Поточні тенденції в економіці. Травень 2020 року

Джон Доу Джонс
Джон Доу Джонс
Діяльність підприємств
Сільгоспвиробництво

Згідно опитувань, підприємства галузі очікують уповільнення темпів зменшення обсягів виробництва продукції.

За даними сільгосппідприємств, у січні-березні 2020 року збільшився обсяг виробництва порівняно з аналогічним періодом 2019 року – у 9%. Кількість підприємств, що збільшили обсяги виробництва, зменшилась на 4%.

32% підприємств заявили про зменшення обсягів виробництва порівняно з минулим роком.Настрої сільгоспвиробників щодо майбутніх обсягів виробництва оптимістичніші, ніж у попередньому кварталі цього року, але песимістичніші порівняно з минулим роком.

Впевнені у збільшенні виробництва своєї продукції – 18% (на 5% менше порівняно з попереднім роком)

Вважають, що рівень виробництва не зміниться – 56% (на 1% менше, ніж у 2019-му)

Песимістично налаштовані щодо обсягів виробництва – 26% (на 6% більше, ніж у 2019 році)

Лише 29% налаштовані на збільшення кількості працівників на підприємствах (на 8% менше порівняно з попереднім роком)

Через несприятливі погодні умови цього року прогнозують значне зменшення урожаю озимих. За даними Мінекономіки, цьогорік постраждало 385,79 тис. га посівів озимих, ярих та технічних культур. Найбільше постраждали посіви озимої пшениці на площі 151,69 тис. га, озимого ріпаку – 125,15 тис. га, озимого ячменю – 101,87 тис. га.

Промисловість

Починаючи з першого кварталу цього року, серед керівників промислових підприємств переважають негативні очікування.

Про зменшення виробництва у за січень-березень 2020 року повідомили 46% підприємств.

Оцінка поточного обсягу замовлень на виробництво продукції (попиту) в промисловості становить мінус 49%, у переробній промисловості – мінус 51%.

Впевненні у збільшенні виробництва у ІІ кварталі 2020 року – 20% (на 16% менше порівняно з попереднім роком).

Вважають, що рівень виробництва залишиться незмінним – 39% (на 9% менше, ніж у 2019-му)

Песимістично налаштовані щодо обсягів – 40% (на 24% більше, ніж у 2019 році).

Найбільш негативні очікування у ІІ кварталі – в переробній промисловості, зменшення виробництва планують майже 50% підприємств (на 13% більше, ніж в аналогічному періоді 2019 року).

Очікування щодо обсягу виробництва продукції у квітні-червні 2020 р. у промисловості становлять мінус 29%, у переробній промисловості – мінус 33%.

Лише 5% підприємств планують збільшення кількості працівників (на 7% менше, ніж минулого року). Скорочення планують 24% підприємств.

Спостерігається також погіршення експорту в цій галузі — оцінка поточного обсягу іноземних замовлень на виробництво продукції (експортного попиту) в промисловості становить мінус 30%, у переробній промисловості – мінус 36%.

У січні-квітні 2020 року зменшилось виробництво у автомобільній галузі – на 24% порівняно з аналогічним періодом 2019 року.

Будівельна галузь

Серед опитаних підприємств будівельної галузі вважають, що обсяг замовлень у будівництві недостатній – 61% (на 21% більше, ніж минулого року).

Стільки ж відзначають зменшення виконання робіт у січні-березні 2020 року.

Загалом поточний обсяг замовлень становить мінус 61%.

Зменшили кількість працівників у 2020 році – 35% підприємств (на 24% більше, ніж торік)

Вважають можливим збільшення кількості працівників на підприємствах – 9% (на 20% менше порівняно з 2019 роком).

Роздрібна торгівля

У ІІ кварталі 2020 року індикатор ділової впевненості в галузі знизився порівняно з І кварталом 2020 року на 23,4% і становить мінус 19,7%. Це найнижчий показник за останні 5 років. У 2019 році до IV кварталу індикатор ділової впевненості був найстабільніший.

У підприємств переважають негативні настрої щодо роботи у другому кварталі.

Вважають, що обсяги замовлень товарів у постачальників збільшаться – 15% підприємств.

Зменшення таких замовлень відзначають 55%.

Зауважимо, що минулого року очікували збільшення обсягів 35%, а зменшення – 19%.

Щодо обсягів продажу на другий квартал 2020 року, 59% вважають що у підприємств позитивних настроїв також немає, що на 38% більше, ніж у 2019 році.

