У регіонах погіршилася оцінка бізнес-клімату

Європейська Бізнес Асоціація провела опитування серед представників регіонального бізнесу, як їм працюється на місцевому рівні, та як можна покращити умови роботи

Трохи більше 50% опитаних зазначили, що рівень розвитку бізнес-клімату в їх регіоні задовільний, проте в минулому році таких було більше 70%.

Серед чинників, що стримують розвиток бізнесу, підприємці назвали корупцію, бюрократію, ускладнені взаємини з органами влади, відсутність верховенства права, незадовільний стан інфраструктури.

Серед факторів, які б сприяли розвитку бізнес-клімату в регіоні підприємці називають: зменшення тиску з боку контролюючих органів (хоча минулого року цей фактор не був серед топ-3 перешкод), спрощення дозвільних процедур та порядку надання адміністративних послуг, зменшення тиску з боку контролюючих органів, покращення роботи судів і правоохоронних органів, ефективну боротьбу з тіньовою економікою та зменшення навантаження на Фонд оплати праці.

По суті, все те, з чим обіцяв боротися Володимир Зеленський, коли йшов до влади, а саме корупція і бюрократія, зараз розвивається з більшою силою.

Корупція, бюрократія, незадовільна робота та тиск з боку правоохоронних і контролюючих органів, відсутність верховенства права – все це наслідки неефективної роботи уряду і влади «слуг народу» загалом і, зокрема, відсутності покарання для «своїх».

Бізнес, при чому частіше малий та середній, найбільше потерпає від дій влади, корупції та бюрократії, саме їм доводиться частіше стикатися з представниками контролюючих органів під час здійснення своєї підприємницької діяльності. І замість того, аби малий і середній бізнес став локомотивом розвитку української економіки, він часто перетворюється на «дійну корову», спочатку для перевіряючих та контролюючих органів, а потім і для державного бюджету – у вигляді сплати податків та зборів, які постійно зростають.

Джерело

Уряд планує збільшити штрафи для бізнесу у 15 разів

На тлі акцій протесту ФОПів, представників малого та середнього бізнесу в Україні, влада продовжує політику тиску на бізнес. Зокрема, 17 листопада Кабінет міністрів України схвалив на своєму засіданні законопроект, відповідно до якого український бізнес отримуватиме вищі штрафи за неподання податкової звітності. Замість санкцій у розмірі 85-255 гривень порушники платитимуть від 1 700 до 2 550 гривень за перший такий випадок. За повторне порушення протягом 1 року штраф складатиме від 2 550 до 4 250 гривень.

  • Досі існувала адміністративна відповідальність лише за ті випадки, коли підприємець несвоєчасно подав аудиторські звіти або не зробив цього взагалі. Тепер до аудиторської звітності додали ще й податкову.

  • Підприємці отримуватимуть нові штрафи за несвоєчасне подання або неподання такої звітності: податкова декларація платника єдиного податку (для всіх груп); декларація ФОП (на загальній системі оподаткування) про майновий стан і доходи; податкова декларація з податку на прибуток підприємства; податкова декларація з податку на додану вартість.

  • Штрафи нараховуватимуть як підприємствам, установам, організаціям, так і ФОПам. Також до переліку потраплять самозайняті особи, які можуть наймати до чотирьох працівників і подають декларацію про майновий стан і доходи. Це, зокрема: артисти; художники; архітектори; аудитори; приватні вчителі, лікарі, адвокати тощо. У майбутньому самозайнятих каратимуть штрафом, якщо вони не повідомлятимуть податковій інформацію про розміри зарплат працівників та суму нарахованого їм Єдиного соціального внеску (ЄСВ) у встановленій формі.

Зайве говорити про складне становище представників малого та середнього бізнесу в України, особливо на фоні карантинних обмежень. Постійний мітинг у центрі столиці ФОПів є тому підтвердженням. Що вже казати про плани уряду ввести реєстри розрахункових операцій (касових апаратів) для представників мікро- і малого бізнесу.

Фізичні особи підприємці, як і самозайняті особи – це той прошарок населення, який в складних економічних умовах в країні не навантажують фонди зайнятості та безробіття, а знаходять сили та ідеї для власного бізнесу. Більше того, створюють робочі місця для інших та платять податки. Але влада, замість проведення політики підтримки таких людей, ускладнює процес адміністрування податків та звітності і збільшує штрафи за дрібні помилки.

Джерело