Світ 23 вересня. Результати дня

Кінець перемир’я в Сирії, масштабна аварія у Середземному морі, ядерне роззброєння у світі, протести в Північній Кароліні, перші пакистансько-російські військові навчання, перестановки у Кремлі, зрив наступальної операції Туреччини на півночі Сирії та багато іншого.

Африка:

– Кількість загиблих внаслідок аварії корабля з біженцями біля берегів Єгипту сягнула 150 осіб. На борту човна, який потонув, було від 450 до 600 людей. 164 людини натепер вдалося врятувати. Серед них – громадяни Сирії, Судану, Еритреї, Сомалі та Іраку. Мігранти стверджують – організатори перевезення вимагали додаткову плату за рятувальні жилети. Четверо членів екіпажу затримані поліцією за підозрою в ненавмисному вбивстві.

Америка:

– Прем’єр-міністр Японії Сіндзо Абе прибув з офіційним візитом до Куби, де зустрівся із Фіделем та Раулем Кастро. За даними місцевих ЗМІ, сторони обговорили ситуацію на Корейському півострові. Японський лідер закликав Кастро вплинути на КНДР у питанні ядерного роззброєння.

– Влада американського штату Північна Кароліна оголосила у місті Шарлотт комендантську годину через масові демонстрації людей проти вбивства поліцейськими темношкірого. Попри це, сутички між правоохоронцями та демонстрантами тривали. Поліція затримала чоловіка, який підозрюється в убивстві одного з учасників акції протесту. Він загинув у четвер під час мітингу.

– Підозрюваний в організації вибухів у Нью-Джерсі та Нью-Йорку – американець афганського походження Ахмад Хан Рахамі – міг проходити спеціальне навчання у терористів «Талібану» в Пакистані. Про це повідомило ФБР.

Азія:

– Росія та Пакистан організують перші в історії їхніх двосторонніх відносин спільні військові навчання. Раніше, обидві країни були ворожими один до одного, особливо в роки «холодної війни». Пакистан зіграв ключову роль у підготовці та фінансуванні руху моджахедів в Афганістані під час радянського вторгнення. Додаткове напруження у відносинах спричиняли дружні відносини Москви з Індією. Навчання мають розпочатися у суботу. Втім, як зазначають деякі аналітики – оскільки проведення навчань планується на території спірних районів штату Кашмір. Якщо вони там пройдуть, Росія де-факто визнає Кашмір територією Пакистану всупереч своїй позиції. Натомість у Москві вже запевнили Нью-Делі, що навчання не будуть зачіпати райони Кашміру.

– Індонезія звернулася до США із проханням надати їм фінансову допомогу для посилення своєї воєнної присутності поблизу спірних районів Південно-Китайського моря.

– Киргизстан висловив протест ОБСЄ через те, що організація «надає платформу та просуває злочинний елемент». Мова йде про Кадиржана Батирова, який у Киргизстані визнаний винним в організації міжетнічних зіткнень у 2010 році та заочно засуджений до тюремного строку. Під час сутичок між узбеками та киргизами на півдні країни загинули понад 500 осіб. Учасники сутичок знищили понад 2 тисячі адміністративних та приватних будівель.

– Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган звинуватив США у постачанні зброї сирійським курдам.

– Франція та Індія підписали контракт на поставку індійським військам 36 бойових літаків «Rafale» на суму в понад 7 млрд. доларів.

Європа:

– Міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон заявив, що процедура по виходу країни з ЄС розпочнеться на початку 2017 року.

– Президент РФ Володимир Путін запропонував першому заступнику глави адміністрації президента В’ячеславу Володіну стати новим спікером Держдуми РФ. За даними аналітиків, це один з кроків внутрішньої політичної перестановки в команді президента після виборів. Попередній глава парламенту Сергій Наришкін був призначений начальником Служби зовнішньої розвідки.

– Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію у підтримку вступу в силу Договору про всезагальну заборону ядерної зброї. Рада також закликала всі країни, які ще не приєдналися до Договору, негайно це зробити. Це стосується Єгипту, Ізраїлю, Індії, Пакистану, Ірану, Китаю, КНДР та США. Без приєднання цих держав цей Договір не може вступити в силу.

Близький Схід:

– Сирійська авіація завдала кілька десятків повітряних ударів по східним кварталам Алеппо, підконтрольним бойовикам «Армії завоювання». Урядові сили напередодні оголосили наступ із метою захоплення цих районів. Тривають бойові дії навколо Старого кварталу міста. Командування сирійських військ запропонувало бойовикам здати місто за схемою міст Дарайя та Хомс. Наступ оголосили після того, як США та Росія не змогли домовитися про відновлення перемир’я. Представники обох країн дві години обговорювали ситуацію «на полях» Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку. Держсекретар США Джон Керрі заявив, що «більше ми не можемо йти цим шляхом» і поклав відповідальність за відновлення режиму тиші на Росію. Натомість, міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що до зриву перемир’я призвели підтримувані США антиурядові формування, які відмовилися його дотримуватися.

– За оцінками ООН, за серпень цього року внаслідок війни в Ємені загинуло 180 осіб. Загальна кількість жертв війни серед цивільного населення сягнула 4 тисяч.

– Терористи «Ісламської держави» відбили в турецької армії та їх союзників з числа місцевих антиурядових угруповань понад 20 населених пунктів на півночі провінції Алеппо внаслідок потужного контрнаступу. Чимало турецької зброї опинилося у руках джихадистів. Учасники турецької операції «Щит Євфрату» напередодні оголосили про початок «3 фази» їх інтервенції – наступу на стратегічне місто Аль-Баб, яке є бастіоном сил ІД у регіоні.

– Терористична організація «Джебхат Аль-Нусра» (сирійське відділення «Аль-Каїди») оприлюднило відозву до усіх антиурядових груп в Сирії із вимогою не допомагати турецьким військам в їх інтервенції на півночі Сирії. Щонайменше три угруповання вийшли зі складу сил інтервентів та повернулися на свої позиції у місті Азаз.

– Терористи угруповання «Джунд Аль-Акса», пов’язаного з «Аль-Каїдою», відбили в сирійських військ всі захоплені ними напередодні позиції навколо міста Маардіс на півночі провінції Хама. Понад 20 солдатів загинули.

Автор