Світ 17 вересня. Результати дня
Повітряні удари США в Сирії, АТО у Нігері, політична криза у Габоні, вибух у Нью-Йорку, протести у Кашмірі, демонстрація у Німеччині, жорстка заява «Вишеградської четвірки», бої на Голанах в Сирії та багато іншого.
Африка:
– 38 бойовиків терористичної організації «Боко Харам» знищені внаслідок антитерористичної операції на північному сході Нігеру. Урядові війська намагаються вибити терористів із прикордонних з Нігерією районів.
– Щонайменше семеро військовослужбовців Кенії загинули внаслідок нападу бойовиків «Аль-Шабаб» на військову базу у Сомалі. У бою був убитий один з лідерів «Аль-Шабаб» Мухаммед Хасан.
– Африканський Союз повідомив про свій намір відправити до Габону групу радників та спостерігачів для попередження спалахну насилля після оголошення рішення суду щодо результатів президентських виборів. Кандидат від опозиції, якого чинний президент обійшов на 1,5%, заявив про фальсифікації та вимагає перерахунку голосів.
Америка:
– У Колумбії пройшов 10-й з’їзд ліворадикального антиурядового угруповання «ФАРК». Це остання їхня конференція як збройної антиурядової організації. За кілька днів має відбутися підписання історичної мирної угоди між ними та колумбійським урядом. Керівництво угруповання на з’їзді привітало домовленості з центральною владою та закликали дотримуватися їх після підписання.
– Близько 20 людей зазнали поранень внаслідок вибуху у центрі Нью-Йорка. Бомба вибухнула у сміттєвому баку в одному з районів Нижнього Манхеттена. Поліція оточила район та евакуювала людей. Мер міста Білл де Блазіо заявив, що це був спланований акт, правоохоронці перевіряють його на причетність до терористичних організацій.
Азія:
– Філіппінська терористична організація «Абу Сайяф» відпустила одного із заручників – громадянина Норвегії – та передала урядовим військам тіла ще двох канадських заручників, яких вони вбили напередодні. Норвежця Хьяртана Секкінстада вони викрали з місцевого курорту півроку тому. Президент Філіппін Родріго Дутерте заявив, що за норвежця давно заплатили викуп, але терористи не поспішали його відпускати.
– У туркменському Ашхабаді відкрився новий міжнародний аеропорт, здатний приймати до 2 тисяч пасажирів на годину. Влада витратила на його будівництво понад 2 млрд. доларів.
– Тисячі жителів індійського штату Кашмір порушили комендантську годину та взяли участь у похованні підлітка Насіра Шафі, застреленого індійською армією напередодні. Поховання переросли у сутички з поліцією. З початку липня понад 80 осіб стали жертвами протистояння місцевого мусульманського населення та індійської влади. Приводом до протестів стало вбивство поліцією лідера місцевої сепаратистської організації. Індія звинувачує Пакистан у підтримці протестувальників та провокаціях на спірних ділянках Кашміра.
– Троє турецьких військовослужбовців загинули у боях з курдами на південному сході Туреччини.
Європа:
– У Німеччині десятки тисяч людей взяли участь в акції протесту проти укладення угоди про Трансатлантичне економічне та інвестиційне партнерство між Європою та США. Лише у Берліні на маніфестацію прийшли 80 тисяч людей. Противники угоди стверджують, що проект договору передбачає ослаблення протекціонізму та погіршення трудових прав громадян. Німецький уряд нещодавно критикував угоду за відмову США надавати європейським компаніям укладати контракти з урядом. Переговори про створення найбільшого у світі вільного ринку тривають з 2013 року.
– Щонайменше 10 активістів були затримані на акціях протесту в Азербайджані у Баку. Люди виступали проти ухвалення поправок до Конституції, які суттєво розширюють повноваження президента. Зокрема – збільшення терміну перебування на посаді президента з 5 до 7 років, надання главі держави права розпускати парламент та призначати позачергові вибори президента, а також введення посад віце-президентів.
– Країни-члени «Вишеградської четвірки» – Польща, Чехія, Словаччина та Угорщина – пригрозили накласти вето на угоду про вихід Великої Британії з ЄС, якщо при цьому сторони не нададуть юридичних гарантій збереження трудових прав громадян Центральної Європи, які працюють у Британії.
Близький Схід:
– Щонайменше 62 сирійських військовослужбовців загинули та понад 100 зазнали поранень внаслідок авіаударів сил Міжнародної антитерористичної коаліції на чолі із США по їхнім позиціям у провінції Дейр-аз-Зор, де тривали бойові дії з «Ісламською державою». Після повітряного удару, терористи пішли у наступ на зайняли стратегічну висоту на гірському масиві Джабаль Сарда неподалік аеропорту. Щоправда, за кілька годин сирійська армія повернула втрачені території.
– Сирія назвала авіаудар по своїм солдатам «прямою агресією» та звернулася до Ради Безпеки ООН із вимогою засудити його. Також офіційний Дамаск направив лист до ООН із вимогою роз’яснити легітимність перебування американських літаків у повітряному просторі Сирії.
– Росія звинуватила США у «підтримці терористів «Ісламської держави» після авіаудару у провінції Дейр-аз-Зор та скликала екстрене засідання Ради Безпеки ООН, яке призначили на неділю 18 вересня.
– Центральне командування США визнало факт авіаудару по позиціях сирійських військ у провінції Дейр-аз-Зор та заявило, що це була помилка. Ціллю ж мали стати об’єкти терористів «Ісламської держави». У Білому Домі заявили, що розслідуватимуть обставини обстрілу.
– Міжнародні спостерігачі зафіксували 21 порушення режиму припинення вогню в Сирії за минулу добу. Зокрема, сирійська армія та бойовики коаліції «Армія Ісламу» обстріляли один одного у кварталі Джобар на околиці Дамаска. Коаліція ісламістів «Армія завоювання» здійснила спробу прориву кільця блокади у східних кварталах Алеппо. На півночі провінції Хомс бойовики «Ахрар Аль-Шям» обстріляли урядові позиції. Водночас, на півночі провінції Хама бойовики «Джунд Аль-Акса» зосередили свої сили біля підконтрольних уряду міст та готуються до наступу.
– Терористичне угруповання «Джебхат Аль-Нусра» розпочало нову спробу прориву оборони сирійських військ в районі Голанських висот. Ізраїльська авіація завдала кількох повітряних ударів по позиціях сил Асада. Сирійські війська відбили напад.
– Турецька армія та про-турецькі ісламісти оголосили про початок «третьої фази» військової операції «Щит Євфрату» – повномасштабний наступ на бастіон сил «Ісламської держави» – місто Аль-Баб на півночі провінції Алеппо.