В очікуванні Об’єднавчого Собору щодо створення Помісної Православної Автокефальної Української Церкви (брифінг)

 

В Україні триває процес підготовки до Об’єднавчого Собору щодо створення Помісної Православної Автокефальної Української Церкви.

Радник Президента України з гуманітарних питань Ростислав Павленко під час брифінгу для журналістів зазначив, що Вселенський Патріарх Варфоломій повідомив Президенту України про те, що ним надіслано до усіх архієреїв українських церков (Української Православної Церкви Київського Патріархату, Української Автокефальної Православної Церкви, Української Православної Церкви у єдності з Московським Патріархатом) запрошення взяти участь в Об’єднавчому Соборі, який заплановано на 15 грудня 2018 року.За інформацію від Радника Президента, у цьому запрошенні йдеться про те, що архієреї українських церков для участі в Соборі мають прибути разом із священнослужителем та представником мирян або монашества.

Він також повідомив, що в порядку денному Об’єднавчого Собору – створення Помісної Православної Автокефальної Української Церкви, ухвалення статуту цієї церкви і голосування за предстоятеля церкви, який і отримає від Вселенського Патріарха Томос про автокефалію Української Православної Церкви.

Коментуючи деякі неточності та припущення, які розповсюджуються в ЗМІ, Ростислав Павленко зауважив: «Йдеться про незалежну автокефальну православну церкву без будь-яких обмежень, компромісів і залишених залежностей від інших церков, включно з Вселенським Патріархатом».

«Екзархи Вселенського Патріарху представлять до обговорення українським архієреям текст пропозицій до Статуту об’єднаної церкви. Синодом Вселенського Патріархату такі пропозиції сформульовані. Вони базуються на позиції Томоса про автокефалію і спрямовані на те, щоб цей Томос імплементувати в тіло статуту незалежної церкви», – сказав Радник Президента. Він зазначив, що статут ухвалюватиметься архієреями українських церков на Об’єднавчому Соборі.

Ростислав Павленко особливо підкреслив, що «усі питання щодо персоналій майбутнього предстоятеля нової незалежної церкви, управління цією церквою – це речі, які будуть вирішуватися самою церквою шляхом активних переговорів і пошуку компромісів».

Ростислав Павленко також зазначив, що зараз в українських православних церквах відбуваються передсоборні дискусії і відпрацьовується регламент Об’єднавчого Собору.

Коментуючи питання чи буде нова церква патріархатом чи митрополією, Радник Президента сказав: «Ми знаємо, що нині існує 14 незалежних церков, які визнані. Є ще церква США, але вона не визнана Вселенським Патріархатом. Тож є 14 вселенських визнаних церков, з них дев’ять очолюються патріархами, три очолюються єпископами і дві очолюються митрополитами. Однак це все є незалежні церкви. Тобто, державу може очолювати президент, монарх чи хтось іще, але це все є незалежні держави, рівні у своїх стосунках з іншими. Йдеться саме про створення церкви, яка буде незалежною ні від кого і рівною у стосунках з іншими».

«Щодо титулів і іншого – це та «матерія», яка буде проговорюватися, щоб було коректно говорити із зовнішнім церковним світом, і подавати цю інформацію всередині», – додав Ростислав Павленко.

Радник Президент особливо підкреслив, що використання Вселенським Патріархом свого права як останньої апеляційної інстанції в православному світі щодо вирішення конфліктів чи непереборних розходжень дозволило мільйонам українських православних повернутися до всеправославного спілкування. Саме рішення Синоду Вселенського Патріархату від 11 жовтня якраз було ухвалене як виконання Вселенською Патріархією своєї функції вирішення конфліктних питань, які не можна розрішити всередині якоїсь церкви і які не породжують будь-яку залежність.

«Тож це як бачимо ніяка не залежність і ніяке не обмеження – це використання Першим за честю патріархом своєї ролі як арбітра і ця роль, як бачимо, послужила на користь українському православ’ю», – наголосив Павленко.

Відповідаючи на питання журналістів скільки може тривати Собор – кілька годин чи діб, Павленко зазначив: «Є оптимістичний сценарій і я дуже сподіваюся саме на нього. Це дуже залежатиме саме від роботи архієреїв у дні, що лишилися».

Джерело

Поділитися:
Share

Усі відео