейська Солідарність» є єдиною проукраїнською опозиційною силою, яка впевнено відстоює сувернітет держави та її проєвропейський шлях розвитку», – йдеться у заяві.

Таке ж звернення скерували й депутати Чернівецької обласної ради.

«У час, коли ворог нарощує свою присутність на кордонах України, подібні кроки не можна розцінювати інакше ніж підігрування російському агресору. Усі 108 депутатів місцевих рад від партії “ЄС” вимагають негайно припинити переслідування опозиції», – зазначив заступник голови облради Михайло Павлюк.

Джерело

Автори