Налаштовані на зменшення кількості працівників – 20% опитаних (на 11% більше порівняно з 2019 роком).

Цей показник також найнижчий за останні 5 років.

Сфера послуг

У ІІ кварталі 2020 року індикатор ділової впевненості у сфері послуг знизився порівняно з І кварталом на 42,5% і становить мінус 43,5% та 43,2% порівняно з аналогічним періодом 2019 року.

Не задоволені ситуацією на ринку в січні-березні 2020 року більше половини підприємств – 51% (на 32% більше порівняно з аналогічним періодом 2019 року) Половина підприємств галузі відзначили зменшення попиту на свої послуги.

Вважають, що ситуація на ринку у другому кварталі 2020 року погіршиться – 51%. Планують скорочення працівників – 26%.

Загалом у дослідженні брали участь понад 5000 підприємств різних галузей. Велика частина з них вказали на погіршення ситуації у виробництві та наданні відповідних послуг, а також висловили наміри скоротити працівників (навіть сезонні підприємства, у яких другий та третій квартал є піковими у виробництві).

Такі настрої вказують на відсутність довіри до діючої влади щодо впровадження заходів із допомоги бізнесу у подоланні економічної кризи, а також на неефективність заходів, вже впроваджених урядом.

Такий стан справ викликає сумнів щодо достатності діалогу між урядом та українськими підприємствами.

Особливо уразливими є промислова галузь і галузь будівництва.

Ринок праці

За даними Кабміну, у 2019 році рівень безробіття серед робочої сили у віці 15-70 років склав 8,2% (1,5 млн осіб), а у 2020 році прогнозується зростання до 9,4% (1,7 млн осіб).

Водночас, за підрахунками різних експертів, кількість безробітних уже у квітні перевищувала 2 млн осіб, а реальну кількість вирахувати неможливо.

Кабмін звітує про створення робочих місць. Зокрема, 13 травня міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Ігор Петрашко представив програму «500 тисяч робочих місць».

Аналізуючи ці вакансії, можна стверджувати, що реальної роботи щодо створення нових робочих місць уряд не проводив. Понад те, Кабмін маніпулює даними, виходячи навіть із назв вакансій.

Так, наприклад повернення робочих місць у ММП – це аж ніяк не створення робочих місць, а відновлення тимчасово призупинених до завершення карантину.

Викликає сумніви заповнення вакансій ДСНС – для цієї роботи потрібна відповідна фахова підготовка.

Створення нових робочих місць у підприємствах відповідних галузей також викликає запитання, враховуючу статистику настроїв підприємств на другий квартал щодо скорочення кількості працівників.

Гучні гасла про створення істотної кількості нових робочих місць – це окозамилювання, позаяк стан справ не дає можливості реально створити робочі місця.

Переважну кількість робочих місць – близько 400 тисяч – уряд планує створювати через державні дотації та підтримку. Ще 40 тис. робочих місць планують створити через державні та комунальні підприємства. Такі робочі місця створюються за рахунок державної допомоги і дотацій на зазвичай низькооплачуваних підприємствах комунальної власності. Поява півмільйона робочих місць у комунальній, соціальній, бюджетній сферах потребуватиме великих витрат з держбюджету.

Виконання Держбюджету за доходами
Щодо надходжень до держбюджету у травні (станом на 14 травня 2020 року)

Розмір надходжень до Держбюджету менший, ніж в аналогічний період 2019 року. За 14 днів травня до бюджету надійшло 19,3 млрд грн (на 1,3 млрд менше, ніж в аналогічний період минулого року).

Водночас спостерігається позитивна тенденція щодо збільшення надходжень. Так, за 7 днів різниця у надходженнях скоротилась більш ніж на 1 млрд грн, що сталося через збільшення надходжень від податкової служби.

Водночас виконання плану на травень 2020 року під загрозою через низькі темпи надходжень по фіскальних органах загалом (план виконано на 35,7%).

Загалом у травні план виконано на 25,8%, до повного виконання залишилось забезпечити надходження в розмірі 55,5 млрд грн.

Щодо виконання плану за січень-травень 2020 року

За січень-травень отримано надходжень на 8,9 млрд грн менше, ніж за аналогічний період у 2019 році.

Загалом план виконано на 77,5%, недоотримано 97 млрд грн. За аналогічний період минулого року план було виконано майже на 97,4%.

Поділитися:
Share

Усі відео
  • Усі категорії