Світ 21-22 жовтня. Результати двох днів

Бій за Кіркук в Іраку, битва за Мосул, бої за Сірт у Лівії, просування справи Мурсі в Єгипті, масові арешти в Ефіопії, нова корупційна справа в Бразилії, запит на арешт іранського політика в Аргентині, турецько-іракський конфлікт, інтервенція Туреччини в Сирії та багато іншого.

Африка:

– П’ять житлових будинків були звільнені від терористів «Ісламської держави» у лівійському місті Сірт. Щонайменше 20 бойовиків були вбиті. В результаті боїв, проурядовим силам вдалося визволити з полону терористів 13 заручників. Серед них – 11 громадян Еритреї, 1 громадянин Туреччини та 1 громадянин Єгипту. Битва за Сірт триває з травня 2016 року. Проурядові війська з числа бійців «Місуратської бригади» захопила понад 70% території міста. Це – останній бастіон джихадистів в країні.

– 63 людини загинули та понад 300 поранені в результаті залізничної аварії в Камеруні. Потяг зійшов з рейок між столицею країни та містом Дуала.

– Касаційний суд Єгипту залишив у силі вирок екс-президенту країни Мухаммеду Мурсі у справі про організацію масових заворушень у кінці 2012 року. Судді відхилили апеляцію ще 12 лідерів ісламістської організації «Брати-мусульмани», забороненої на території Єгипту. У квітні 2015 року суд засудив Мурсі та ще кількох його соратників до 20 років позбавлення волі за цією справою. Дві людини отримали по 10 років. Натомість, у травні 2015 року Мурсі також засудили до смертної кари – по іншій справі – причетність до масової втечі з в’язниці колишніх ісламістів у 2011 році. Разом із ним, ще понад 100 людей також засудили до смерті. А у червні 2016 року Мурсі отримав довічне ув’язнення у третій справі – шпигунство на користь Катару.

– Біля берегів Лівії група озброєних людей здійснила напад на човен з мігрантами, який направлявся в Європу. Щонайменше четверо людей загинули, ще до 20 вважаються зниклими безвісти. Нападники були вдягнені у форму бійців лівійської берегової охорони.

– У Каїрі в Єгипті невідомі застрелили генерала єгипетської армії, командувача 9-ї бронетанкової дивізії Аделя Раджаї. Він служив на півночі Синайського півострова, де триває антитерористична операція проти бойовиків «Ісламської держави».

– Сомалійські пірати звільнили 26 заручників, яких вони захопили ще у 2012 році. Серед них – громадяни КНР, Філіппін, Камбоджі, Індонезії та В’єтнаму.

– Уганда анонсувала, що розгляне можливість виходу країни з-під юрисдикції Міжнародного кримінального суду в Гаазі після виходу з нього Бурунді та ПАР.

– За даними ООН, близько 850 тисяч людей потерпають від голоду внаслідок сильної засухи на півдні Мадагаскару.

– 1 465 людей були затримані силами безпеки Ефіопії за підозрою у причетності до організації «масових заворушень та демонстрацій» у столиці та в інших регіонах.

Америка:

– У США росіянину Євгену Нікуліну висунули звинувачення у зламі комп’ютерів компаній «LinkedIn», «Dropbox» та «Formspring». Прокуратура стверджує, що у 2012 році хакер вкрав цінну інформацію для її перепродажу.

– Верховний суд Венесуели призупинив на невизначений термін всі приготування до організації референдуму про відставку президента Ніколаса Мадуро, чого домагалася опозиція. Підставою для такого рішення стали ухвали судів п’ятьох штатів про анулювання підписів виборців за проведення референдуму. Опозиція назвала це «переворотом» та скликає масштабну акцію протесту у Каракасі 26 жовтня. Лідер опозиції Енріке Капрілес заявив, що якщо «Мадуро не поважатиме Конституцію, тоді ми змусимо його це робити».

– Поліція американського міста Міннеаполіс ухвалила рішення не притягувати до кримінальної відповідальності двох правоохоронців, які застрелили 24-річного афроамериканця Джамара Кларка. Розслідування встановило, що поліцейські не порушували жодних законів чи норм поліції.

– Суд в Аргентині направив запит до влади Іраку із проханням затримати в країні колишнього заступника міністра закордонних справ та радника верховного голови Ірану – Алі Акбара Велаяті. Він зараз перебуває з офіційним візитом у Багдаді. Аргентина вважає його та ще низку іранських дипломатів та політиків причетними до організації теракту в єврейському центрі Буенос-Айреса 1994 року, який забрав життя 85 людей. Міжнародний ордер на арешт Велаяті був виданий ще у 2006 році.

– Генпрокурор Бразилії Родрігу Жано звернувся до суду із проханням висунути звинувачення в корупції колишньому президенту країни Фернанду Колорру. Його підозрюють в отриманні хабарів на суму в 9,2 млн. доларів протягом 2010-2014 років.

– У Мексиці поліція заарештувала головного підозрюваного у справі зникнення 43 студентів у місті Ігуала 2 роки тому. Колишній начальник поліції муніципалітету Флорес Веласкес, на думку слідства, віддав наказ про затримання студентів під час антиурядової демонстрації, після чого вони зникли.

– В Аргентині прокуратура висунула нові звинувачення в корупції екс-президенту Крістіні Фернандес де Кіршнер. Мова йде про хабарництво під час укладання державних контрактів.

