Світ 5 листопада. Результати дня
Невідома війна у М`янмі, звільнення заручників у Лівії, політична криза у Південній Кореї, масові чистки опозиціонерів у Туреччині, «подарунок» фонду Клінтон від Катара, масові заворушення в Індонезії, арешт лідера басків у Франції, штурм Мосула в Іраку, війна в Сирії та багато іншого.
Африка:
– Кенія депортувала до Південного Судану речник антиурядових сил Південного Судану Джеймса Гатдет Дака.
– Єгипетський уряд підняв ціни на електроенергію в рамках заходів з економії, спрямованих на виконання умов МВФ під кредит в 12 млрд. доларів.
– Національна суддівська рада Нігерії закликала суддів, які є фігурантами корупційних справ, піти у відставку.
– Двох італійських інженерів Данилу Калонего та Бруно Какаче та їхнього канадського колегу Франко Поччу визволили з заручників терористів у Лівії і повернули додому.
– У Нігерії військові знайшли одну з викрадених бойовиками «Боко Харам» дівчат зі школи в місті Чібок. Вона жила у селищі неподалік міста. Разом із нею було 9-місячне немовля. Їх доправили до лікарні. Як відомо, терористи викрали 250 дівчат-школярок у місті Чібок у 2014 році. У жовтні бойовики відпустили 21 заручника після переговорів за посередництва Червоного Хреста та уряду Швейцарії. У травні цього року поліція знайшла у джунглях ще одну дівчинку. У руках терористів залишається ще близько 200 викрадених дівчат.
Америка:
– Колумбійський сенатор та член урядової делегації на мирних переговорах з ліворадикальним угрупованням «ФАРК» Рой Баррерас повідомив, що нова угода про мир з бойовиками буде готова вже до 20 листопада.
– Інформаторка сайту «Wikileaks» Челсі Меннінг, яка була відома як Бредлі Меннінг до свого перетворення, вдалася до другої спроби самогубства в своїй камері у в’язниці.
– Фонд родини Клінтон визнав, що отримав 1 мільйон доларів від уряду Катару і не повідомив про це офіційну владу. Тоді Хіларі Клінтон була державним секретарем США. За даними фонду, офіційна влада Катару хотіла вручити чек на мільйон доларів родині Клінтон особисто.
Азія:
– Терористи «Ісламської держави» взяли на себе відповідальність за теракт біля поліцейського відділку в турецькому місті Діярбакир, який стався 4 листопада. Тоді загинуло 9 та було поранено понад 100 осіб. Злетів у повітря замінований автомобіль. Турецька влада всю вину за вибух поклала на курдів з «Робітничої партії Курдистану», адже теракт стався за кілька годин після того, як в місті поліція затримала лідерів опозиціонерів та депутатів парламенту.
– Командувач американських військ у Південній Кореї, генерал Вінсент Брукс повідомив, що система ППО «THAAD» буде розгорнута на території країни протягом найближчих 8-10 місяців. Раніше, проти цієї системи виступала частина населення, надто – тих регіонів, де вона буде розміщена. Вони вважають цей протиракетний комплекс небезпечним і таким, що може спровокувати війну з КНДР.
– У М`янмі загострилася гуманітарна криза в мусульманському штаті Ракхейн, де триває протистояння між урядовими силами та представниками корінної народності Рохінджа, яка піддається дискримінації та переслідуванням з боку влади та інших етносів. Легендарний лідер опозиції – Аун Сан Су Чжі, яка нещодавно стала міністром закордонних справ країни після перемоги демократичної опозиції на виборах, стала об’єктом критики через жорстокість армії у регіоні. Війська ввели після нападу бойовиків Рохінджа на поліцейський відділок, який забрав життя 9 правоохоронців. Як відомо, народність Рохінджа вже багато років бореться за рівноправ’я з іншими мешканцями країни. Влада не визнає їх корінним населенням Ракхейну, вважаючи, що вони є нащадками переселенців-мусульман з Бангладеш, які незаконно перетнули кордон. Понад півсотні людей вже загинули у протистоянні між силовиками та бойовиками за останні дні. Міжнародні правозахисники повідомляють про згвалтування, вбивства та спалення цілих селищ, скоєні військовими.
