ФОПи та обіцянки Зеленського

Дмитро “Калинчук” Вовнянко

Отже підсумуємо. ЗЕпутанги проголосували і прийняли в першому читанні і за основу законопроекти №1073 та №1053. Життя фізособ-підприємців-спрощенців відтепер стане неймовірно цікавим. Без заперечень – їхнє життя відтепер розділиться на ДО присяги ЗЕпутангів і після неї. Чим радують ці законопроекти мене як ФОПа?

Тепер мене зобов’яжуть завести РРО (по-простому – касовий апарат і термінал). До нього мусить бути програмний комплекс, якого нема. Коли буде – невідомо. З касового апарату щодня я муситиму передавати Z-звіт до податкової про платежі, зроблені протягом дня, і їх же старанно записувати в книгу обліку доходів. Зробив помилку – штраф. Штрафи збільшили у 10 разів. Перший штраф – 850 грн. Впроваджується інститут стукачів – так званий «кешбек». Стукачество буде заохочуватися матеріально.

До цього оголошені наміри щодо айтишників. Для айтишників обіцяють створити окрему групу платників єдиного податку. Айтишників обіцяють обкласти Єдиним соцвнеском у розмірі 44% від мінімалки + єдиний податок 5% з прибутків + військовий збір 1,5% + збір на розвиток людського капіталу 1-5%. При тому що зараз ФОП 3-ї групи платить єдиний соцвнесок 22% + 5 % єдиного податку з прибутків (а ФОП 2-ї групи взагалі фіксовано 1752,66 грн щомісяця).

І от знаєте, можна багато-багато говорити про те, доречно це чи ні. Але. Просто пригадаймо.

«Усі роки влада штучно створювала ситуацію, за якої чесно вести бізнес в Україні для підприємця було практично неможливо… Податки стануть простими і зрозумілими. Заміна податку на прибуток податком на виведений капітал дасть бізнесу більше свободи для розвитку і знизить адміністративний тиск… Молодим підприємцям — державну підтримку і рік пільгового оподаткування».

Пригадуєте що це? Це програма кандидата у президенти Володимира Зеленського. Про податок на виведений капітал уже забудьте – сказано чітко, не на часі. Про все інше…

А от ще.

«Там для каких-то средних мелких бизнесов у людей уже нет практически налогов,… ФОП ну пускай это частный айтишник, пусть он работает, пусть он платит свои 6% честно, но хочет быть здесь и эти все деньги он же тратит в Украине» – це кандидат Зеленський на зустрічі з бізнесом.

І ще.

«Ми погодили законопроект по ФОПам. В 2016 був прийнятий закон, який встановив обов’язок навіть непрацюючих ФОПів платити ЄСВ за мінімальною ставкою. Зараз їм приходять недоїмки, штрафи, пені у величезних сумах. Ми вирішили, що подамо законопроект, який звільнить їх від податку, нарахованого на діяльність, яку практично не здійснювали» – це вже Данило Гетьманцев, відповідальний за податкову політику в ЗЕкоманду у травні 2019 р.

Як воно? Звільнили?

Підприємців обдурили. Це очевидно. Нічого з обіцяного наразі ми не бачимо – лише обіцянки амністії капіталів, яка по факту легалізує кошти от тих самих олігархів і топ-чиновників.

А ще ми бачимо орди осіб, які ходять по соцмережах і просторікують: «Айтішники і так заробляють багато – нехай платять», «ФОПи і так приховують доходи – нехай розкошелюються». Що мені це нагадує?

Це мені нагадує українське село зразка 1932 року, де починали впроваджувати колективізацію. Де такі самі не в міру горласті активісти лементували: «У куркуля і так хлібу багато – нехай віддасть державі!» Закінчився той експеримент Голодомором, жалобу по якому ми відзначаємо щороку. А ще він закінчився фізичним знищенням дрібних паростків середнього класу – сільського куркуля та НЕПмана з міста. Нині мідл-клас обіцяють прибити знову – загнати в тінь, зробити кормовою базою для топ-чиновників і олігархів.