Азія:

– Колишній голова державної вугільної компанії Китаю «Longmay Mining Holding» Юї Тей був засуджений до смерті судом за підозрою у корупції.

– Китай та Філіппіни заявили, що створять «спільний механізм» для розв’язання спірних питань навколо Південно-Китайського моря.

Європа:

– 19 людей загинули внаслідок падіння гелікоптера Мі-8 на Ямалі в Росії.

– Літня резиденція Папи Римського у Кастель-Гандольфо на південному сході від Рима вперше в історії відкрилася для туристів. Люди матимуть змогу побачити апартаменти, в яких влітку проживали понтифіки. Востаннє, у резиденції проживав папа Бенедикт XVI у 2013 році. Папа Римський Франциск відмовився від неї та віддав перевагу скромному готелю в Римі.

– Тисячі людей влаштували акцію протесту в Італії проти прем`єр-міністра Маттео Ренці та заходів уряду з жорсткої економії. Демонстрації влаштував об’єднаний союз профспілок.

– Прем`єр-міністр Норвегії Ерна Сульберг повідомила, що офіційний Осло поки що не визначився із позицією стосовно запровадження додаткових санкцій проти Росії за ситуацію в Сирії.

– Італія виступила проти запровадження додаткових санкцій проти Росії за ситуацію в Сирії.

– Інститут національної пам`яті Польщі ухвалив рішення відновити розслідування у справі про злочини нацистів у концтаборі Равенсбрюк, яке було закрите у 1975 році. Як відомо, 24% всіх в’язнів цього найбільшого у Німеччині жіночого концтабору були польками.

– Бельгійський регіон Валлонія заблокував ратифікацію угоди про ЗВТ між Канадою та ЄС.

Близький Схід:

– Міністр оборони США Ештон Картер здійснив неоголошені візити до Туреччини та Іраку на тлі конфлікту, який спалахнув між двома країнами навколо битви за Мосул. Туреччина вимагає долучити її війська, розквартировані на півночі Іраку, до наступальної операції проти терористів «Ісламської держави». Натомість, офіційний Багдад вважає присутність турецької армії «агресією» та відмовляється співпрацювати з Анкарою.

– В Іраку під час битви за Мосул загинув перший протягом операції американський військовослужбовець. Він підірвався на міні неподалік містечка Каракуш.

– Міноборони Нової Зеландії повідомило, що їхні сили спецпризначення не беруть участі в наступальній операції на Мосул в Іраку.

– Терористи «Ісламської держави» були знищені у місті Кіркук внаслідок дводенних боїв всередині міста. Напад бойовики здійснили у четвер вночі. Вони захопили частину міста, зокрема – будівлю школи, електростанцію та місцеву мечеть. 16 людей були розстріляні бойовиками біля електростанції. У мечеті терористи стратили її імама – Шейха Катаїба Абу Хамзу. Загалом, у боях загинули 46 людей. Півсотні терористів були знищені. У місті й досі тривають локальні збройні зіткнення. На допомогу силам курдської поліції «Асаїш» направили додаткові іракські війська та курдські сили «пешмерга». Губернатор Кіркука Наджим Ад-Дін Карім повідомив, що ситуація під цілковитим контролем курдів.

– Рада з прав людини ООН проголосувала за початок розслідування подій в сирійському місті Алеппо у зв’язку з бомбардуваннями РФ та Сирії.

– У Сирії другу добу триває «гуманітарна пауза» в місті Алеппо. Вісім гуманітарних коридорів відкриті для того, щоб цивільні могли покинути східні квартали міста, підконтрольні бойовикам. Натомість, в ООН висловили стурбованість тим, що терористи не випускають мирних мешканців з міста, а також не допускають гуманітарні вантажі, обстрілюючи дороги довкола. Росія оголосила про продовження «паузи» ще на 24 години.

– Організація із заборони хімічної зброї визнала сирійський уряд відповідальним за хімічну атаку в провінції Ідліб 16 березня 2015 року. Спільна комісія ООН та ОЗХЗ розпочала свою роботу з розслідування хімічних атак в Сирії 1 березня 2016 року. Вона розглядає дев’ять випадків застосування газу на території країни. По шести з ним, комісія не змогла прийти до жодних висновків. Як відомо, 77% всіх хімічних атак сталися після знищення хімічного арсеналу Сирії під наглядом ООН та США у 2013 році.

– 284 людини були страчені терористами «Ісламської держави» у Мосулі в Іраку. Серед вбитих – жінки та діти. Бойовики звинуватили їх у «шпигунстві на користь іракської влади».

– Двоє людей загинули, ще понад тисяча госпіталізовані через проблеми з диханням внаслідок підпалу терористами «Ісламської держави» хімічного заводу під Мосулом в Іраку.

– На півночі Сирії спалахнули бойової дії між турецькою армією та сирійськими курдами південніше міста Маре в провінції Алеппо. Туреччина вимагає, щоб курди забралися з кількох стратегічних міст. Натомість, Курдський національний альянс назвав турецьку інтервенцію в Сирії «агресією» та закликав США та РФ втрутитися. Про-турецькі ісламісти пішли на штурм кількох міст біля Маре. У боях загинув командир ісламістів – лідер угруповання «Левантійський фронт» Юсуф Дербала. Курди відбили напад бойовиків на селища Шейх-Ісса та Харбуль.

– У сирійському портовому місті Тартус був застрелений командир батальйону «Аль-Фахд 6» елітного підрозділу «Тигри» Вассім Джулак. Його брат Віссам був поранений.


Автор