– В Індонезії десятки людей постраждали внаслідок сутичок між поліцією та консервативними мусульманами під час акцій протесту в Джакарті. Десятки тисяч людей вимагали відставки губернатора столиці, який, на їхню думку, образив Коран. Понад 10 людей затримані за підозрою в організації масових заворушень. Президент Індонезії Джоко Відодо перервав свій офіційний візит в Австралію та повернувся додому через сутички. Губернатор Джакарти Басука Чахья Пурнама два роки тому став першим китайським християнином, якого обрали на цю посаду. Етнічні китайці в Індонезії складають лише 1% населення.
– Мер філіппінського міста Альбуера Роландо Еспіноса був застрелений у своїй камері в СІЗО після того, як сам здався поліції. За словами правоохоронців, Еспіноса та його соратник у камері самі розпочали перестрілку, коли охорона прийшла з обшуками на предмет нелегальної зброї. Натомість, правозахисники та опозиційні політики стверджують – мер був свідомо застрелений поліцейськими в рамках політики, яку толерує особисто президент Філіппін Родріго Дутерте, дозволяючи силовикам вбивати людей, підозрюваних у торгівлі наркотиками. У серпні цього року, президент оголосив список зі 150 політиків, які пов’язані із наркобізнесом в країні. Серед них був і мер Альбуери, який вирішив сам прийти в поліцію, побоюючись, що його вб’ють під час затримання. Раніше, мер комуни Сауді-Ампатуан – Самсудін Діамук, також підозрюваний у торгівлі наркотиками, загинув у перестрілці з поліцією на острові Мінданао. За офіційними даними, жертвами позасудових вбивств поліцією наркодилерів та наркоманів стали 3,6 тисяч людей.
– У Туреччині поліція затримала ще дев’ятьох журналістів опозиційного видання «Cumhuriyet» за підозрою у зв’язках з «Робітничою партією Курдистану» та опозиційним рухом проповідника Фетуллаха Гюлена. Це – частина масових чисток, розпочатих Ердоганом після невдалої спроби військового перевороту 15 липня. За цей час 110 тисяч людей були звільнені або відсторонені від посад. 37 тисяч осіб – заарештовані.
– У Південній Кореї тисячі людей вийшли на центральну площу Сеула, вимагаючи відставки президента Пак Кин Хе на тлі гучного скандалу за участі її близької подруги, яка начебто втручалася у державні справи. Це вже друга масштабна антиурядова демонстрація в столиці. Після першої, президент зробила радикальні кадрові перестановки в уряді та офіційно вибачилася за скандал. Він розпочався у жовтні, коли журналісти телеканалу «JTBC» знайшли у сміттєвому баку в центрі Сеула планшет, на якому зберігалися понад 200 таємних документів та чернетки промов президента. Виявилося, що промови редагувала та переглядала близька подруга президента – Чхве Сун Сіль. Серед народу чимало називають її «шаманкою» або ж «гадалкою». Прокуратура затримала її у четвер та висунула звинувачення у зловживанні владою та шахрайстві. Слідчі підозрюють, що вона могла впливати на державне життя країни та використовувати свій вплив для отримання неправомірної вигоди. Зокрема, вона допомагала президенту обирати радників і навіть одяг.
– У Туреччині поліція розігнала демонстрацію у Стамбулі, учасники якої вимагали припинити переслідувати опозиціонерів та журналістів. Люди звинувачували владу у «фашизмі». Поліцейські застосували кийки та водомети.
– Один з лідерів «Аль-Каїди» в Афганістані Фарук Аль-Катані був знищений ударом американського БПЛА на північному сході країни.
Європа:
– Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Федеріка Могеріні висловила стурбованість масовими арештами опозиційних депутатів про-курдської «Партії демократії народів» у Туреччині.