Цікаво. Водночас із придушенням ФОПів влада нічого не робить, аби вивести прибутки з тіні. Виходить все за приказкою: «Зареєстрував ФОП – сплатиш все, що мусиш за законом. Не зареєстрував ФОП – нічого не сплатиш». Як розквітне на такому ґрунті корупція… та достатньо пригадати 90-і. Проходили вже.

Для підсумку наведу ще пару цитат чинного президента Зеленського:

«Я розповім Вам про Україну своєї мрії… Де немає оголошень «Робота в Польщі». А в Польщі є оголошення «Робота в Україні». Де в молодої сім’ї є один клопіт — обрати квартиру в місті чи заміський будинок… Україна, в яку повертаються… Україна, з якої не поїдуть наші діти».

Панове шанувальники Зеленського! Як воно? Країна мрії на підході?


Елена Подгорная

– Что это за вой стоит над болотами?
– Это ФОПы и прочие налогоплательщики рады своему мудрому выбору…

Законопроект №1053
Это проект закона Про внесение изменений к закону Украины «Про применение регистраторов расчётных операций в сфере торговли, общественного питания и услуг» относительно детенизации расчётов в сфере торговли и услуг.

Вот казалось бы:
Нужно платить налоги? Нужно.
Нужно выдавать людям подтверждающий покупку товара или услуги документ? Нужно.
Нужно вести строгий учёт оборота финансов у любого предпринимателя? Ведь все равны перед законом. Ответы очевидны.

Весь цивилизованный мир потому и цивилизованный, что там есть общие правила, которые соблюдаются всеми без исключения. А кто не хочет эти правила соблюдать — рискует быть наказанным по закону. И только у нас это какой-то там несущественный штраф. И можно порешать с налоговой.

Во всём цивилизованном мире каждый может пользоваться услугами профессионального бухгалтера или сам вести учёт. Люди понимают, что есть расходы на ведение бизнеса, есть налоги и это нормально. Тем более, что мир не стоит на месте и уже есть замечательная альтернатива бумажным чекам — чеки электронные. Это как платить телефоном. Кто бы мог подумать 10 лет назад, что такое вообще возможно.

Нет ничего страшного в нововведениях. Реформы нужны. Тут без вопросов вообще.
Более того, любой законопроект относительно налогообложения и регистрирования будет раскритикован. Даже тот, в котором предпринимателей полностью освободят от обоих пунктов.
Всем не угодишь, да.

Но у нас же так не бывает, чтобы всё хорошо и ладушки.
У нас обязательно есть нюансы.

Пока весь мир стремится упростить и унифицировать систему учёта, сделать её более удобной и массовой, у нас цель — срубить бабла где-нибудь, где это только возможно.
Вместо того, что бы разработать программное обеспечение для любого смартфона, как это обещалось при обсуждении с экспертами, решили пойти другим путём и выпустить новейший РРО от монополиста на нашем рынке — компании Медок. Фактически это тот же кассовый аппарат только в профиль. И пока никакой диджитализации. Один привычный попил бюджета и денег налогоплательщиков.

Да и сроки перехода на новый гаджет и новую систему озвучены фантастические — 6 месяцев. Это при полном отсутствии первоначальной базы как фундамента для нововведений, непонимание технологического процесса и отклика от ГФС тоже пока нет.

Очень жаль, что правильные вроде бы начинания и реформы опять утыкаются в лоббизм и жажду обогащения новых лиц, пришедших к власти.

Хотя с прошлыми попытками провести реформы различие есть. Вой нарида не так слышен, когда его не транслируют по всем каналам ТВ и не оплачивают акции под всякими там админзданиями.

А, да. И помните. Вы. Сделали. Это. Вместе.
Цьом.

Автор