Лікарям потрібна допомога юристів

Дмитрий Левинский
Дмитро Левінський

Давно вже не писав нічого по медицині. Тож слухайте.

Я вже колись писав, що перехід на нову систему фінансування без деяких коректив несе певні ризики. А саме зловживання бюджетом установи з боку керівництва.

Нагадаю, що раніше бюджетування проводилось по захищеним статтям, коли керівництво не мало законної можливості використовувати бюджет як заманеться – певна сума виділялась на комунальні послуги, певна на зарплатню, певна на основний фонд і т.п. Зараз же керівництво отримує повний контроль над вже солідарним бюджетом. І вже на свій розсуд розпоряджається всіма коштами. Тобто внутрішні бюджетні статті лишаються, але планування статей не узгоджується з розпорядником бюджету вищого рівню (Нацслужба здоров’я, скорочено НСЗ).І що стосується розподілу зарплатні. Немає чітко встановлених меж (на рівні закону або підзаконних актів), якій процент загального бюджету установа буде витрачати на зарплатню. А встановлюються ці межи вже на установчих зборах під час укладання угоди між установою та НСЗ.

Складається новий колективний договір, де фіксується відсоток бюджету, що виділяється на зарплатню. А також фіксується порядок розрахунку розміру зарплатні для різних категорій працівників. Участь у цьому приймають керівництво, відповідальні особи НСЗ та представники медичної громадськості (зазвичай – просто профком). Загалом обсяг фінансування установ (тепер вже КНП – комунальних неприбуткових установ) виріс від 1.5 до 2.5 разів, що й дозволило підняти рівень зарплатні медикам первинної ланки. І, мабуть, всі пам’ятають, як багато було піару навколо підняття зарплат. Опустимо навіть те, що обіцяних колись зарплат в 30-40к гривень ніде нема.
Добре, що подекуди є зарплати в 15-17к гривень. Це – брутто, до видатків. І це – саме подекуди, у середньому – менше.

А подекуди трапляються і геть дикі випадки. Наведу два приклади.

Приклад 1.
Сімейна амбулаторія в одному з СМТ під Києвом.
Бухгалтерія відмовляється робити складні розрахунки з урахуванням усіх коефіцієнтів, виводиться деякий усереднений коефіцієнт, встановлюється розмір базового окладу у 6к гривень та доплата до 6к гривень в залежності від кількості пацієнтів. І усереднений коефіцієнт тут означає, що неважливо, скільки пацієнтів яких категорій є в лікаря – чи усі молоді, з нормативним коефіцієнтом 1, чи усі старики з коефіцієнтом 2.2.
Всім лікарям йдуть нарахування виключно за кількість пацієнтів без урахування вікового розподілу. Тобто максимальний розмір зарплатні брутто при максимальній кількості пацієнтів буде становити 12к гривень. Після відрахування податків – трохи більше 9к гривень. Тобто було до 4-7к в залежності від категорії, навантаження і т.п. А стало – аж 9к. І тотальна “усредниловка”, тобто ще мінус мотивація.

Приклад 2.
Велика поліклініка великого обласного центру.
Підписання угоди проходить майже таємно. Деталей договору ніхто з працівників не знає. Ні договору колективного, ні договору с НСЗ. Єдине, що знають, – відсоток з нарахувань, що йде на зарплатню – 12-15%. І купа штрафних санкцій.
Особливо скрутно у педіатрів. Планів, які треба виконувати, багато, а можливостей – замало. Наприклад, план виконання календаря щеплень. Багато батьків відмовляються робити деякі щеплення або взагалі, або роблять їх в приватних клініках. Як результат – штраф лікарю.
Тобто дивіться, середній об’єм нарахувань на 1 педіатра виходить порядку 1 млн гривень на рік. При ставці 12% це виходить 10к гривень на місяць брутто. Або максимально 8к на руки. І кожен штраф – мінус тисяча гривень. Останній раз педіатри отримали по 6-7к гривень. Тобто лише трошки більше, ніж отримували раніше.
Проте профком отримав грамоту від загальномісцевих профсоюзів за “кращий колективний договір”. А керівництво вже отримало та використало “оздоровчі путівки”. І не кудись там, а в жаркі країни. І представники НСЗ при підписанні угоди не могли не бачити запропонованих лікарям умов. Значить, все всіх влаштовувало.

Тож виявляється, що за замовчуванням у медиків знов немає ніяких прав, якщо все керівництво разом із профспілками – єдине корупційне болото. І я впевнений, що такі випадки далеко не поодинокі.
Така сувора реальність недопрацьованої реформи.

А при бажанні всього цього можна було уникнути. Тім більше що про подібні ризики писалося багато, і відповідні пропозиції по доопрацюванню реформи в МОЗ подавались, й не раз. Запропоновані механізми називали дискримінаційними, такими вони й виявились.

Може, хтось з юристів згодиться допомогти лікарям?
Може, МОЗ зверне увагу на такі “косяки”?

Поділитися:
Share

Усі відео