– Президент Болгарії Розен Плевнелієв застеріг Європу від російської загрози та повідомив про масштабні кібератаки росіян проти європейців та американців, закликавши ЄС посилити свою інформаційну безпеку.
– Німеччина викликала турецького посла для пояснень після того, як в місті Діярбакир були проведені масові арешти опозиційних політиків та депутатів з «Партії демократії народів».
– Лідер Чечні Рамзан Кадиров закликав президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана передати російській владі трьох бойовиків-чеченців, яких затримали у Стамбулі за зв’язки з терористами «Ісламської держави». У Чечні їх звинувачують у вбивствах та плануванні терактів від імені «ІД».
– У Франції у селищі Аскін біля кордону з Іспанією поліція затримала лідера баскського сепаратистського руху «ЕТА» Мікеля Ірасторзу. Його пошуки були спільною операцією іспанських та французьких правоохоронців. Він став лідером цього ліворадикального угрупованням після арешту в 2015 році його попередників – Давида Пла та Іраче Сорзабаля. Протягом кількох десятиліть, це угруповання веде боротьбу за створення незалежної держави басків на території Іспанії та Франції по обидва боки Піренейських гір. У 2011 році «ЕТА» оголосила про відхід від збройної боротьби за постійне перемир’я з урядовими силами.
Близький Схід:
– Іракські війська розпочали штурм східних кварталів Мосула. Вперше за 2 роки, урядові сили увійшли до міста, захопили передмістя Кокджалі та свій перший міський район. Основні напрямки ударної операції – східні квартали Аль-Захра, Аль-Кудс, Аль-Тахрір та Аль-Карама. Терористи «Ісламської держави» зайняли кілька житлових будівель та підготували оборонні траншеї по всьому місту. Водночас, терорист-смертник підірвав себе біля позицій іракських військ, вбивши понад 10 солдатів. Ним виявився громадянин Ірландії Абу Усама Аль-Іреланді.
– У Сирії завершилася 10-годинна «гуманітарна пауза», яку оголосили Росія та Сирія напередодні в місті Алеппо. Жодної інформації про бойовиків, які змогли покинути місто через гуманітарні коридори – не поступало. Кілька десятків цивільних – переважно поранених – змогли вийти зі східних кварталів Алеппо. Натомість, бойовики, які обороняють східні квартали, заявили, що гуманітарних коридорів «не існує». Червоний Хрест повідомив про обстріл свого гуманітарного конвою з боку ісламістів у східному Алеппо. Таким чином, допомогу до міста так і не змогли доправити.
– Верховний командир сирійського антиурядового угруповання «Джейш Аль-Тахрір», яке бере участь в турецькій інтервенції «Щит Євфрату» – Мухаммед Аль-Агам – загинув у боях з терористами «Ісламської держави» на півночі провінції Алеппо.
– В Іраку урядові війська розпочали штурм міста Хаммам Аль-Аліль – найбільшого на околицях Мосула. Іракські війська спецпризначення розбили сили терористів та прорвалися до критого ринку. Захопивши його, урядові сили штурмом оволоділи міською адміністрацією в центрі міста.
– 18 осіб загинули внаслідок теракту біля колони біженців, які тікали з околиць Мосула в Іраку. Закладені на дорозі вибухівки спрацювали, коли автоколона з людьми проїжджала повз.
– Коаліція джихадистів на півночі провінції Хама в Сирії розпочала несподіваний наступ на позиції сирійської армії та проурядових «Сил національної оборони» на висотах Абу Убайда та Шейлут біля християнського міста Мхарда. Сирійська армія відбила напад. Також відкинули бойовиків й у битві біля школи під містом Морк.
– 166 бойовиків «Армії завоювання» були вбиті сирійськими військами у боях на заході Алеппо протягом 3 днів. 86 із них – не є сирійцями. Про це повідомив опозиційний Центр моніторингу прав людини у Лондоні.