Світ 11 жовтня. Результати дня

Вибухонебезпечні смартфони «Samsung», відновлення розслідування в Руанді, великий розкол у Республіканській партії США, нові мирні переговори в Колумбії, резонансні матеріали «Wikileaks», доповідь правозахисників про права дівчат, битва за Аль-Рейхан в Сирії та багато іншого.

Африка:

– В ООН закликали розслідувати придушення ефіопським урядом опозиційних рухів та демонстрацій. Напередодні, в країні оголосили надзвичайний стан через масові антиурядові виступи народностей оромо та амхара. Учасники акцій протесту невдоволені соціально-економічною політикою уряду, який представляють вихідці з племені тиграї, що складає лише 6% населення Ефіопії.

– Франція заявила, що відновить розслідування обставин загибелі екс-президента Руанди Хабіарімана Жювеналя у 1994 році, що стало приводом до геноциду в країні. Президент Руанди Поль Кагаме розкритикував таку заяву Парижа та звинуватив французів у «колоніальному синдромі» та втручанні у внутрішні справи Руанди. Як відомо, французький літак із президентом Жювеналем та його колегою з Бурунді Сіпрієном Нтарьяміною був збитий над Руандою за день до початку масових вбивств у 1994 році. Колишній начальник Генштабу Руанди Фостін Каюмба Ньямваса, який зараз проживає у вигнанні, звинувачував чинного президента Поля Кагаме у причетності до вбивства.

Америка:

– Один з найвпливовіших республіканців у США – спікер Палати представників Пол Райан – відмовився підтримувати кандидата у президенти Дональда Трампа та захищати його на тлі «сексистського скандалу». Внаслідок публікації відео та аудіо матеріалів про вульгарні висловлювання Трампа щодо жінок та свого особистого життя, 14 сенаторів, 18 конгресменів та 4 губернатори відмовилися від Трампа, а за даними опитування, Клінтон випереджає свого суперника на 11% за популярністю.

– Колумбійська влада оголосила про початок ще одних мирних переговорів. Цього разу – з ліворадикальним угрупованням «Армія національного визволення» (ELN), яка налічує близько 3 тисяч озброєних бойовиків. Конфлікт між ними так само триває понад 50 років. ELN є другою за величиною антиурядовою групою після «ФАРК». Перший раунд мирних перемов розпочнеться 29 жовтня в Еквадорі.

– Американський штат Луїзіана підписав меморандум з урядом Куби про співпрацю у бізнес-сфері після зняття всіх санкцій з країни.

– Президент США Барак Обама заявив, що американський уряд, у співпраці з приватними компаніями, планує відправити перших людей на Марс вже у 2030-х роках.

– Сайт «Wikileaks» опублікував третю частину електронних листів кандидата у президенти США Хіларі Клінтон та 1190 листів колишнього глави адміністрації президента Білла Клінтона Джона Подести. В одному з листів Клінтон визнає, що Вашингтону відомо про озброєння та фінансування терористів «Ісламської держави» з боку Саудівської Аравії та Катару.

Азія:

– Росія та Туреччина відновили військові зв’язки, призупинені після збиття російського Су-24 на турецько-сирійському кордоні рік тому.

– Південнокорейська компанія «Samsung» оголосила про відкликання з продажу всіх копій новітньої моделі смартфону «Galaxy Note 7» та зупинення його випуску в зв’язку з кільком інцидентами про вибух батареї телефону під час зарядки. Компанія закликала всіх користувачів смартфону вимкнути його, поки спеціалісти перевіряють обладнання. Одразу після цієї заяви, акції компанії впали на 13%, а ринкова капіталізація зменшилася на 22 млрд. доларів.

– Лейбористська партія Австралії заблокувала плани уряду винести на загальний референдум питання про легалізацію одностатевих шлюбів. Головна опозиційна партія країни заявила – це має вирішувати парламент, а не населення. Лідер партії Білл Шортен повідомив, що його партія підтримує легалізацію, однак це питання вимагає обговорення депутатів.

