Чи не варто зменшити оберти

Віктор Трегубов

Якось сто років тому я в Мережі наштовхнувся на смішний та поганий вірш якогось ватана, в якому той плакався на злих українців. Весь не пам’ятаю, але завершувався так:

“… а надо сознанье иуд изменить!
Внушить, что мы вместе – единый народ,
И Русская кровь в наших жилах течет!”

Креатив – лайно, автор – ватан, але зафіксуємо поки цю позицію як характерну. На її фоні видно одне наше слабке місце.

З точки зору ватанів, українці – зіпсовані росіяни. Щоб ця теорія виглядала трішки менш абсурдно та трішки краще вкладалася в голови, її модифікували до “більшість українців – нормальні, а от є такі собі галичани, що й не українці насправді, вони українців, які частина нашого народу, заразили єрессю українства. І от галичан треба бити, а українців треба повертати”.

Ця модель сприйняття світу не має нічого спільного з реальністю. Але хто вивчав історію науки, той знає, що й помилкові моделі на певному етапі мають ефективність. Пливеш на захід до Індії, а відкриваєш Америку.
Бо в Україні, на жаль, часто побутує своя помилкова та слабка модель.

Згідно з цією моделлю, будь-який українець, який коливається у своїй ідентичності, вже є зрадником та зомбі. І працювати з ним не треба, а треба стріляти в голову та не давати себе вкусити, бо все одно зрадить.

Ця модель, насправді, ґрунтується на двох токсичних мотивах.

Перший токсичний мотив – підсвідомий комплекс меншовартості. Переконання, що українська ідентичність є слабшою за російську, і якщо людина має ознаки обох або вагається між вибором, або навіть колись у житті мала якісь ознаки російської, – він насправді росіянин, просто прикидається.

Другий токсичний мотив – це просто бажання здаватися кращим і знецінити співвітчизника, щоб на його фоні здаватися більш патріотом. Коли диванний патріот із комсомолом в анамнезі звинувачує ветерана в тому, що он у нього там серед віршів українською мовою є й російськомовний, – це саме воно. А якщо й україномовний, то був російськомовним, а якщо й не був, то не ходить на смолоскипні марші та не голосує за націоналістів, – коротше, завжди можна знайти, до чого зачепитися.

Чому я кажу, що така модель слабша?

Бо вона слабша суто математично. Ватники намагаються поширити свій вплив на тих, що коливаються, знайти до них підхід. Вони їм доводять, що вони – росіяни. Українські ура-патріоти… теж їм доводять, що вони – росіяни. Єдиним логічним результатом буде те, що вони з невизначених стануть росіянами. Кому від цього стане краще? Правильно.

Наука математика та наука логіка нам підказують, що результат буде не дуже. Вони нам підказують, що окрім батога потрібний ще й пряник, що окрім шельмування “недостатніх патріотів” та хорового плювання в цього філіна потрібне їх активне залучення до національного будівництва та пошук шляхів виховання в них патріотів справжніх.

Але, на жаль, наука психологія нам підказує, що висновку науки логіки буде замало, щоб ура-патріоти зменшили оберти.

Усі відео