У перемоги та успіхів завжди багато батьків (фото)

Iryna Gerashchenko
Ірина Геращенко

Рік тому Росія обстріляла і захопила 3 наші кораблі та 24 моряка, 3 було поранено. Відразу розпочалася боротьба за їх звільнення. Сьогодні згадую події тих важких днів, на які накладалася атмосфера і задуха виборчої кампанії, коли деякі політики та політикани кричали про майбутні вибори й найменше думали про хлопців. І коли на Радбезі ООН йшли термінові дебати по захопленим морякам, в ВР розгортався непристойний балаган.

Тоді всю країну вразила мужність хлопців, сила та віра їх родин. Українська влада надала морякам адвокатів, ми намагалися привернути увагу до порушення Росією всіх норм міжнародного права на всіх світових майданчиках. За рішенням президента Порошенка Україна звернулася до морського трибуналу. По суті, хлопці стали першими офіційними військовополоненими РФ.

Сьогодні хочу подякувати всім, хто працював над звільненням, хто підтримував їх родини. Але нічого б не відбулося, якби не блискуча перемога української дипломатичної команди в морському трибуналі в Гамбурзі, де Росію зобов’язали негайно та без передумов звільнити моряків і віддати нам кораблі.

Вже потім нова влада дозволила Путіну зберегти обличчя і обміняла моряків, хоч РФ мала відати їх без передумов. Так само принизливо нам повернули пограбовані кораблі, але важливо, що повернули.

У перемоги та успіхів завжди багато батьків. Але, насправді, без рішення трибуналу і без блискучої роботи Лани Зеркаль нічого б не було. Що визнають самі росіяни, яким вона засипає солі за великоросійські шовіністичні комірці. Я дуже пишаюся Ланою, її професіоналізмом та її командою. Вони круті. Й всі ми, безумовно, безмежно пишаємося моряками.


Lana Zerkal

Весь день сьогодні згадую події річної давнини і не можу не нагадати, як РФ прокоментувала незаконне затримання наших військових моряків у Раді Безпеки ООН.

* * *

22 листопада ми отримали перший процедурний наказ Арбітражного Трибуналу, яким затверджено Правила призначення, Регламент та графік роботи Арбітражу. І від сьогодні наша справа має назву:

«Спір щодо затримання трьох українських військово-морських кораблів та членів їхніх екіпажів».

Для нас було дуже важливо зафіксувати в назві не лише порушення Росією норм міжнародного права, але і відобразити, що цей спір стосується наших моряків, які провели 9 місяців у в’язниці. І Арбітраж нас почув.

Позитивом можна вважати і те, що РФ не вдалося затягнути нас і Арбітраж у тривалий та багатоступеневий процес. Відповідно до розкладу ми маємо подати свій Меморандум за 6 місяців, але ніхто не заважає нам підготувати та подати його раніше. І від моменту подачі нами Меморандуму у росіян буде 3 місяці для того, щоб скористатись своїм правом і висловити заперечення щодо юрисдикції – зіграти в їхню улюблену гру оспорювання права Арбітражу розглядати цю справу, використовуючи вже зрозумілу лінію, яку вони безрезультатно намагалися нав’язати суддям в Гамбурзі щодо виключення з їхньої компетенції військової діяльності. Оскільки військова діяльність відповідно до заяви, зробленої Росією до Конвенції, виключена з юрисдикції як Міжнародного трибуналу з морського права, так і Арбітражного Трибуналу.

При цьому у нас є право прокоментувати заперечення росіян і звернутися до Арбітражу з проханням їх відхилити. Наша позиція полягає в тому, що визначити питання юрисдикції у цій справі окремо від розгляду фактів неможливо.

Відповідно, Арбітраж має визначити, чи дійсно є підстави для розділення процесу на 2 стадії (юрисдикційну та по суті), та прийме рішення щодо подальших стадій розгляду справи. У разі прийняття рішення щодо розділення процесу на 2 стадії ми отримаємо 3 місяці на підготовку відповіді на російські заперечення. Якщо розділення не відбудеться, то росіяни будуть змушені подати свій Контр-Меморандум протягом 6 місяців від дати винесення Арбітражем рішення про відхилення розгляду попередніх заперечень РФ на юрисдикційній стадії.

Арбітраж також визначив, що письмові позиції сторін будуть оприлюднені в момент початку усних слухань. Крім того, промови агентів будуть відкритими, а щодо доступу громадськості до решти слухань рішення будуть прийняті Арбітражем додатково напередодні слухань. Отже, РФ не вдасться приховати факти та свої порушення від широкого загалу та спотворити історію.

Звісно, ця справа не буде дуже швидкою, але впевнена, що за Гідність і Свободу треба боротись до кінця! Метою є визнання РФ країною, що порушує військові імунітети, та отримання належної компенсації.

Поділитися:
Share
Усі відео