Санкції на часі. 06.01.2025
Інформація щодо поточних втрат рф внаслідок санкцій станом на 06.01.2025.
1. «Росатом» обіцяє судитись із Siemens через зрив поставок обладнання для АЕС «Аккую».
– Глава «Росатому» Олексій Ліхачов заявив, що російська державна корпорація має намір подати судовий позов проти німецької компанії Siemens AG.
– Причиною стала відмова німців поставити передоплачене обладнання для АЕС «Аккую» в Туреччині, яку росія будує власним коштом. За словами Ліхачова, Siemens не виконала свої зобов’язання, що спричинило додаткові витрати для російської корпорації як на закупівлю нового обладнання, так і на зміну строків монтажу.
– АЕС «Аккую» є масштабним російським енергетичним проєктом у Туреччині, але його реалізація стикається з низкою проблем як фінансових, так і технічних.
– Санкції ЄС і економічний тиск ускладнюють реалізацію амбіцій рф у світі.
2. У росії витратять 3,2 млн рублів на «викриття голлівудської пропаганди».
– Російський Центр політичного аналізу та соціальних досліджень (ЦПАСД) отримав президентський грант у розмірі 3,2 млн рублів на реалізацію проєкту під назвою «Голлівуд і пропаганда. Як дивитися та розуміти сучасне американське кіно».
– Кошти спрямують на створення 15 відеолекцій та книги, які мають пояснити масовій аудиторії: як Голлівуд нібито пропагує “деструктивні цінності”; як американська кіноіндустрія, на думку авторів проєкту, “розмиває традиційні цінності молоді”.
– Цей проєкт – частина грантової програми Президентського фонду культурних ініціатив, який виділив 350 млн рублів на пропагандистські проєкти у 2025 році.
– Тоді як росія намагається «викривати» Голлівуд, її власна пропаганда перевершила всі межі здорового глузду.
3. росія може передати Північній Кореї передові супутникові технології в обмін на зброю та інше обладнання для підтримки війни проти України.
– Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що росія готова передати Північній Кореї свої передові космічні та супутникові технології в обмін на надання Пхеньяном зброї та іншого обладнання Москві для підтримки її війни проти України.
– Блінкен зробив це зауваження після переговорів з міністром закордонних справ Чо Тхе Юлем у Сеулі, підкресливши, що це є серйозним занепокоєнням для Сполучених Штатів та їхніх ключових союзників, таких як Південна Корея та Японія.
– «путін, можливо, близький до того, щоб скасувати багаторічну політику та прийняти програму ядерної зброї КНДР», – додав він. Це викликає серйозні побоювання не лише у США, але й у Південній Кореї та Японії.
– Блінкен зазначив, що таке зближення росії з Північною Кореєю підкреслює важливість посилення співпраці у галузі безпеки між США, Південною Кореєю та Японією, а також з НАТО.
4. США планують ввести нові санкції проти танкерів, що перевозять російську нафту.
– Адміністрація Байдена має намір ввести нові санкції проти росії, зосередившись на її доходах від продажу нафти. Для цього планується вжити заходів щодо танкерів, які транспортують російську нафту.
– Адміністрація президента Байдена прагне зміцнити підтримку України до інавгурації обраного президента Дональда Трампа 20 січня.
– росія використовує тіньовий флот із застарілих суден, щоб обійти обмеження щодо граничної ціни на нафту в 60 доларів. Багато з цих суден є небезпечними і схильні до витоків нафти.
– росія перенаправила свої постачання нафти до Китаю та Індії, які охоче купують російську нафту, що зазвичай продається зі знижкою порівняно з ринковою ціною, навіть якщо перевищує граничну ціну.
– Санкції, ймовірно, включатимуть заходи проти осіб, що залучені до мереж, які торгують нафтою вище встановленої граничної ціни.
– Минулого місяця міністр фінансів США Джанет Єллен заявила, що США розглядають можливість введення додаткових санкцій проти танкерів і не виключають санкцій проти китайських банків, оскільки намагаються зменшити доходи росії.
5. Британські парламентарії вимагають передати Україні заморожені російські активи. Відповідне звернення депутати направили до газети The Times.
– Лист підписали понад десять британських парламентаріїв, а також політики з Німеччини, Польщі та балтійських країн.
