Халява скінчилася

Дмитро Вовнянко

Вчорашня дискусія про доречність чи недоречність економічних зв’язків з підприємствами на окупованих теренах найбільше вразила мене цікавим оборотом. Ледь не кожен другий коментатор ремствував на схему Роттердам+ і заявляв, що схема та була впроваджена, набито, аби компенсувати вітчизняне вугілля імпортним і, нібито, саме через це впровадили високі тарифи на ЖКГ.

Люмпенсько-популістський висновок – очевидний. Якщо держава вугілля продовжує брати з шахт на окупованих теренах, значить Роттердам+ непотрібний і тарифи на ЖКГ мусять бути зменшені.

Я не маю питань до численних коментаторів з незрозумілим малюнком на авці, десятком френдів у списках та непоборною пролетарською ненавистю в коментах – з ними мені все зрозуміло, воно – працює. Пост мій призначений тим коментаторам, які все ж таки думають інколи власними мозками, а тому здатні інколи сприймати інформацію.

Мушу зробити для вас грандіозне відкриття. Збільшення тарифів впроваджене НЕ для того, аби компенсувати вітчизняне вугілля імпортним. Воно була впроваджена, аби вітчизняні шахти та електрогенеруючі компанії стали ПРИБУТКОВИМИ. Бо від здобуття Україною Незалежності і по сьогодні, вітчизняні шахти прибутковими не були, вони були ДОТАЦІЙНИМИ.

Так, шановні, ми з вами – невиправні халявщики. На відміну від усієї розвинутої Європи ми ніколи не сплачували за ЖКГ навіть її собівартості. І зараз не сплачуємо. Завжди, від совка починаючи, частину вартості тепла та електроенергії за нас сплачувала держава і це лягало тягарем на бюджет.

До чого це призвело? До занепаду електрогенеруючої галузі. До зношення енергетичної інфраструктури. Розумієте, те що є прибутковим і самоокупним на амортизацію основних капіталів витрачає набагато більше ніж дотаційне. Плюс – дотаційні галузі в нас регулярно фінансуються за остаточним принципом. Тобто грошей на амортизацію в них просто нема. Плюс, де дотації – там корупція і бандитизм, доведено економікою всіх країн СНД без винятку. І допоки ця галузь лишатиметься дотаційною – так буде завжди. Якщо Парасюки та Віти Заверухи обіцяють вам, що наведуть лад залізною рукою – я швидше повірю в те, що вони самі за нагоди сядуть на потоки, охренівши від можливостей. Гроші роблять з людьми жахливі речі, а великі гроші з людьми бідними – взагалі речі потворні. Тільки вам при цьому пельки заткнуть так, що не пискнете, вони уже це обіцяють не криючись.

«Не дай Бог з Івана – пана» – наші предки не дурні були, коли це сказали.

Плюс, Україна – боржник, ми не можемо от просто так взяти і виплатити все усім, ми мусимо постійно щось виплачувати, а на щось позичати. Так от уявіть як нашим можновладцям розмовляти про нові позики з представниками Заходу, за умов, що вони платять у себе вдома за ЖКГ повну ціну, а ви – сидите на дотаціях? А?

Чому до європейських цін на ЖКГ вам не дають європейських зарплатень? Вибачте, а хто вам взагалі повинен давати зарплатні, вищі за ваші нинішні?

Що ви виробляєте за європейські зарплатні? Машини рівня BMW? Скло рівня чеського? Верстати ЧПУ рівня голландських? Може ви виграєте тендери у італійців та іспанців бодай на внутрішньому українському ринку? Ви всерйоз гадаєте, що європейські з/п вам мають платити за те, що ви заявляючись на роботу протягом дня переповзаєте з місця на місце ніби уві сні мочалку жуєте, та ще майстерно виносите мозок керівникові, мовляв, вам платять за те, що ви лише на роботу приходите? Надивився я на вас таких на заводі…

Якщо ж так, ви все це виробляєте і виграєте, то: або – ви не маєте проблем з оплатою ЖКГ, або – ви жлоб який постійно плачеться «аби не поробили», або – лох, який дозволяє комусь багатіти своїм горбом. Така моя вам правда, у кольорах і барвах. Що робити вам, коли платять мало – не скажу. Самі думайте – дорослі дяді й тьоті. Коли таке питання постало переді мною, я звільнився з заводу і попхався працювати у бізнес, програвав, падав, піднімався – і тепер не нию. Зміг я – зможете ви. Вся Європа пройшла через це.

Розумієте, халява скінчилася. Все. Край. Протягом 25 років дитячих хвороб молодої демократії і завдяки свідомим діям ворогів, держава доведена до ручки, а диктатури більшість громадян у нас хоче лише тоді, коли вона не торкається його особисто. Тобто – не хоче ніхто. Тому вибору – нема. Тарифи ЖКГ обов’язково піднімуть, питання лише в тому, хто це зробить.

Хочете не платити високих тарифів і не мерзнути зимою? Такий спосіб є – злитися Москві. Задерти лапки і приповзти на пузі, отак само як описує вата в своїх опусах. Поплакатися: «Прастітє братікі, бандьори абдурілі!» Кортить?

Є й інший спосіб. Запустити гру у популізм і довести країну до банкрутства. Аби потім всю її скупили по дешевці. Здогадаєтеся з трьох разів, хто скупить нас у першу чергу?…

Там ви про українізацію побалакаєте, як же!..

Але і злиття Москві проблеми не вирішить. Так, пару років Москва може вас і потримає на шиї, а потім візьме батіг і заявить все те саме, що заявляв московський боярин литовській панночці, що побралася з ним, купившись на «сабаля і камєн’я». Москва давно підвищує тарифи на ЖКГ для власних громадян і теж має намір довести їх до європейських. В Криму платня за комуналку УЖЕ вища за українську. І це – не межа.

Дива не буде. Дива роблять лише люди – важкою і наполегливою працею.

Тарифи підніме або українська влада, або окупаційна – третього не дано. Ваша щира віра, мовляв «піде влада – зменшаться тарифи» абсолютно аналогічна щирій вірі багатьох ваших предків мовляв «приїдуть соціалісти/більшовики – дадуть усім землю на шару». Коли в Голодомор конали від голоду діти і коли в підвалі НКВД реготав у рило відгодований опер – назад вертати було пізно.

Кортить вдруге?