«Резонансні рішення РНБО ОПУ супроводжує брудною кампанією проти нашої політичної сили» – Петро Порошенко (відео)

Петро Порошенко

«Європейська Солідарність» вимагає винести питання боротьби з пандемією, і зокрема вакцинації від ковіду, на розгляд позачергового засідання РНБО. Це — ключове питання, від якого залежить безпека мільйонів українців, при чому як медична, так і економічна.

Законтрактованих обсягів вакцини не вистачить, щоб забезпечити колективний імунітет і розірвати ланцюг захворювання. Для цього треба прищепити 60-70% людей. Більшість європейських країн вийде на цей показник десь у середині поточного року. У нас же при теперішніх темпах це розтягнеться на довгі роки. Наша влада примудрилася розпочати щеплення ледве чи не останньою в Європі та пізніше багатьох азійських та африканських країн.

Це — персональна відповідальність Зеленського. Ще влітку минулого року він проґавив можливість приєднатися до ініціативи Євросоюзу зі збору коштів на розробку вакцини, про яку його попереджало МЗС. Замість того, щоб зробити цілком посильний внесок і гарантувати Україні місце на початку чи у середині черги, а не у хвості, він направив антиковідні гроші на так зване «Велике крадівництво».

Так само ми вимагаємо створення парламентської Тимчасової слідчої комісії з розслідування зриву спецоперації з затримки вагнерівців. Президент повинен дати вказівку «Слугам» негайно подати кандидатури до цієї комісії. Щоби не виникала підозра, що він покриває когось із свого близького оточення, або, не дай, Боже, і самого себе. А я готовий давати свідчення цій комісії.

Днями, як повідомили ЗМІ, колишнього керівника Головного управління розвідки Василя Бурбу позбавили охорони. Може, учасники злочину мріють, щоб хтось знищив їм головного свідка державної зради? Я добре знаю послужний список цього офіцера, що він зробив для України та чим накапостив її ворогам. Вимагаю від Зеленського повернути охорону Бурбі як від особи, найбільш зацікавленій у безпеці цього розвідника.

Так само вимагаємо від Президента та «Слуг» ухвалити ініційовані нами законопроекти про кримінальну відповідальність за колабораціонізм та системну протидію російській пропаганді. Ухвалення наших законів дозволить не в режимі кавалерійських атак, а системно протидіяти п’ятій колоні. І до речі, там передбачені юридичні підстави для заборони діяльності проросійських партій, у першу чергу ОПЗЖ. Подібно тому, як наша команда 2015 року стерла Компартію з політичної карти України.

Наша команда як державницька опозиція підтримала ухвалу РНБО про застосування санкцій. «Європейська Солідарність» вимагає згідно закону негайних процесуальних дій щодо осіб, які здійснювали терористичну діяльність. Раз є факти й докази, мають бути пред’явлені звинувачення і підозри.

І останнє. Найсвіжіші новини зі Сходу свідчать про те, що РНБО має знайти адекватну відповідь і на стрімке погіршення ситуації на Донбасі, де терористи видали офіційний наказ на ведення «попереджувального вогню» проти українців.

* * *

Резонансні рішення РНБО Офіс Президента супроводжує брудною кампанією проти нашої політичної сили. Складається враження, що Зеленському Медведчук був потрібен для інформаційної атаки не стільки на ОПЗЖ та Росію, скільки на «Європейську Солідарність» та на мене особисто. Псевдосенсацію вони намагаються роздути із загальновідомих фактів. Фактів, про які я неодноразово розповідав в інтерв’ю та на пресконференціях.

Влітку чотирнадцятого року, коли припинили роботу посольства, у рамках нормандського формату на роль комунікатора між Києвом та Москвою визначили Медведчука. Чому я на це свідомо погодився, розуміючи власні політико-репутаційні ризики? Правда ж, не так важко було передбачити, що у майбутньому мені спробують виставити за це рахунок? Та тому, що тисячі людей перебували у російському полоні як заручники Кремля. Щоб їх звільнити я готовий був мати справу хоч з чортом лисим.

«Мати справу» — означає виходити із зони власного комфорту. Зустрічатися. Розмовляти по телефону, будь то Медведчук чи Гризлов, Сурков чи Путін. І не завжди, згідно лисячим правилам дипломатії, говорити їм те, що ти про них насправді думаєш. Бо якщо ти щиро хочеш звільнити людей, бесіду точно не починатимеш з того, щоб послати співрозмовника на три літери. Чого тоді дзвонив? Хай там як, вдалося провести кілька масштабних обмінів, внаслідок яких сотні, а в цілому тисячі українців повернулися додому.

При цьому ми жодного разу не порушили принципу «самих цінних для Росії злочинців не видавати». Це вже після нас видали Путіну Цемаха, учасника і свідка причетності Путіна до збиття малайзійського боїнгу. Це вже після нас на вимогу Путіна Зеленський звільнив прямо з лави підсудних «беркутів», що розстрілювали Майдан. Зате звільнити Ріффмастера і Стерненка не може. Та й Медведчук у велику політику повернувся у липні 2019 року під час парламентських виборів. Вже за Зеленського, вже після мого президентства, відчув, що ніхто більше тому не заважає. А наша комунікація з Медведчуком припинилася на початку вісімнадцятого, коли стало ясно, що його кум до президентських виборів нікого звільняти вже не стане.

Озираючись нині в чотирнадцятий рік, розумію, що з рішення, яке я тоді вимушено прийняв по Медведчуку, ми витиснули по максимуму. Ми звільнили людей. Не перший раз мені за те рішення намагаються виставити рахунок, і хай. Головне, тисячі людей повернулися додому. Їхні життя важливіші, ніж мої білі рукавички.

У мене не було двох років, щоби зазирати Путіну в очі та десь аж не екваторі президентства наважитися на перший державницький крок. Чотирнадцятий рік — то рік суцільних викликів, від ситуації на фронті до віялових відключень в енергетиці. Кожен з вас це добре пам’ятає. Нам знадобилося трохи кмітливості, трохи часу і трохи хитрості. І нам вдалося переграти Путіна, у тому числі і використовуючи комунікації через Медведчука.

Автори