Що не сказав Зеленський на Генасамблеї ООН

Тарас Чорновіл

Пригадуєте старий і неполіткоректний анекдот про супружню пару чукчів і геолога? Ну, той, де: “А чево пріхаділ? Можєт, сказать чєво хотєл?..” Це, властиво, все, що можна сказати про запис виступу Зеленського для трансляції на Генасамблеї ООН. Цікаво, що напередодні нам на всіх каналах транслювали уривок з виступу, який мав би показати Зеленського майже крутим чуваком. Він там навіть натяки якісь робив на особливі загрози від імперської політики Рашистану. В уривках усе було сконцентровано і зберігалися сподівання, що за його рамками опинилися ще кілька необхідних фраз, які остаточно вкажуть: хто ж той мерзотник, що розв’язав війну в Європі й прагне до нового поділу світу.

Не сталося…

У ширшому тексті й без прямих звинувачень проти РФ усе це вийшло дряблим і непереконливим. При оповіді про члена Радбезу, який порушує засадничі принципи ООН, слово “Росія” так і не прозвучало. Натякати й сподіватися, що хто треба й сам догадається, річ у великій дипломатії вкрай ущербна. Наші проблеми можуть стати проблемами світу, лише коли цей світ чітко спрямовувати до відповідних висновків, озвучувати прямі звинувачення та давити на мораль і міжнародні зобов’язання. А так, порожні слова трошки сколихнули повітря й розтанули. Просто згадайте, якими жорсткими фразами таврував РФію в ООН Петро Порошенко. А про якихось “нехороших членів РБ ООН” і друзі Путіна регулярно говорять, тільки мають на увазі переважно США. Те саме було й про “війну в центрі Європи”. А важко прямо заявити, що цю злочинну війну та ще й з грубим порушенням усіх конвенцій проти України веде РФія? Добре, що хоч про якусь “ту сторону” не почав розказувати…

У цьому виступі Зеленський ще багато чого не сказав. Оминув найефективніший механізм примусу агресора до миру – місію голубих касок ООН. Порошенкові вдалося вже на три чверті дотиснути цю справу – навіть Пуйло погоджувався, лише торгувався щодо їх розташування й повноважень. Згадка про миротворців вивітрилася після відходу від влади Порошенка. Те, що зараз про них раптово згадав агент навіть не Росії, а глибокого совка, Фокін, викликає більше тривог, ніж сподівань. Очікувалося, що після такого пробного каменя Зеленський щось конкретизує про таку місію. Не діждалися взагалі.

Єдина позиція, в якій Зеленський спробував показати “крутизну” й навіть про Росію згадав у негативному контексті, – це була тема Криму. Хоч то добре на фоні попередніх зрадницьких домовленостей і спроб розміну. Після недавніх арештів та нових страшних вироків кримським татарам це було дуже важливо. От тільки далі мала йти хоч якась програма тиску на окупанта й механізми, щоб зробити ціну за загарбання Криму та порушення там прав людини непосильною для ворога. Натомість прозвучала дуже розмита ідея створення якоїсь платформи по Криму. Ще дивно, що він не запросив туди Путіна з його “вєжлівимі людьмі”… Насправді ж, таку платформу не лише було задекларовано, але й фактично створено Порошенком. Якби Зеленський зумів її формалізувати, це було б хоч якоюсь світлою плямкою на його ганебній діяльності. Але й тут не вистачило мужності сказати прямо, як це робив його попередник, що ця “Кримська група” – це не переговорний майданчик (бо ж кого з ким?), а спілка держав для чинення максимального тиску на РФ і посилення санкційної політики. Звісно, про це сказано не було. Думаю, що Зеленський ні про що подібне й не задумувався.

Були, звісно у виступі й нейтральні та позитивні тези, щодо програми дій для закінчення війни на Донбасі в уже не примітивній формі: “Надо просто пєрєстать стрєлять”, а трошки конкретизованіші. От тільки все це ще пару років назад з трибуни ООН уже озвучив Порошенко й реально добивався виконань такої програми. Та й доки ти не назвеш війну війною, миру тобі не бачити. А Зеленський говорив про ці мирні ініціативи в тональності, в якій важко було вгадати ім’я агресора й ворога, через якого тривають бойові дії. Добре, що хоч не добавив тезу про “внутрішній конфлікт”, бо від загального контексту до цього було не аж так далеко.

Ну а про створення в Україні міжнародного центру боротьби проти дезінформації та фейків і інформаційних атак, то це вже навіть не смішно. Хіба можу порадити структуру, на базі якої він міг би цей центр розмістити. Це редакція телеканалу, завдяки потоку брехні на якому його зробили президентом. Іноді навіть думаю, що добре, що ніхто в світі цього виступу не слухав і не аналізував.

А загалом, у сухому залишку: ніби й на пряму зраду не набалакав, і щось хорошого тужився сказати. Точніше, його спічрайтери навіть намірялися щось важливе написати. Але потім злякалися, чи зайшов Єрмак і налякав, щоб більше таких намірів не виникало… Ну от так – “просто погулять вишєл…”

 

Скрин із відео Офісу президента

Автори

Усі відео