Deutsche Welle проаналізувало десятиріччя українського дорожнього будівництва

Володимир Омелян

Пам’ятаєте «Велике Будівництво»? Те, яке Зеленський вирішив зробити прикладом свого правління, встановити рекорди і бодай в одній сфері продемонструвати досягнення?

Заради цієї мети забули про пандемію, 35 млрд грн з коронавірусного фонду закатали в асфальт. А мали витратити на медицину, обладнати лікарні, виплатити достойну зарплату медикам, закупити вакцину, щоб ми зараз з заздрістю не споглядали на сусідів, які давно вакцинуються, а «чемпіони» – досі ні.

DW Deutsche Welle випустило гарний матеріал щодо дорожнього будівництва в Україні. Взяли великий період часу 2010-20 рр. і порівняли.

Найцікавіше – 2020 рік. Дані з офіційного листа Укравтодору.
Виявляється, за весь минулий рік грандіозного «будівництва» Зеленського бюджетом у 120 млрд грн на об’єктах будівництва, реконструкції, капітального і поточного середнього ремонтів завершено в верхньому шарі лише 3 357,6 км автошляхів!
Ще раз: 3 357 км!!! Не 6 500, не 4 200, не 4 000, не 3 900, а 3 357 км!
Вартістю 120 млрд грн!
Коли за весь період 2016-19 рр. платники податків витратили на дороги 115 млрд грн і отримали 9 250 км якісних доріг.

Ще один маленький нюанс: завершено у верхньому шарі – це не здані в експлуатацію автошляхи, а всього лише два шари асфальту, в кращому випадку з посиленою основою, але на яких ще треба робити узбіччя, аби машини не злітали з траси, встановлювати відбійники, знаки, розмітку, освітлення.
Ще купа роботи, часу і – додаткових грошей!

Саме тому Зеленський у новорічному зверненні говорив про «оновлені» дороги. Бо він вже розуміє, що понад 70% з Великого будівництва – це поточний середній ремонт, а нових доріг на всю країну – менше 100 км. І поточний середній ремонт у 2020 коштував удвічі дорожче за 2019. І про це Зеленський теж вже знає. Тобто Зеленським збудовано утричі менше і удвічі дорожче, аніж за Порошенка.

А на 2021 рік вже грошей на дороги удвічі менше від обіцяного…

Подивіться розслідування DW – воно не є компліментарним до жодної влади, але це одна з небагатьох фахових справ розібратися: а що у нас коїться насправді?

Зеленський, мабуть, уявляє власну зустріч з Байденом як розмову двох приятелів, під час якої справжній світовий лідер (Зеленський) пояснюватиме новообраному Президенту США (недосвідченому новачку в розумінні вже бувалого Зеленського), як заробити свій перший мільярд саме на дорогах.

Єдина проблема: Байден вже чітко пояснив, що не планує провідувати Трампа у в’язниці. А Зеленського – й поготів!

Автор