Рік преЗЕдентства. Місцеве самоврядування

Джон Доу Джонс

Дії команди Зеленського суперечать декларованій у виступах представників влади підтримці процесів децентралізації і розвитку місцевого самоврядування. Реальний стан свідчить про те, що справжні децентралізація та незалежність місцевого самоврядування владі Зеленського непотрібні.

Удари по фінансовій незалежності місцевих громад

За 2015-2019 роки доходи місцевих бюджетів зросли майже в 4 рази.

Джерело: https://decentralization.gov.ua/

У серпні 2019 року Офіс президента (не маючи на це повноважень) заблокував фінансування місцевим бюджетам у розмірі 7,6 млрд грн з Державного фонду регіонального розвитку і 2,5 млрд грн на програму соціально-економічного розвитку.

4 грудня 2019 року Кабмін змінив розподіл між місцевими бюджетами субвенції на соціально-економічний розвиток окремих територій і зменшив її загальний обсяг на 1,7 млрд грн, внаслідок чого не було відремонтовано і побудовано десятки об’єктів.

28 жовтня 2019 року президент Зеленський на засіданні фракції «Слуга народу» запропонував перенаправити частину «нерозподілених» бюджетних субвенцій на відновлення «соціально-економічного та інфраструктурного потенціалу Донбасу».

Уповільнення темпів об’єднання громад

У 2015 році було об’єднано 159 територіальних громад, у 2016 об’єднаних громад було вже 366, у 2017 – 665, у 2018 – 806.

Джерело: https://decentralization.gov.ua/

За час влади Зеленського перші вибори до ОТГ були проведені лише у 92 ОТГ. Станом на лютий 2020 року ОТГ нараховується 1045, ще треба створити 1400 ОТГ (на сьогодні ще 6,4 тисяч громад не об’єдналися).

Джерело: https://decentralization.gov.ua/

В уряду декларували, що у 2020 році буде завершено процес децентралізації, і 100% людей житимуть у спроможних громадах. Фактично ж, з огляду на кількість ще не об’єднаних громад, це означає, що влада має намір проводити децентралізацію без урахування думки людей.

Грабунок місцевого самоврядування під час епідемії

Через зміни у податковому законодавстві та заходи з обмеження діяльності суб’єктів господарювання місцеві бюджети втратять щонайменше 15,6 млрд грн.

Втрати одного лише бюджету Києва в умовах епідемії коронавірусу становитимуть близько 1,6 млрд грн.

Місцеву владу, яка несе найбільший тягар у боротьбі з коронавірусом, позбавляють значної частини доходів місцевих бюджетів. У громад не буде коштів на зарплати медикам, вчителям, соцпрацівникам, вихователям, працівникам транспорту і ЖКГ. У цьому зв’язку міські голови зверталися до керівництва держави з вимогою не ухвалювати цей закон.

Наступ на самоврядування Києва

З ініціативи колишнього керівника Офісу Президента здійснювалися спроби усунути від влади Київського міського голову Віталія Кличка, які Кличко заблокував через звернення до адвоката Трампа Рудольфа Джуліані і через тиск адміністрації Трампа на Зеленського.

Друзі! На запрошення мого старого друга й одного з найавторитетніших мерів світу Руді Джуліані зустрівся з ним у…

Опубліковано Віталієм Кличком Вівторок, 30 липня 2019 р.

Депутати від «Слуги народа» внесли до парламенту законопроект №2143, де пропонувалося відібрати у Києва повноваження з утворення районів у місті, віддавши їх Верховній Раді і Кабміну. Окрім того, законопроектом передбачалося:

    • перерозподілити повноваження міста на користь районних у місті Києві рад;
    • позбавити органи міського самоврядування у Києві здатності самостійно приймати рішення. Йдеться про запровадження «порядку перевірки та опротестування головою Київської міської державної адміністрації актів місцевого самоврядування». Відповідно до цього «порядку», акти всіх органів місцевого самоврядування у місті Києві (тобто, Київського міського голови, Київради, виконавчих органів Київради) підлягають перевірці головою КМДА «на предмет їх відповідності публічним інтересам територіальної громади, Конституції та/або законам України».
Спроба внесення змін до Конституції, які загрожують децентралізації

У грудні 2019 року президент Зеленський вніс до парламенту як невідкладний Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) (реєстр. №2598). Ці зміни несли ризики централізації та контролю за органами місцевого самоврядування, що суперечить духу Європейській Хартії місцевого самоврядування.

Так, серед іншого пропонувалося віднести до законодавчого регулювання «утворення і ліквідації областей, встановлення і зміни їхніх меж», що може призвести до перекроювання в ручному режимі адміністративного устрою. Якщо зараз перелік областей встановлено Конституцією, то в разі ухвалення змін ліквідовувати і створювати області можна було б ухваленням звичайного закону простою більшістю в Раді. Це могло б призвести до перекроювання країни під інтереси конкретних регіональних фінансово-політичних, і в подальшому нести ризики сепаратизму.

Також парламент на свій розсуд зміг би ліквідувати чи створити громаду, тобто йдеться про загрозу примусової децентралізації замість добровільної.

Крім того, також пропонувалося встановлювати правовий статус адміністративно-територіальних одиниць. Таким чином під видом унормування процесу децентралізації робилася спроба протягнути можливість запроваджувати простою більшістю в Раді «особливого статусу» будь-якої області чи навіть ОТГ. Це могло призвести і до визначення, наприклад, правового статусу «Донецької області – Донецької народної республіки».

В умовах, коли вся влада сконцентрована в руках однієї політсили, пропонована норма про жорсткий режим контролю з боку префекта і президента за органами місцевого самоврядування несла реальні ризики централізації та фактичного знищення місцевого самоврядування.

На цей законопроєкт із занепокоєнням відреагували й депутати Європарламенту.

Також різко негативну позицію до законопроекту №2598 зайняла Асоціація міст України.

17 січня 2020 року законопроєкт №2598 було відкликано. Проте зміни, що пропонувалися, є чудовою ілюстрацією намірів справжніх намірів влади щодо місцевого самоврядування і Конституції. Зважаючи на те, що комітет ВР 15 січня 2020 року надав позитивний висновок до законопроекту №2598, і в подальшому варто уважно слідкувати за законодавчими пропозиціями в цій сфері, оскільки існують ризики того, що подібні новації спробують внести в рамках іншого видозміненого проєкту.

Автори