Збережи Полісся, або «Море и так грязное»

Іван Хомяк

Вода…

Наш клімат і погодні умови – це здебільшого реакція земної води на сонячне випромінювання. На роботу Сонця ми вплинути не зможемо. А на кругообіг води?

Наприклад, сьогоднішнє Полісся регулює біля 30% кругообігу води території України. Це не лише стан питної води, річок та Чорного моря. Це і про клімат над нашими головами. Дістала погода, цвітуть ріки, поширюються кишкові інфекції, погіршився стан здоров’я у кліматочутливих людей і у тих, хто споживає очищену стандартними способами воду? Для майже усіх жителів північних областей це наслідки порушення колообігу води на території Полісся. Для решти – кожен третій випадок. Я вже мовчу про нейротоксини, які виділяють у воду ціанобактерії. Їх ні один ваш побутовий чи промисловий фільтр не затримає. Думаєте, що ви захищені бутильованою водою? Мої ж ви наївні…

Клімат – це робота води. Ліси і болота – це регулятори (стабілізатори) водного обміну нашої планети. У нашому випадку поліські ліси мають найбільший вплив. Без відновлення повноцінних (!) лісових масивів і природних боліт ніяка торбинка-челендж і усі ці дитячі флешмоби не допоможуть.

Єдине наше спасіння – це вибороти відновлення необхідної частки поліських лісів і боліт. Це не проект на один чи п’ять років. На цей процес піде 150-250 років. Починати потрібно було вже вчора. Те, що почала творити ЗЕкоманда на місцях, вбиває останні краплі оптимізму. Взято курс на перетворення Полісся на велику суцільну копанку. Коли ще кілька місяців тому можна було вести досить успішну боротьбу в судах, то сьогодні новим господарям долі навіть з суддями домовлятися не потрібно. ЗЕадміністрації дають накази просто забирати позовні заяви. Але чого ви хвилюєтесь: “море и так грязное”…

Спробувати здійняти хвилю суспільного резонансу? “Не тратьте куме сили, спускайтеся на дно”. По-перше, простому народу то усе до сраки. По-друге, наші хвалені свободословці-журналісти позатикали язики в ті самі місця, до яких усе простому народу. Це ж при сатрапі Порошенко можна було різати правду-матку, а при новій ЗЕленій демократії можна і без роботи лишитися, або й заб’ють до смерті. Багато ви чули в ТВ-новинах про побиття та загибель журналістів і активістів? Так отож. По-третє, усі антикорупціонери-розслідувачі, що зібралися в списку однієї партії, також тримають язики в тому самому місці…

Ми, звичайно, будемо боротися до останнього, але…

* * *

“Ах-ти, ми вилізли з шахти”…

Пержанська рудна компанія будує шахту на території Поліського природного заповідника. Це не поганий сон, не фантазія, це наша реальність. 25% території шахти на землях заповідника, ще частина в охоронній зоні. Був суд. Суд першої інстанції заповідник за підтримки прокуратури легко виграв. В апеляційному суді програли – суддя вважав, що підтримка прокурора – це порушення рівності учасників процесу. Зараз шаленими темпами готується ОВД, і можна не сумніватися, там вкажуть, що заглиблення всередину заповідника на кількасот метрів не завдасть шкоди довкіллю.

Та мова не про це. Мова про реальний вплив. Цирконова руда – це продукт розпаду урану. Тобто із шахти витягнуть пусту породу і насиплять в “хвости”. Тут буде купа свинцю (ще один супутній елемент), урану та торію. Вітаємо токсично-радіоактивну пилюку. Для збагачення руди використовують токсичні реагенти. Для цього потрібні відстійники. Безпечні відстійники на піщаних ґрунтах із підвищеним рівнем води – це фарс. І нарешті шахта порушує гідрологічний режим – це не лише втрата питної води, а й втрата лісів.

Простий народ одгрібатиме масово. Хоча наскільки він не винен? Хто із місцевих не намагався копати бурштин? Своїми діями вони заклали та підірвали “брудну бомбу”. В районі копанок кількість радону підскочила в рази. А звідси і радіація в питній воді та продуктах харчування. Чекаємо на стрибок онкології. Хто їх заставляв це робити? Бідність? Жадібність. Самогубна жадібність.

На фото пробні копанки, якими вкрита вся північ Житомирщини.

 

Фото автора.


На території Поліського природного заповідника у Житомирській області хочуть видобувати берилій

Всупереч забороні суду в Поліському заповіднику планують відкрити шахти

Усі відео