Зеленський перетворює органи державних монополій на синекуру для некомпетентних, але вірних призначенців

Останні призначення на посади в «Нафтогаз Україна» добре демонструють кадрову політику періоду Зеленського – призначати не компетентних, а вірних.

31 травня розпорядженням Кабміну заступника керівника Офісу президента України Юлію Свириденко було обрано до наглядової ради НАК “Нафтогаз України”.

Свириденко обрано до ради як представника держави. Вона не має жодного досвіду роботи в енергетичному секторі, заступником міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України вона працювала лише після приходу до влади Зеленського з вересня 2019 року. Відчуйте різницю: при Порошенку в наглядову раду НАК “Нафтогаз України» призначались фігури формату Амоса Хохштайна, при Зеленському – Юлії Свириденко.

31 травня 2021 стало відомо про призначення радником голови правління Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» Світлани Заліщук. Вона не має жодного стосунку до енергетичної сфери, не має відповідної освіти, ніколи не працювала в нафтогазовому комплексі, але зараз вона «координуватиме взаємодію Групи «Нафтогаз» із міжнародними партнерами, зокрема, посадовими особами країн G7, та виконуватиме представницьку функцію високого рівня; одним із її пріоритетів буде протидія «Північному потоку-2».

Ії попередницею була українська фахова дипломат Олена Зеркаль, співавторка низки зовнішньополітичних перемог України. Їй на зміну прийшла С. Заліщук з абсолютною некомпетентністю у сфері виконання посадових обов’язків.

Її колега Сергій Лещенко з приходом Зеленського до влади також отримав своє місце під сонцем – входить до наглядової ради «Укрзалізниці». Правда, до питань «Укрзалізниці» Лещенко демонструє повну байдужість, але кожного дня сумлінно обливає брудом опонентів Зеленського.

Наслідки такої кадрової політики дуже відчутні для державних монополій.

У 2020 році НАК “Нафтогаз” отримав 19 мільярдів гривень збитку. При Порошенку ситуація була іншою. У зв’язку з виграними судами і загальним оздоровленням кампанії чистий прибуток ПАТ “НАК «Нафтогаз України” у 2017 році складав 39,4 млрд.грн. і дуже сильно вплинув на загальний показник прибутку держпідприємств. Але у 2018 році «Нафтогаз Україна» і без судів був прибутковий – 11,6 млрд.грн. У 2019 році чистий прибуток «Нафтогазу» виріс до 63,3 млрд. грн. (така велика сума пов’язана з перерахуванням 55,7 млрд.грн. у зв’язку з виграними судами).

Державна ядерна компанія “Енергоатом” повідомила про чистий збиток у 4,8 млрд.грн. у 2020 році. При цьому фінплан на 2020 рік передбачав прибуток у 1,6 млрд грн. Для порівняння: у 2019 році компанія отримала прибуток у розмірі 3,8 млрд грн, а у 2018 році – прибуток у розмірі 4,6 млрд грн.

Укрзалізниця – одна з найпроблемніших державних монополій. Але з 2016 року її при Порошенку пробували робити прибутковою і небезуспішно. Якщо у 2016 році її збиток складав (-7,3 млрд.), у 2017 році Укрзалізниця вже показала прибуток в 114,5 млн.грн., у 2018 році – 203,8 млн.грн., у першому кварталі 2019 року – прибуток склав 1,065 млрд.грн., загалом у 2019 році – 3 млрд.грн. А потім прийшли темні часи Зеленського. У 2020 році чистий збиток Укрзалізниці склав 12 млрд.грн.

Автор