– Автори листа вважають, що уряд Великої Британії має розробити спосіб законного переведення Україні 300 мільярдів доларів заморожених резервів Центрального банку росії.
– Вони також зазначають, що переведення мінімум 25,5 мільярда фунтів стерлінгів, які зберігаються на рахунках у Великій Британії, надасть «чіткий сигнал» про стратегічну рішучість і допоможе запобігти майбутнім конфліктам.
– «Лише використання самих активів гарантує, що росія заплатить за свої злочини», — пишуть парламентарі.
– Раніше країни «Великої сімки» зобов’язалися надати Україні кредит у розмірі 50 мільярдів доларів, який буде погашений лише за рахунок відсотків з заморожених активів. Однак підписанти листа вважають, що 50 мільярдів доларів — це лише перший крок, який забезпечить Україні екстрене фінансування на максимум рік.
– «Військова економіка росії напружена до межі. Тому захоплення іноземних активів агресора має стратегічне значення. Це законно. Це не зашкодить фінансовій стабільності», — зазначають депутати.
6. У 2024 році обсяг контрактів на поставку танкерів досяг історичного максимуму за майже 20 років.
– Обсяг укладених контрактів на танкери до кінця 2024 року посідатиме друге місце за значимістю за всю історію досліджень.
– За перші 11 місяців минулого року кількість укладених контрактів на поставку танкерів наблизилася до рекордного рівня: було замовлено танкери загальною водотоннажністю у 55 млн тонн, що поступається лише показникам 2006 року.
– Прогноз щодо замовлень танкерів водотоннажністю від 10 тисяч тонн і більше на 2024 рік був переглянутий у бік збільшення на 20 відсотків порівняно з попередніми оцінками.
– За прогнозованим загальним обсягом виробництва в 60,8 млн тонн до кінця року, у 2024 році напевно буде досягнуто другого за значимістю рівня за всю історію.
– Більшість нових замовлень у другій половині 2024 року були здійснені китайськими судновласниками, тоді як у першій половині року основні замовлення надходили від європейських і близькосхідних власників суден.
7. Сербія готова викупити частку «Газпрому» в компанії «Нафтова промисловість Сербії» у разі запровадження санкцій США.
– 50% акцій енергетичної компанії «Нафтова промисловість Сербії» (NIS) належить «Газпром нафті», 6,15% акцій — «Газпрому», а 29,87% акціонерного капіталу перебуває у власності Республіки Сербії.
– Президент Сербії повідомив, що отримає документ про американські санкції 10 або 13 січня, і що є лише дві дилеми, які необхідно вирішити.
– «Йдеться про повну російську власність чи про мажоритарний пакет акцій. Чи залишаться санкції проти NIS, якщо у росіян буде 40%, чи американці вимагатимуть, щоб російської власності взагалі не було, або щоб вона становила лише 10%», — заявив президент Сербії.
– Також він додав, що держава має кошти для негайного викупу російської частки власності.
8. Фінляндія продовжує фіксувати спроби вивезення до росії підсанкційних товарів, незважаючи на закриття кордону ще рік тому.
– За даними фінської митниці, з 2022 року було відкрито понад 900 досудових розслідувань за фактом незаконного вивезення товарів, що перебувають під санкціями.
– До того виявляли лише кілька випадків на рік. У 2024 році кількість таких порушень зменшилася через закриття фінсько-російського кордону, але вони досі продовжуються.
– Більше половини всіх порушень є дрібними та врегульовуються за допомогою штрафної процедури, тобто не доходять до суду. Ідеться переважно про приватних осіб, які перетнули кордон із невеликою кількістю підсанкційних товарів – наприклад предметів розкоші.
– Утім, решта злочинів стосуються, як правило, спланованих дій із вивезення товарів, що можуть використовуватись російською армією.
– Наприклад, у жовтні 2024 року фінська митниця почала розслідувати злочинну схему, в межах якої компанія зі сходу країни перевозила до росії безпілотники, гідролокатори, процесори та іншу електроніку на суму в кілька сотень тисяч євро.
– У подібних схемах товари, що перебувають під санкціями, декларуються як такі, що призначені для Центральної Азії або Балкан, тоді як насправді вони призначені для росії.