– Міжнародна благодійна організація «Save the Children» опублікувала доповідь, в якій стверджує, що кожні сім секунд в світі виходить заміж дівчинка молодше 15 років. У країнах, таких як Афганістан, Сомалі, Ємен, Індія, дівчат у віці 10 років змушують виходити заміж за чоловіків набагато старших за них. Через це дівчата позбавляються багатьох прав та свобод, зокрема на отримання освіти та розвитку. Їхні шанси зіткнутися з домашнім насиллям набагато вищі. А рання вагітність призводить до ризику венеричних захворювань. Експерти організації склали рейтинг країн світу за рівнем можливостей, які мають дівчата. Очолили його Швеція, Фінляндія та Норвегія. На останньому місці – Нігер, Чад, Центральноафриканська республіка, Сомалі та Малі. США зайняли 42 місце через високий рівень смертності матерів під час народження.

– У Туреччині в провінції Діярбакир курдські бойовики застрелили члена правлячої «Партії справедливості та розвитку» Дер`яна Актерта, який був головою районної ради провінції.

– Прем`єр-міністр Туреччини Біналі Їлдирим розкритикував кандидата у президенти США від Демократичної партії Хіларі Клінтон за її підтримку курдів.

Європа:

– Президент РФ Володимир Путін скасував свій візит до Франції, який мав відбутися 19 жовтня. Напередодні, президент Франції Франсуа Олланд відмовився приймати Путіна у себе в палаці або ж супроводжувати його під час візиту. В адміністрації президента РФ повідомили, що візит перенесли.

– Канцлер ФРН Ангела Меркель висловила подяку трьом сирійським біженцям, які привели німецьку поліцію до підозрюваного Джабера Аль-Бакра, який планував здійснити теракт в аеропорту Берліна від імені терористів «Ісламської держави». Аль-Бакра затримали у місті Хемніц під час поліцейської облави.

– Газета «Times» повідомила, що вихід Великої Британії з ЄС коштуватиме країні близько 90 млрд. доларів на рік. Такі дані містяться у документах Королівської Скарбниці, отримані журналістами видання.

– МЗС України заявило, що запроваджувати візовий режим з Росією є неефективним, оскільки Москва вдасться до аналогічних заходів, а це призведе до відтоку українців, які працюють в Росії і можуть там залишитися, прийнявши російське громадянство.

– Комісар Ради Європи з питань прав людини Нілс Муйжнієкс скасував свій візит до Росії через те, що російська влада наклала на нього обмеження під час його програми подорожі.

– Рим офіційно відмовився від проведення Олімпіади-2024. Мер міста Вірджинія Раджі, обрана цього року від партії «Рух п`яти зірок», заявила, що у столиці – мільярдні борги, і вона не може дозволити собі таку розкіш, як організація Олімпійських Ігор.

– Міжнародний центр дослідження радикалізації у Лондоні повідомив, що половина всіх європейських ісламістів мають кримінальне минуле і потенційно готові приєднатися до терористичних рухів через релігійні мотиви.

Близький Схід:

– Росія повідомила про плани розгорнути військово-морську базу в сирійському Тартусі на постійній основі.

– П`ятеро дітей загинули та 12 поранені внаслідок мінометного обстрілу школи у південному сирійському місті Дераа з боку бойовиків.

– Сирійська армія відбила в терористів «Джунд Аль-Акса» селище Каукаб на півночі провінції Хама. Натомість, сили Асада буди змушені відступити зі стратегічного містечка Маан, яке вони захопили напередодні. У боях були вбиті командир ісламістів «Джейш Аль-Наср» Бассам Абу Дурайд та командувач сил терористів «Джунд Аль-Акса» Ханан Абу Аль-Лейс.

– Урядові війська у Сирії вибили бойовиків «Армії Ісламу» зі стратегічного міста Аль-Рейхан у східній Гуті в провінції Дамаск. Таким чином, вони повністю оточили висоту Таль Курді та зараз перебувають лише в 1 км від міста Дума – штаб-квартири всіх ісламістів у регіоні.

– Іракська армія звільнила від терористів «Ісламської держави» острів Аль-Хавіджа в провінції Анбар.

Автор