Світ 26 вересня. Результати дня
Standoff у Східно-Китайському морі, конференція у ПАР, останні приготування в Колумбії, ізраїльське лобі у США, корупційна справа в Бразилії, нові арешти у Туреччині, нова ініціатива Меркель, війна в Сирії та багато іншого.
Африка:
– Лідер терористичного угруповання «Боко Харам» Абубакар Шекау оприлюднив відео, в якому спростував інформацію про свою смерть у боях з нігерійською армією.
– Група захисників тварин представила доповідь про слонів на конференції CITES у ПАР. За даними документу, зростання обсягів торгівлі слоновими бивнями в Африці призвів до зменшення кількості слонів на континенті на 20% у період між 2005 та 2015 роками. Активісти закликали учасників конференції приділити цьому питанню більше уваги.
– 49 осіб загинули у сутичках між демонстрантами та поліцією у Центральноафриканській республіці за останній тиждень.
Америка:
– Британський принц Вільям та його дружина Кейт прибули з офіційним візитом до канадського Ванкувера. Там вони провели зустріч із сирійськими біженцями в одному з імміграційних центрів. Їх супроводжував прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Як відомо, з 2015 року Канада прийняла у себе 25 тисяч біженців з Близького Сходу.
– В американському Х`юстоні у штаті Техас невідомий підстрелив сімох людей неподалік торгового центру. Поліція, яка прибула на місце події, застрелила зловмисника.
– У Колумбії готуються до підписання історичної мирної угоди між урядом та ліворадикальним угрупованням «ФАРК». Церемонія відбудеться у прибережному місті Картахена. Відповідно до угоди, бойовики матимуть 180 днів, щоб переправити 7,5 тисяч своїх бійців до кількох десятків «таборів роззброєння», де вони пройдуть процедуру демобілізації під наглядом ООН. Натомість угруповання, реорганізоване на політичну партію, отримає 10 місць у парламенті. Керівництво ФАРК також має припинити свій бізнес із виробництва наркотичних препаратів та закрити всі нарколабораторії. Всім учасникам бойових дій надається «політична амністія», яка, проте, не стосується тяжких злочинів – вбивств, тортур та зґвалтувань. Частина населення скептично сприймає угоду, особливо опозиція на чолі із екс-президентом Альваро Урібе. Вони кажуть, що бойовики навряд чи дотримуватимуться договору.
– Кандидати у президенти США Дональд Трамп та Хіларі Клінтон провели зустріч із прем`єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху. Останній, який у 2012 році відкрито підтримував опонента Обами – Міта Ромні, цього річ взяв нейтральну позицію. Навіть попри обіцянки Трампа «визнати Єрусалим столицею Ізраїлю» у разі перемоги.
– Держсекретар США Джон Керрі заявив, що Вашингтон має намір виключити ліворадикальне угруповання «ФАРК» в Колумбії зі списку терористичних організацій у зв’язку із мирною угодою між ними та урядом. Водночас, Керрі спростував інформацію ЗМІ про те, що, мовляв, угода передбачає звільнення з в`язниці одного з лідерів ФАРК Рікардо Пальмеру, який відбуває 60-річний термін ув`язнення у штаті Колорадо за викрадення трьох американських військових.
– Венесуельська опозиція оголосила про проведення масштабної акції протесту 12 жовтня у центрі Каракаса у підтримку організації референдуму про відставку Ніколаса Мадуро.
– США ввели санкції проти китайської компанії «Dandong Hongxiang Industrial Development Co.», яка займається оптовим продажем промислового оснащення, та проти чотирьох громадян КНР за підтримку ядерної програми КНДР в обхід міжнародних санкцій.
– Екс-міністр фінансів та колишній глава адміністрації преиздента Бразилії Антоніо Палоцці заарештований поліцією у справі про корупцію у державній нафтогазовій компанії «Petrobras».
Азія:
– Японія підняла у небо винищувачі для перехоплення китайських літаків. Останні пролетіли вздовж архіпелагу Міяко між японськими містами Окінава та Міякодзіма. Неподалік цих міст розташовані спірні острови Східно-Китайського моря. Токіо заявив, що серед літаків КНР були розвідник та бомбардувальники. У Пекіні повідомили, що це були планові польоти, в яких брали участь близько 40 літаків. Напередодні, Японія та США заявили про намір провести спільні військові навчання у районі Південно-Китайського моря. Через тиждень Китай розпочав свої навчання.
– Прем`єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив, що його країна ратифікує Паризьку кліматичну угоду вже у жовтні поточного року.
– 76 співробітників судових структур були затримані поліцією у Туреччині за зв`язки з опозиційним рухом «Хизмет». Арешти пройшли у містах Ізмір, Конья, Кютахья та Маніса.
Європа:
– В Україні застрелили двох співробітників Патрульної поліції. Інцидент стався у Дніпрі. Поліцейські зупинили автомобіль зловмисника, коли той проїхав на червоне світло. Чоловік відкрив вогонь по правоохоронцям, але сам зазнав поранення. Його заарештували в одній з лікарень.
– В Азербайджані відбулося голосування на референдумі щодо продовження терміну перебування президента на посаді та розширення його повноважень. Голосування ініціював Ільхам Алієв. Виборці мають ухвалити або відкинути проект з 29 поправок та доповнень до Конституції. Зокрема, пропонують збільшити термін перебування президента на посаді з 5 до 7 років, наділити президента правом розпуску парламенту та призначення позачергових президентських виборів, ввести посаду віце-президента, на яку, за деякими даними, планують призначити дружину Алієва. Влада вже оголосила референдум таким, що відбувся. Противники голосування звинуватили Алієва у намірах встановити жорстку авторитарну форму правління із планами передати владу у спадок своєму синові. Ільхам Алієв перебуває на посаді глави держави з 2003 року.
– Президент Франції Франсуа Олланд заявив, що табір біженців «Джунглі» у північному порту Кале буде остаточно демонтований вже до кінця 2016 року. Він також закликав Велику Британію «виконати свою частину зобов’язань», маючи на увазі допомогу в стримуванні біженців, які мріють потрапити до Британії через Ла-Манш.
– Відомий актор та зірка телесеріалу «Друзі» Меттью Леблан підписав контракт на участь у двох сезонах відомої телепередачі «Top Gear» в якості нового ведучого. Актор вже брав участь в останньому сезоні шоу, рейтинги якого різко впали після звільнення легендарного ведучого Джеремі Кларксона.
– Екс-президент Франції Ніколя Саркозі заявив, що у разі його перемоги на президентських виборах у 2017 році, він об`єднається із РФ для боротьби проти «Ісламської держави» в Сирії та буде намагатися зняти санкції з Москви.
– Канцлер ФРН Ангела Меркель закликала ЄС укласти з Тунісом та Єгиптом угоди по мігрантам – аналогічні тій, про яку домовилися із Туреччиною.
Близький Схід:
– Іран вперше за кілька десятиліть розпочав випуск кредитних карток. Банки випускатимуть кредитки, якими можна буде розрахуватися всередині країни.
– Коаліція джихадистів у складі «Фронту Аль-Нусра» та ісламістського руху «Ахрар Аль-Шям» відбила атаку сирійських військ у гірському регіоні Аль-Кунейтра поблизу Голанських висот. Урядові сили намагалися штурмом взяти стратегічну висоту Таль Хамарійя, однак були відкинуті та відступили до міста Хадер. Бойові дії в Аль-Кунейтра спалахнули у день вступу в силу перемир’я 12 вересня. Тоді ісламісти розпочали масштабний наступ на позиції уряду за підтримки ізраїльської авіації.
– Друга партія бойовиків та членів їхніх родин покинули сирійське місто Хомс. Евакуація відбулася в рамках мирної угоди з урядом. Ісламісти з числа угруповань «Ахрар Аль-Шям», колишньої «Вільної Сирійської Армії» та «Фронту Аль-Нусра» погодилися здати місто та виїхати на північ провінції.
– У сирійському Алеппо тривають бойові дії. На північному напрямку сирійська армія продовжує штурм табору біженців «Хандарат» та намагається знову взяти його під контроль. У центрі сирійська авіація завдала повітряних ударів довкола Цитаделі Алеппо. Через авіаудари пошкодили насосну станцію «Баб аль-Найраб». Натомість, бойовики «Армії завоювання» підірвали насосну станцію «Сулейман Аль-Халябі», яка постачала воду в західні квартали міста. На півдні загони сирійських військ повільно просуваються кварталом Шейх-Саїд. Розпочалося розмінування нещодавно захопленого кварталу Аль-Рамуса. За оцінками ООН, понад 200 цивільних загинули за останній тиждень боїв.
– Шестеро терористів «Ісламської держави» були знищені у боях на сході провінції Хама. Сирійська армія відбила масований наступ бойовиків на їхні позиції вздовж стратегічної траси «Саламійя-Хама». Водночас, понад 20 бойовиків сил ІД знищені сирійською армією у провінції Дейр-аз-Зор. Там урядові сили відбили напад джихадистів на квартал Аль-Сінаа.
– Понад 40 бойовиків терористичного угруповання «Джунд Аль-Акса» та їх союзників загинули у боях із сирійською армією на півночі провінції Хама. Сили Асада намагаються повернути під контроль алавітське селище Маан. У боях з ісламістами загинули дев’ятеро солдатів.
– Лідер іракських шиїтів, проповідник-реформатор Муктада Аль-Садр виступив проти участі шиїтських воєнізованих формувань в операції зі звільнення Мосула від «Ісламської держави». Натомість він запевнив – «ситуація може змінитися, якщо шиїтів визнають офіційним збройним формуванням».
– Сирійське військове командування повідомило, що прослуховувало переговори між США та терористами «Ісламської держави» напередодні авіаудару сил коаліції сирійській армії у провінції Дейр-аз-Зор 17 вересня. За словами представників Міноборони Сирії, цей повітряний удар був навмисним. Водночас, цю інформацію не змогли підтвердили низка арабських ЗМІ.
– Один з лідерів терористичної мережі «Аль-Каїда» Абдалла Хубейбат був знищений ударом американського БПЛА на півдні Ємену.